Vidējam latvietim «nepaceļamas» summas - Zanes pieredze ar paliatīvo aprūpi

Zanei Skrastiņai šajā vasarā nācās piedzīvot, ko nozīmē, kad tuvam cilvēkam ir nepieciešama paliatīvā aprūpe. Viņas mammai pēc 8 gadiem smagā cīņā ar vēzi iestājās brīdis, kad viņa vairs pati nevarēja paēst - tūskas dēļ nespēja norīt pārtiku. Pēc mammas cīņas ar smago slimību, Zane atzīst, ka summas, kas jāmaksā par paliatīvo aprūpi nav vidējam latvietim "paceļamas".

Zane saka, ka katrs ir pelnījis no dzīves aiziet cilvēka cienīgi, un slimība var skart jebkuru no mums. "Es zinu, kas ir paliatīvā aprūpe, jo mammai, pavisam tuvam cilvēkam, tā bija vajadzīga šajā vasarā. Pirms 8 gadiem atklāja krūts vēzi. Viss bija veiksmīgi, gludi līdz šī vasarai, kad viņai atklāja vēža metastāzes galvā. Tālāk sekoja operācija, ārsts visu izoperēja, visu izdarīja. Pa šiem 8 gadiem organisms bija tik ļoti novājināts, ka vienkārši nespēja atkopties. Tad sākās nākošais solis, kad slimnīca visu ir izdarījusi. Viņi savu operāciju ir paveikuši, un dakteri gatavo izrakstu, jo slimnīcā paturēt šo cilvēku nav iemesla. Tev ir jāatbrīvo vieta, lai varētu nākt nākošais, kuram tur vajadzīgs palikt. Un tad tālāk uz paša tuvinieka pleciem ir tas, ko tad darīt ar šo cilvēku," stāsta Zane.

Viņa skaidro, ka zinājusi - nevar mammu paņemt uz mājām un pati par viņu parūpēties. "Man ne fiziski, ne emocionāli, ne arī medicīniski nav tādu zināšanu, ko darīt. Pirmais, ko es sāku domāt, ka man vajag slimnieku kopēju. Es apzvanīju tos cilvēkus, kurus pirmos atradu un tie pirmie cilvēki pateica, ka var tikai darba dienās, brīvdienās nē, pa nakti nē. Ir vēl arī slimnīcās paliatīvās aprūpes nodaļas, valsts apmaksātas. Tas arī ir rindas, un tur vismaz 4 nedēļas, manuprāt, jāgaida. Mums par laimi, mēs caur radiem atradām, ka ir tāds privātais aprūpes centrs "Cilvēks". Tur mēs aizbraucām, tur tiešām apstākļi ir cilvēka cienīgi un atbilstoši. Mana mamma tur nodzīvoja nedēļu, bet mēs par to samaksājām 700 eiro. Manuprāt, tā nav tā summa, ko varētu pacelt vidējais latvietis," atzīst Zane.

Zane norāda, ka viņai nav skaidrs, kā šādā situācijā varētu tikt galā, ja pats neesi spēcīgs, lai varētu paņemt cilvēku un tad viņu kopt mājās. "Manai mammai, piemēram, plaušās bija tūska. Viņai plaušās sāka veidoties tūska. Viņa nevar uzņemt pārtiku, un cilvēks bez pārtikas nevar dzīvot. Lai viņa uzņemtu nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas, šis ir vienīgais variants. Šo pārtiku ir ļoti, ļoti svarīgi nodrošināt. Jo, ja nav šie kokteiļi, tad kā savādāk? Jo cilvēks jau nespēj norīt. Viņam nevar atnest tā kā veselam cilvēkam kartupeļus, karbonādi. Vai nezin kaut ko vēl. Viņiem ir tikai šie kokteiļi, kuros ir viss, viss vērtīgais iekšā. Tev ir ne tikai jānodrošina viņam tas kokteilis, bet tev ir arī vai nu pašam jādod viņam, ja tu to vari, vai arī jāatrod kāds, kas iedos," tā Zane.

Zane stāsta, ka mammas slimības laikā depresijā nav ieslīgusi. "Mana mamma iegāja slimnīcā pēc Jāņiem un mēneša laikā mana mamma vienkārši aizgāja. Bet tu vienkārši esi tādā vāveres ritenī, ka tev nav līdz tam, ka tagad slīgt depresijā. Jo tev ir jāpalīdz tam cilvēkam. Tu gribi maksimāli, kā lai viņam palīdz. Pēc tam jā, kad tas viss paiet, tad, protams, sāc par to domāt un tad nāk varbūt tie skumju viļņi virsū. Bet līdz tam, tam nav vienkārši laika. Es nezinu diemžēl vai par laimi varbūt. Tu esi vienkārši vienā lielā skrējienā," atzīst Zane.

KONTEKSTS:

Paužot pārliecību, ka mūža izskaņā cilvēkam jāsaņem tik pat daudz rūpju, cik dzīves sākumā, un ikviens ir pelnījis atstāt šo pasauli cieņpilni, labdarības maratonā #DodPieci2019 aicinām ziedot līdzekļus specializētās pārtikas nodrošināšanai cilvēkiem, kuri paši pārtiku nespēj uzņemt.

Dodpieci.lv mājaslapā sākusies dziesmu pieteikšana šī gada labdarības maratonam "Dod pieci!". Par minimālo ziedojumu 5 eiro ziedotāji maratona laikā pieci.lv ēterā varēs dzirdēt savu mīļāko mākslinieku kompozīcijas, tostarp Raimonda Tigula īpaši šim labdarības maratonam radīto un Rīgas Doma zēnu kora izpildīto himnu “Klusi čukst Dievs” diriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā.

Visi labdarības maratona saziedotie līdzekļi caur "Ziedot.lv" tiks novirzīti neārstējami slimu cilvēku aprūpei, rūpējoties par to, lai ikviens mūža nogalē saņemtu pienācīgu aprūpi un varētu šo pasauli pamest cieņpilni. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt