Klāt peoniju ziedēšanas laiks! Ekspertes padomi krāšņo «dārza dīvu» aprūpē

Vasaras sākums, kā ierasts, ir peoniju ziedēšanas laiks, un kuplā skaitā krāšņās puķes apmeklētājus priecē arī "Latvijas Valsts mežu" Kalsnavas arborētumā. Peonijas ir ilgdzīvotājas un pareizi koptas var augt pat 100 gadu, lielas rūpes neprasot, pastāstīja dendroloģe Liene Opincāne.

Lai peonijas skaisti ziedētu, svarīgi tās stādīt saulainā vietā un tālāk no kokiem, kas tās var noēnot un atņemt barības vielas. Peonija labi jutīsies smilšmāla augsnē ar labu ūdens caurlaidību. Lai neveidotos pelēkā puve, kas ir biežākais krāšņo ziedu bieds, peonijas jāstāda atstatus viena no otras, nodrošinot gaisa cirkulāciju.

Pirmajos gados vajadzētu atturēt no ziedēšanas

Dendroloģe norādīja, ka pirmos divus gadus pēc peoniju stādu iestādīšanas puķes vajadzētu atturēt no ziedēšanas, lai visa to enerģija tiktu atvēlēta sakņu stiprināšanai. "Vēlams nogriezt pumpurus un neļaut ziedēt. Varbūt vienu var atstāt, lai paskatītos, kāds būs zieds," norādīja Opincāne, piebilstot, ka ne vienmēr ziedi būs tādā krāsā, kāda norādīta, stādu iegādājoties, turklāt ziedi var atšķirties arī gadu gaitā. 

LVM Kalsnavas arborētuma Peoniju ziedu parāde
LVM Kalsnavas arborētuma Peoniju ziedu parāde

Izvēloties stādu, dendroloģe ieteica izvēlēties kuplāko un skaistāko, turklāt nav novērots, ka kāda peoniju šķirne būtu īpaši jutīgāka vai izturīgāka pret noteiktiem klimatiskajiem apstākļiem. Arī augšanas apstākļi visām peonijām ir vienādi. 

Ilgākai ziedēšanai var apgriezt

Kā pastāstīja Opincāne, peonijas ierasti zied, sākot no maija līdz pat jūlija sākumam. Lai gan ziedēšana atkarīga no laikapstākļiem, vairums puķu uzzied Jāņu laikā. "Ja būs liels karstums, tad ziedēs ātrāk. Šobrīd pie mums bija auksti, un ļoti daudzas stāvēja pumpuros un vēl nevērās vaļā," norādīja Kalsnavas arborētuma dendroloģe.

Ja grib, lai peonijas zied ilgāk, tām var nokniebt galveno pumpuru, atstājot sāna pumpuriņus. Tomēr tad jārēķinās, ka peonija nebūs tik koša.

Savukārt, ja ziedēšanu grib intensīvu un košu, var apgriezt sāna pumpuriņus, pamācīja Opincāne. 

LVM Kalsnavas arborētuma Peoniju ziedu parāde
LVM Kalsnavas arborētuma Peoniju ziedu parāde

Šobrīd pieejamās peoniju šķirnes ir ļoti dažādas – kompaktākas, zemākas, lielākas, ar stingriem kātiem. Dendroloģe atgādināja arī par peoniju balstiem, kas ir vēlami, lai kāti smago ziedu ietekmē nenolūst. Arī lietus gadījumā peonija var sagāzties. Labākie veidi, kā puķes atbalstīt, ir speciāls balsts, koka sētiņa vai parasts striķītis. Speciāliste ieteica neizmantot tievu vai šauru stieplīti, jo tā var saberzt ziedkātu.

Jāsargā no pelēkās puves

Ja peonija nezied, tas var liecināt par to, ka augs nav iestādīts pareizā augsnē, norādīja dendroloģe.

Tomēr lielākais peoniju bieds ir pelēkā puve, kas var veidoties no pārāk mitriem apstākļiem un pārāk cieša stādījuma dēļ.

Kad peonijas noziedējušas, tās jāapgriež. Augsne ir regulāri jālej, lai ūdens nesastāvētos. Ja puve piezagusies un nav laikus konstatēta, ir jāizrauj bojātais ziedkāts. Tas jāsadedzina, bet peonija jāapstrādā ar augu aizsardzības līdzekli. Apstrādei derēs arī pelni, skaidroja Opincāne.

LVM Kalsnavas arborētuma Peoniju ziedu parāde
LVM Kalsnavas arborētuma Peoniju ziedu parāde

Kaitēt peonijām var arī skudras, jo tās var pārnēsāt slimības. Tomēr, kā norādīja dendroloģe, Kalsnavas arborētumā ar skudrām necīnās: "Vienīgi tās varbūt vizuāli slikti izskatās."

Karstā laikā jāatceras par laistīšanu

Lai gan peonijām mitrums ne īpaši patīk, dendroloģe aicināja karstā laikā atcerēties tās aplaistīt.

Ja ir ziedēšanas laiks, karstos laikapstākļos ūdens tām jānodrošina ik pārdienas. Kad ziedi izziedējuši, tie jānogriež.

Opincāne atklāja, ka Kalsnavas arborētumā par peoniju skaistumu turpina priecāties arī rudenī. "Arī rudenī tās ļoti skaisti iekrāsojas un lapas ir ļoti skaistas, mēs apgriežam tikai tad, kad lapas dabūjušas salnu," viņa pastāstīja, norādot, ka līdz zemei ziedkāti tiek nogriezti tikai rudenī. Ja peoniju rudenī nenogriež, tad pavasarī var būt liela iespēja, ka sausie stublāji sabojās jaunos dzinumus.

LVM Kalsnavas arborētuma Peoniju ziedu parāde
LVM Kalsnavas arborētuma Peoniju ziedu parāde

Pavasarī peonijas ieteicams mēslot ar slāpekļa mēslojumu, savukārt rudenī vislabāk izmantot tieši peonijām paredzēto vai komplekso mēslojumu.

Pēdējā modes tendence peonijas podos

Peonijas var stādīt ne tikai dārzā, bet arī podos. Kā pastāstīja Opincāne, peonijas podos ir pēdējā modes tendence.

"Ir vesela līnija ar dažādām šķirnēm. "Londona", "Oslo", "Maskava". Tās ir domātas podiem arī pilsētvidē uz balkona," pastāstīja dendroloģe. Lai gan šīm peoniju šķirnēm būtu jābūt kompaktākām un mazākām, dažas izaugot krietni lielas. 

"Šīs peonijas ir "strādājošu sieviešu puķes", īpašas rūpes tām nav jāveltī," norādīja Opincāne, atgādinot, ka galvenais ir izvēlēties atbilstoša izmēra podu un nepieciešamības gadījumā puķes jāpārstāda lielākā.

Ja ir vēlme ziedus saplūkt un turēt vāzē, svarīgi tos turēt aukstā vietā.

Kalsnavas arborētums aicina uz "Peoniju ziedu parādi"

Peonijas, kuras dēvētas par "dārza dīvām", Kalsnavas arborētuma apmeklētājus priecē jau vairāk nekā 15 gadus.

Šogad Kalsnavā iestādītas selekcionāra Jāņa Dukaļska peonijas, kas papildina Latvijas selekcijas dažādību, iestādītas arī krūmveida peonijas. Kopumā apskatāmi vairāk nekā 300 dažādu šķirņu. Krāšņos ziedos mirdz ne tikai peonijas, bet arī rododendri un citi ziedošie un zaļojošie kokaugi. 

Svinot peoniju skaistumu, visu jūniju Kalsnavas arborētumā gaidāma plaša kultūras programma.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti