Rožu stādīšana, kopšana un uzglabāšana vāzēs – ko der zināt?

Šobrīd ir labs laiks rožu stādīšanai, tāpēc rosība notiek gan dobēs, gan arī Latvijas Nacionālajā dabas muzejā, kur līdz sestdienai, 3. jūnijam, notiek izstāde "Rožu dārzs 2023". Rozes var stādīt no vēla pavasara līdz rudenim, bet ir jāievēro daži speciālistu ieteikumi, lai iegūtu vislabāko rezultātu.

Kā informēja muzejā, rožu izstādē šonedēļ krāšņos ziedus ne tikai varēs apskatīt, bet arī iegādāties stādus un saņemt speciālistu konsultācijas par rožu kopšanu un audzēšanu.

Kas jāzina par rožu audzēšanu?

  • Jāizvēlas saulaina un gaiša vieta.
  • Jāstāda no vējiem pasargātā vietā, tomēr tām ir nepieciešama arī svaiga gaisa plūsma. Rozes nemīl vēju un caurvēju, turklāt vējš traucē rozes stāda attīstību un pārnēsā dažādas slimības.​
  • Pirms rozes stādīšanas labi jāuzrok zeme, jāizveido pietiekami liela stādīšanas iedobe, lai rozes saknes varētu pietiekami izplesties un tām būtu gana daudz vietas.
  • Rozes stāda tik dziļi, lai potējuma vieta atrastos apmēram piecus centimetrus zem zemes.
  • Uzrakto un uzirdināto augsni, kas tiks bērta uz saknēm, bagātina, piejaucot klāt kompostu vai kūtsmēslus.
  • Pēc bedres aizbēršanas augsne ap stādu labi jāpiespiež, lai tā labi sagulst starp tā saknēm.
  • Pēc iestādīšanas rozes ir bagātīgi jāaplaista.
  • Pirmā gada rožu stādi stādot ir jāapgriež līdz pirmajai pieclapei, jo tas palīdzēs rozei labāk iesakņoties.

Lai ziedētu bagātīgi un neslimotu

Kā skaidroja SIA "Stādaudzētava Latroze" pārstāvji, sezonas laikā rozēm barošana vajadzīga trīs četras reizes. Pirmo reizi pavasarī, kad tikko noņemts ziemas piesegums, tām nepieciešams kompleksais mēslojums, kas bagātīgi satur slāpekli. Jūnijā, kad jau parādījušies pumpuriņi, jālieto mēslojums, kurā ir vairāk fosfora. Tādu pašu mēslojumu dod arī jūlijā, pēc pirmās noziedēšanas. Pēdējo reizi mēslo augusta vidū ar mēslojumu, kurā pārsvarā ir kālijs. Tas palīdz rozēm sagatavoties ziemai.

Jūlija otrajā pusē, kad naktis kļūst vēsākas, var parādīties brūnplankumainība – apaļi vai zvaigžņveida  brūni vai melni plankumi uz lapām, un lapas pat var nobirt. Slimās lapas noteikti jāsavāc, lai neinficētu pārējās rozes.

Kā ieziemot?

Rudenī rožu dzinumus ieteicams saīsināt apmēram uz pusi. Tievākos un vājākos dzinumus saīsina vairāk. Rožu krūmi noteikti jāaprauš ar zemi vai mulču. Arī egļu zari virs tām palīdzēs augam pārziemot. Vīteņrozes ieziemošanas procesā ir jānoliec pie zemes.

Uzglabāšana grieztā veidā

Populārākās grieztās rozes ir tējhibrīdu rozes, jo tām ir gari ziedkāti. Lieliski saglabājas arī floribundrozes un krūmrozes. Lai roze pēc iespējas ilgāk uzglabātos grieztā veidā, tā jāgriež rīta pusē. Tad pēc iespējas ātrāk nogrieztais zieds jāieliek remdenā ūdenī, pirms tam no tajā ievietojamās ziedkāta daļas noņemot lapas un dzeloņus, LSM.lv stāstīja Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste un rožu audzēšanas eksperte Ilma Nereta.

Ja zieds apvītis, tad kātu piecus centimetrus no griezuma vietas jāievieto ļoti karstā, gandrīz verdošā ūdenī uz apmēram 10 līdz 15 minūtēm.

Pēc tam regulāri, vismaz divas līdz trīs reizes nedēļā, jāmaina ūdens un ziedkāts jāsamazina par apmēram vienu centimetru. Ziedi vislabāk saglabāsies vēsā telpā, kur gaiss nav pārāk sauss, kā arī tos nedrīkst novietot vietā, kur apspīd tieši saules stari. Pirkto ziedu stāvēšanas ilgumu grūti paredzēt, jo nevar zināt, cik sen tie griezti un kā uzglabāti.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti