Kā labāk dzīvot

Sirsnīgas sarunas par sirdi: kā rūpēties par mūsu mazo, nenogurstošo motoru

Kā labāk dzīvot

Ārsti aicina laikus vērsties pēc palīdzības pie urologa nepieciešamības gadījumā

Būs jārok, jeb dārza darbi oktobrī

Cik lielai jābūt bedrei augļu koku stādīšanai? Dārza darbi oktobrī

Oktobris ir izcils laiks kailsakņu stādu – dažādu koku un krūmu – stādīšanai. Jāatceras, ka, stādot gan lapu, gan augļu kokus, rūpīgi jāsagatavo bedre. Tai jābūt gana lielai un piepildītai ar bagātīgu augsni, kas kārtīgi jāsalej, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska un Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne. 

Rudenī zeme dārzos beidzot ir pietiekami mitra, lai veiktu dažādus pārstādīšanas darbus. Pārstādīt var gan daudzgadīgos ziedus, gan krūmus un kociņus. 

"Man personīgi vispār rudens ir mīļākais koku un krūmu stādīšanas laiks, jo tad mitrums parasti ir pietiekams. Laika ziņās stāsta, ka lietus un mitrums būs, tā ka stādām!" aicināja Kaminska.

Nevajag baidīties rudenī dārzā iestādīt arī tos augus, kas iepriekš dzīvojuši puķu podos. "Ir tikai jāpaskatās, vai saknes nav satinušās. Tad tās jāpapleš vaļā, un var droši stādīt, jo augs jau ir laimīgs, no poda ticis ārā zemītē. Vēl būs gana silts – paspēs iesakņoties," ieteica Kaminska.

Oktobris ir izcils laiks arī kailsakņu stādīšanai. Tieši šajā mēnesī kokaudzētavas rok un tirgo savus kailsakņus – ne tikai augļu kokus, bet arī dažādus dekoratīvos kokus tad iespējams iegādāties par labākām cenām.

"Šis ir izdevīgs laiks tieši stādīšanai. Vēl un vēl gribu atkārtot, ka bedri stādīšanai nedrīkst sagatavot pavirši.

Tas, ka nopērc mazu podiņu, nenozīmē, ka roc [arī] mazu bedrīti. Jo nabadzīgāka augsne, jo bedre ir jātaisa lielāka. Sagatavojam to no sirds," uzsvēra Kaminska. 

Stādot kokus, vajadzētu sagatavot bedri apmēram 80 centimetru platumā un vismaz 50 centimetru dziļumā, ja zeme ir ļoti laba un auglīga. Ja zeme ir smilšaina, tiem jābūt vismaz 70–80 centimetriem.

Kad stāds bedrē ievietots, tā jāpiepilda ar auglīgu un bagātīgu augsni. Ja stādīts tiek lapu koks, augsnei var piejaukt visa veida kompostu, kūdru, labu melnzemi. Ja stādīti tiek skābu augsni mīloši krūmi, piemēram, rododendri vai mellenes, augsnei noteikti jāpievieno skābā kūdra. 

"Arī šobrīd var gan rododendrus, gan visu ko pārstādīt. Protams, tikai salejam kūdru riktīgi," ieteica Kaminska.

Rožukalne savukārt piebilda, ka šiem stādīšanas noteikumiem ir arī pa kādam izņēmumam. Piemēram, ja tiek stādīta ābele, kas potēta uz klona potcelma, tad tā jāstāda ļoti sekli – tā, lai potes vieta būtu 10–12 centimetrus virs zemes. 

Tāpat viņa uzsvēra, ka ir augļu koku šķirnes, kuras jāiestāda tā, lai potes vieta atrastos līdz ar augsni vai nedaudz zem tās. Šīs nianses ir jānoskaidro pie stādu tirgotājiem.

"Kauleņus, piemēram, ķiršus, plūmes, mēs stādām padziļināti. Ļoti daudzi nezina, ka ir tāda atšķirība tieši stādīšanas dziļumā. Pats par sevi arī krūmus – upenes, jāņogas, visus stādām padziļināti, lai veidojas krūms," norādīja Rožukalne.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti