VIDEO. HIV pozitīvi cilvēki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Andra Veiķenieka stāsts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Andris Veiķenieks ar HIV inficējās 2006. gadā. Kādā veidā un kādos apstākļos tas notika, nav zināms. Pieņemt to, ka tā ir paša kļūda, prasīja ilgu laiku. Līdz pilnīgai pieņemšanai pagāja pusotrs gads. Bet visus šos gadus HIV infekcija vīrieša dzīvi krasi neietekmēja. Vienīgais – katru dienu jādzer zāles, tā rubrikā "Dzīvei nav melnraksta" stāsta biedrības "Agihas" valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks.

"Es atradu mierinājumu tajā, ka es labāk eju uz LIC  [Latvijas Infektoloģijas centru] nekā uz LOC [Latvijas Onkoloģijas centru]."

Andra prāt, LOC pacients ir daudz apdraudētāks un tā diagnoze ir daudz fatālāka. Tad, kad tu saproti, ka vari dzīvot, vari saņemt pietiekami labu terapiju, tad par šo statusu vairs nedomā. Jā, katru dienu jādzer zāles mūža garumā, toties Veiķenieka šī brīža analīzes ir ideālas. Valsts HIV pacientu ārstēšanu nodrošina bez maksas līdz mūža galam. Četras reizes gadā pacientiem pārbauda veselību.

Lai mazinātu HIV izplatību Latvijā, katram iedzīvotājam jāpazinās, ka tas attiecas uz ikvienu no mums. Šobrīd HIV portrets sen ir mainījies. Daudzus gadus tika uzskatīts, ka saslimšana attiecas uz marginālām grupām – seksa pakalpojumu sniedzējām, homoseksuāļiem vai intravenozu narkotiku lietotājiem. Sen tas tā nav, saka Andris. Pēc SPKC datiem 50% no HIV pozitīviem gadījumiem ir "parastais" latvietis. Līdz ar to šobrīd nevar runāt tikai par marginālām grupām.

Tas ir stāsts par veselības pratību, par to, ka jebkurš neaizsargāts seksuālais kontakts var rezultēties ar HIV pozitīvu infekciju. Šeit ir vērts runāt par seksa kultūru un seksu kā tādu. Ja sabiedrība spēs runāt par intīmo dzīvi bez nolaistām acīm un sarkšanas, tas liecinās par zināmu briedumu. 

"Liela sabiedrības daļa neapzinās, ka ārstēts HIV pozitīvs cilvēks ir mazāk bīstams par viņa seksuālo partneri, kura HIV statuss nav zināms."

HIV infekcija ir ļoti labi vadāma – ar piebildi, ka cilvēks ir atbildīgs un līdzestīgs. Gadu gaitā medicīna ir spērusi ievērojamu soli uz priekšu pacientu ārstēšanā. 

Runājot par aizsarglīdzekļiem jeb prezervatīviem, valsts varētu nākt ar saviem priekšlikumiem, kā padarīt tos pieejamākus sabiedrībai. Trīs prezervatīvu komplekts maksā ap 3 eiro. 

"Ko tad lai jauns cilvēks izvēlas? Divus sidrus vai prezervatīvu? Man liekas, tā izvēle ir vienos vārtos."

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti