Smecernieki, laputis, tīklērces un citi zemeņu kaitēkļi: kā tos izskaust no dobēm

Smecernieki, maijvaboles, laputis… Dārzkopja prieku par sārtām un saldi sulīgām ogām nereti var izbojāt kaitēkļi, kuri zemenes nolūkojuši par barotnes vietām. Kādu postu kaitēkļi var nodarīt augiem, un kā tos izskaust no zemeņu dobēm?

Vērtīgus padomus cīņā ar kaitēkļiem sagatavojis Valsts augu aizsardzības dienests.

Aveņu ziedu smecernieks

Vaboļu kārtas kukainis, kas bojā kā avenes, tā zemenes.

Nodarītais posts: Vaboles grauž lapas vai arī izēd ziedpumpuru. Bojāto pumpuru ziedlapiņas neatveras, pumpuri pakāpeniski sakalst un vēlāk nobirst.

Kā cīnīties: Nelielos stādījumos bojātie ziedpumpuri jāiznīcina kopā ar kāpuriem vai kūniņām. Rudenī vai pavasarī jāveic augsnes irdināšana. Uz augsnes starp zemeņu rindām var izlikt piltuvveida vai dzeltenās līmes lamatas.

Zemeņu ērce

Mātītes ziemo pie lapu kātu pamatnes, bet pavasarī uz jaunajām, neizplaukušajām lapām dēj olas.

Nodarītais posts: Ērces un kāpuri sūc šūnsulu no jaunajām lapām un ogu aizmetņiem. Bojātās lapas kļūst dzeltenas un vēlāk deformējas. Stipri invadētiem augiem pazeminās salcietība, kā arī nākamā gada raža var samazināties pat par 30‒50%.

Kā cīnīties: Regulāri jāiznīcina nezāles. Vienā vietā zemenes nevajadzētu audzēt ilgāk par trim gadiem. Pēc ražas jānovāc un jāutilizē vecās lapas. Segtajās platībās un platībās, kur kaitēkļu vēl nav daudz, var izlaist plēsīgās ērces.

Zemeņu lapgrauzis

Viena mātīte izdēj līdz 300 olām Pēc 20‒30 dienām izšķiļas kāpuri, kas uzturas lapu apakšpusē un intensīvi grauž lapas.

Nodarītais posts: Pieaugušas vaboles lapās izgrauž caurumus, kāpuri lapu apakšpusē grauž lapu parenhīmu, neskarot virsējo epidermu.

Kā cīnīties: Zemenes jāravē, agrā pavasarī jāirdina augsne. Pēc ražas novākšanas jāsavāc un jāutilizē lapas.

Parastā tīklērce

Postīgs kaitēklis, ja audzē zemenes zem seguma. Izplatība pieaug karstās un sausās vasarās.

Nodarītais posts: Ērces barojas lapas apakšpusē, sūcot auga šūnsulu.

Kā cīnīties: Jāiznīcina nezāles. Vienā vietā zemenes nevajadzētu audzēt ilgāk par trim gadiem. Pēc ražas novākšanas jānopļauj un jāiznīcina vecās lapas. Zem stādījuma seguma var izlaist plēsīgās ērces.

Lauka maijvabole

Lido no maija līdz jūlija vidum. Jaunās vaboles izkūņojas augustā vai septembrī, bet paliek augsnē līdz pavasarim.

Nodarītais posts: Kāpuri sagrauž saknes, bojātie augi novīst un ir viegli izraujami. Pieaugušās vaboles barojas ar lapām.

Kā cīnīties: Platība jāatstāj melnajā papuvē, regulāri jārušina, bet atrastie kāpuri jāsavāc un jāiznīcina. Vieni no dabiskajiem maijvaboļu ienaidniekiem ir putni un eži. Ja uz vienu kvadrātmetru ir vairāk par astoņiem jauniem un pieciem veciem kāpuriem, zemenes nedrīkst stādīt.

Laputis

Laputis dzīvo uz dažādiem augiem, ziemo uz pamatbarības augiem, vasarā pārlido uz papildbarības augiem.

Nodarītais posts: Lapas sačokurojas un dzeltē, augi vīst, var nobirt lapas. Laputis pārnēsā augu vīrusslimības. Lielākos bojājumus nodara segtajās platībās.

Kā cīnīties: Labākais profilaktiskais pasākums laputu ierobežošanai ir laistīšana, nezāļu ierobežošana un skudru ierobežošana.

Zāģlapsene

Olas dēj auga audos, kātiņā vai lapu dzīslojumā, kurā pirms tam mātīte izgriež šķēlumu. 

Nodarītais posts: Pieaugušie īpatņi parasti uzturas uz ziediem, kur barojas ar nektāru un ziedputekšņiem. Kāpuri grauž zemeņu lapas.

Kā cīnīties: Vēlama apdobju rušināšana pavasarī vai pēc ražas novākšanas. Pieaugušos īpatņus var pievilināt, maija beigās dārzā izkarot traukus, kuros ir rūgstoši šķidrumi. Lai konstatētu zāģlapseņu klātbūtni dārzā, maijā izkarināmas baltās līmes lamatas.

Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas vadošā dārzkopības speciāliste Ilma Nereta no dabai draudzīgajiem tautas līdzekļiem dažādu kaitēkļu apkarošanai iesaka izmantot pelašķu novārījumu vai zilās kurpītes uzlējumu.

Parastā pelašķa jeb tūkstošlapu pelašķa novārījums 2,5 kilogramus svaigu vai 800 gramus kaltētu, sasmalcinātu parasto pelašķu pārlej ar 10 litriem verdoša ūdens un sautē slēgtā traukā 40 minūtes, uzlējumu papildina līdz 10 litriem ūdens un ļauj divas diennaktis ievilkties, pēc tam to nokāš. Filtrātam pievieno 50 gramus zaļo ziepju. Miglošanai to lieto neatšķaidītu. Palīdz pret laputīm, tripšiem un zāģlapseņu kāpuriem.

Zilās kurpītes uzlējums ievāc zilās jeb rāceņkurpītes ziedošos lakstus un sakņu paresninājumus. Vienu kilogramu sausas, sasmalcinātas augu masas aplej ar 10 litriem ūdens un mērcē 48 stundas, tad filtrē. Pirms lietošanas filtrātu atšķaida līdz 15 litriem ūdens. Lieto pret laputīm, avenāju smecernieku, dažādām vabolēm un zāģlapsenēm, kā arī lapgrauzēju kāpuru apkarošanai. Gan augs, gan pagatavotais uzlējums ļoti indīgs!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti