VIDEO: Epilepsija nav iemesls izolēties no sabiedrības – Bernadetas stāsts

"Mēs neesam dīvaiņi, mēs neesam cilvēki, kuri ir jāizolē, mēs neesam ar kaut ko sliktāki. Mēs nebiedējam cilvēkus," rubrikā "Dzīvei nav melnraksta" stāsta Bernadeta Ripa.

12 gadu vecumā Bernadetai notika pirmā epilepsijas lēkme. Meitene atceras: todien gatavojusies ceļojumam uz ārzemēm un tēvam stāstījusi, kā rūpēties par viņas mājdzīvnieku. Tad tumsa un – pamodusies jau slimnīcā.

"Es nezināju, kas ir lēkme, man tā bija pilnīgi jauna pieredze."

Vēlāk neirologs ieteica sākt lietot medikamentus, taču ģimenes ārste to aizliedza, pamatojoties uz to, ka katram cilvēkam vienu reizi dzīvē var notikt epilepsijas lēkme. 14 gadu vecumā lēkme atkārtojās, un nu tās ir Bernadetas dzīvē līdz pat šodienai. Sabiedrības aizspriedumi un bailes no tādiem cilvēkiem lika meitenei klusēt par savu diagnozi, lai netraumētu ne sevi, ne arī pārējos. Bija smagi emocionāli pārdzīvojumi, jo bija grūti pieņemt šo slimību. 

Man ir perēkļi, kuri ir izmētāti pa manām smadzenēm, un tos nevar vienkārši izgriezt kā audzēju. Ir lielās un mazās lēkmes. Lielās, kad cilvēks nokrīt, sāk kratīties, un ir gadījumi, kad putas nāk pa muti. Bet ir arī mazās, kad var noraustīties, piemēram, roka. Vai cilvēks izskatās, it kā būtu aizdomājies.

Sākās medikamentu terapija, taču jaunietei ir zāļu nepanesamība, tāpēc nācās samazināt devu līdz minimālai. 

Šobrīd meitene ir pieņēmusi savu diagnozi un vēlas, lai sabiedrība zinātu, ka tādi cilvēki ir un viņus nedrīkst izolēt no pārējiem.

Nav jābaidās palīdzēt tam, kuram sākusies epilepsijas lēkme. No malas var izskatīties briesmīgi, bet ir jārīkojas un jāpalīdz. Cilvēks var izskatīties agresīvi, bet ir svarīgi atcerēties, ka lēkmes laikā viņu ar spēku nedrīkst turēt, jo viņš var ievainot gan sevi, gan to, kas cenšas palīdzēt. Cilvēks jānoliek uz sāna, lai mēle neaizkrīt, jo savādāk cilvēks var aizrīties. Un svarīgi nelikt neko mutē.  Ja nepietiek zināšanu, tad uzreiz jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība 113, saka Bernadeta.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt