Rīta Panorāma

Kenijā ar virtuālās realitātes palīdzību māca saudzēt dabu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Mazdārziņu noma – pieprasījums pārsniedz piedāvājumu

Mazdārziņi atkal modē – pieprasījums pārsniedz brīvās vietas

"Šis ir mans fitness, šī ir mana izklaide un vaļasprieks," stāsta kāda Salaspils iedzīvotāja, kura no pašvaldības nomā mazdārziņa teritoriju. Gan Rīgā, gan arī citur Latvijā mazdārziņi atkal ir modē, atgūstot savu popularitāti. Pēc brīvajiem pašvaldību zemes gabaliem veidojas pat rindas.

Kas tik te neaug!

Mazdārziņa saimniece Edīte darba dienas pēcpusdienā ieradusies savā mazdārziņā Salaspilī, lai aplietu papriku, tomātus un gurķus siltumnīcā.

"Oi, kas tik mums te neaug! Sākot ar ķiplokiem, zemenēm. Izdīguši ir sīpoli. Kāposti mums ir tādi panīkuši, jo nav lietus. Ir kartupeļi, bietes, burkāni, pupiņas un pupas parastās," viņa uzskaitīja.

Edīte skaidroja, ka mazdārziņš viņai nepieciešams, jo, dzīvojot pilsētā četrās sienās, nevar atpūsties. "Šis ir mans fitness, šī ir mana brīvā daba, šī ir mana izklaide, vaļasprieks, un nosacīti tas, kas izaug, pabaro arī ģimeni," viņa atzina.

Līdzīgi kā daudziem citiem salaspiliešiem arī Edītei mazdārziņš nevis pieder, bet viņa to nomā no pašvaldības.

Salaspils novada domes pārstāve Dace Braunere norādīja: "Mums Salaspils novada teritorijā ir 24 dārzu teritorijas. Tas ir diezgan daudz, un arī pieprasījums ir ļoti liels. Katrai dārza teritorijai es veidoju rindas. Respektīvi, cilvēks iesniedz pašvaldībā iesniegumu. Iesniegumā viņš atzīmē trīs teritorijas, kur vēlētos nomāt dārzu. Pirmajā teritorijā, kurā atbrīvojas kāds dārzs, to mēs piedāvājam rindas kārtībā."

Dažās vietās, piemēram, mazdārziņu rajonos, kas atrodas tuvāk Daugavai, rindā gaida pat 50 cilvēki. Nomas maksa par mazdārziņu gadā ir līdz 30 eiro. Papildus tam jāmaksā arī nekustamā īpašuma nodoklis. Līgums tiek slēgts uz pieciem gadiem.

Salaspils novada domes pārstāve pauda:

"Tendence ir tāda, ka jaunāka gadagājuma cilvēki ļoti vēlas nomāt dārzus. Arguments ir, ka vēlas rādīt saviem bērniem, kā audzēt dārzeņus, un mācīt bērnus pie dabas."

Rīgā izķer acumirklī

Arī Rīgā ir liels pieprasījums nomāt mazdārziņus. Kopumā pašvaldības īpašumā ir vairāki tūkstoši mazdārziņu. Neskatoties uz to, arī galvaspilsētā pēc tiem veidojas rindas.

Rīgas domes pārstāve Solvita Brence-Kauste vērtēja: "Šorīt skatījos Īpašuma departamenta mājaslapā, kur regulāri šī informācija tiek atjaunota. Šobrīd brīvu dārziņu nav. Šī informācija tiek atjaunota regulāri, šogad vismaz sešas reizes. Taču jau divu trīs dienu laikā uz katru no šiem dārziņiem ir vairāki pieteikumi. Ir jāraksta iesniegums, iesnieguma formas arī ir mājaslapā, un tad Īpašuma departamentā izveidotā komisija vērtē, kurš pirmais uzrakstīja šo iesniegumu. Tad tiek ņemts vērā, vai tā ir daudzbērnu ģimene vai persona ar invaliditāti, vai maznodrošināta persona. Un tad attiecīgi ir lēmums, un tiek noslēgts līgums."

Līgums tiek slēgts uz trīs vai pieciem gadiem. Nomas maksa gadā mēdz būt arī pavisam niecīga, piemēram, 2,50 eiro. Papildus tam jāmaksā par atkritumu apsaimniekošanu, kas ir aptuveni 25 eiro.

"Lietotāja profila statistika – divas trešdaļas nomnieku ir vecumā no 20 līdz 50 gadiem, un viena trešdaļa ir tie, kas ir vecāki par 50 gadiem," norādīja galvaspilsētas pašvaldībā.

Arī Rīgā nomāt mazdārziņus izvēlas arvien jaunāki cilvēki. Vispieprasītākā teritorija esot Lucavsala.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti