4. studija

Ar ko narkotiskās kaņepes atšķiras no industriālajām?

4. studija

Viņiem ir dzīvoklis pie Operas, pašvaldības pabalsts un sulainis...

Ciemos pie pensionāres, kuru padarīja slavenu «kaņepju sāga»

Viļānu novada «kaņepju sieva» jūtas kā «cirka varone» un nākamgad atkal audzēs kaņepes

Pensionāre Dzidra Bruzgule no Viļānu novada Dekšāres pagasta, kuras piemājas saimniecībā policija iznīcinājusi 360 kaņepju krūmus, tagad par notiekošo runā ar ironiju, un atzīst, ka jūtas kā cirka varone. Bet kaņepes viņa audzēs arī nākamgad.

Ar ko atšķiras narkotiskā (canabis indica) un industriālā (canabis sativa) kaņepe?Zinātāji atšķirību var noteikt pēc lapiņu formas. Narkotisko kaņepi laukā izaudzēt nevar, stāstīja Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis.

Policija skaidro: arvien biežāk saimnieki piemājas dārzā audzē kaņepes, kas satur aizliegtās vielas. Latgalē šogad likvidētas 9 marihuānas audzētavas brīvā dabā.

Latvijā kaņepju audzēšana ir atļauta, bet, protams, ir jāievēro daži nosacījumi: ir jāsēj sertificēta sēkla un jāveic tetrahidrokanabinola jeb THC monitorings. THC līmeņa norma ir 0,2%. Parasti marihuāna satur 4 līdz 20% THC.

Industriālā kaņepe ir radīta šķiedrai, spaļiem, būvmateriāliem, aizdaram, eļļai. Sapresējot ir kurināmā brikete, kam ir līdzvērtīga siltuma atdeve kā oša kokam.  

Šoziem gan Dzidras kundze ir palikusi bez vērtīgajām kaņepju sēklām - policisti aiznesuši visas kaņepes, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

Tagad, skatoties augusta nogalē tapušo video ar policistu rosību viņas dārzā, Dzidrai nāk smiekli, bet dienā, kad viņas mājas pagalmā iebrauca vesela karavāna policistu, smiekli vis nenāca.

“Saka - jūs audzējat kaņepes. Es saku, protams, audzēju – redz, kur viņas ir,” atceras Dzidra.

Kundze sākumā bijusi pārliecināta, ka policisti joko, tomēr dokuments, ka ierosināts kriminālprocess un kaņepes no viņas dārza ceļos uz ekspertīzi, pierādījis pretējo.

“Viņiem tāds likums esot - jārauj nost. Es saku, ka nav pareizs tas likums, ka es nepiekrītu tam. Bet ko tad es skandalēšu, tad jau būs huligānisms, bet tad sāka raut nost,” stāsta Dzidra.

Kaņepes Dzidras kundzes īpašumā augušas vienmēr. Viņai gan nekad neesot ienācis prātā tās pīpēt. Sieviete lieliski zina - dārza kaņepēs nav ne grama narkotisko vielu.

“Viņas taču der dārza dezinfekcijai, skaitās, ka Kolorado vaboles nedzīvo, kad viņas ir. Viņas taču noder pārtikai, ļoti derīgs tas sviests iznāk, vai eļļas. Tā man viņas gadu gadiem,” skaidro Dzidra. “Kā policisti varēja atbraukt bez kādām priekšzināšanām? Nu, kā var bez priekšzināšanām kaut kādām šitādus brīnumus darīt? Policijai! Kur jābūt drošībai, tā kā tādi teroristi - iebrauca, izdemolēja, izrāva…”

“Tie policijas darbinieki kā zemnieki, kā vergi. Es viņiem teicu – tā kā mocekļi. Nosvīduši, kā viņi te nabagi stiepa, aiz kūts lielu gabalu. Bija, ko stiept. Nostrādājās kā zemnieki īsti,” viņa piebilst.

Tomēr kundze, lai arī garā stipra dāma, uz dārzā notiekošo mierīgi nespēja noraudzīties. Dramatiskā situācija likusi sašķobīties viņas veselībai.

“Bezpalīdzīgs tas stāvoklis. Tad es kādas trīs “miera pogas”, kā es saku, apēdu. Tad vēl bērni atbrauca un izsauca ātros. Man tāds asinsspiediens, meitenes pamērīja, bija 150,” stāsta Dzidra.

Policisti 363 kaņepju krūmus salikuši maisos un aizveduši uz ekspertīzi. Tās rezultāts nevienu nav pārsteidzis - krimināllieta atcelta, marihuāna nav atrasta.

Un kundzei pašai jābrauc pakaļ maisiem. “Es saku, nu kā? Jūs aizvedāt, jūs vediet atpakaļ. Viņiem nav tādu līdzekļu. Es saku, kur man ir līdzekļi? Es saku, kas man atlīdzinās to skādi, segs tos zaudējumus? Nav nekāda zaudējuma!” policijas teikto atstāsta Dzidra.

Šobrīd gan policisti atzinuši – Rēzeknes iecirknis pārcenties. Tas gan neatsver kundzes zaudējumus: aizgājušas postā vērtīgās kaņepju sēklas un sakne.

“Vainīga nejūtos. Nu, kā cirka varonis. Es jau smejos, ka nav laiks vairs dzīvot, ko tik satiec, tā prasa, katram jāpaskaidro,” smejas kundze.

Valsts policija kundzei ir atvainojusies, viņi ir atzinuši savu kļūdu. Bet ir skaidrs, ka jau nākamgad šeit pat dārziņā atkal augs kaņepes.

KONTEKSTS:

Valsts policijas Latgales reģiona vadība atvainojusies saimniecei Viļānu novadā, kuras piemājas dārzā tika atsavināti un ekspertīzes veikšanai nodoti 363 pieaugušu kaņepju stādi. Ekspertīzē gan secināts, ka kaņepes nesatur narkotiskās vielas, un krimināllieta tika izbeigta.

Likumsargi paskaidrojuši, ka, balstoties uz līdzšinējo praksi, analogās situācijās parasti aizdomas apstiprinās un augos tiek konstatēta aizliegto vielu klātbūtne. Policija sākusi pārbaudi vai, reaģējot uz saņemto informāciju, policistiem bija arī citas alternatīvas iespējas, ne tikai visu augu konfiskācija ekspertīzei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt