VIDEO. Vardarbība ģimenē nāca no paaudzes paaudzē – Maijas dzīvesstāsts

"Alkohols kaut kādā brīdī bija tik svarīgs, svarīgāks par visu. Par ģimeni, par bērniem. Es pazīstu badu. Tuvplānā to esmu iepazinusi," rubrikā "Dzīvei nav melnraksta" stāsta Maija Meiere-Oša.

Runājot par bērnību, Maija atminas priecīgus un laimīgus brīžus. Taču ne visai patīkami dzīves atgadījumi atstājuši nedzēšamas pēdas sirdī. 

Ļoti spilgtas atmiņas ir par bailēm no vistuvākajiem un vismīļākajiem cilvēkiem – ģimenes locekļiem. Tīri fizioloģiskās bailes, ka tūlīt tev iesitīs. 

"Es līdzīgi esmu redzējusi, ka suņi saraujas, kad kāds asi paceļ roku viņu klātbūtnē," atceras Maija.

No paaudzes uz paaudzi viņas ģimenē skaitījās normāli būt vardarbīgam pret bērnu. Par lieliem vai maziem pārkāpumiem viens un tas pats sods – vai nu pēriens ar plaukstu, vai siksnu un lecamauklu. Tas skaitījās normāli. Jo tā visi tika audzināti. 

Maijas mammai bija diezgan ilgs posms, kad viņa cīnījās ar alkoholu. Tā dēļ viņai tika atņemtas vecāku tiesības un visi bērni nonāca pie vecmammas, kura arī praktizēja gan fizisku, gan arī emocionālo vardarbību. Bija laiks, kad naudas nebija pat ēdienam. 

"Es citreiz fantazēju, varbūt bērnunamā mēs būtu vismaz paēduši. Man nebūtu jāiet ar cauriem zābakiem uz skolu. Bērnunamā arī nav nekāda leiputrija, bet ar to bērna prātu es tā spriedu."

Kad nomira vecāmamma, Maija paņēma visus bērnus savā aizbildniecībā. Finansiāli palīgā nāca mamma, kura daudzus gadus nerādījās. Pirms pāris gadiem mamma nomira onkoloģijas nodaļā. Maijai tas bija liels trieciens un emocionāls pārbaudījums.

Tomēr ar kopīgiem spēkiem visi brāļi un māsas tika pacelti uz kājām un izaudzināti. Neviens nenokrita zemāk par vietu, kurā viņi bija. Un katrs, kuram jau ir savi bērni, audzina tos ar mīlestību.

Arī Maija nespēj iedomāties vardarbību pret savu bērnu. Ar visiem spēkiem cenšas nodot to labāko – mīlestību, pateicību. Un ir pārliecināta, ka pat tad, ja tu esi audzis nelabvēlīgā ģimenē, tas nenozīmē, ka tev šī attieksme un uzvedība ir jāmanto. Cilvēks var mainīties un kļūt labāks.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti