Venecuēlas latvietis: Dienvidamerikā cilvēki atceras savu latvietību

Lai arī latvieši Dienvidamerikā jau gadu desmitiem nedzīvo savā etniskajā dzimtenē, senču tradīcijas tie nav aizmirsuši. Viens no viņiem ir Venecuēlā dzīvojošais Guntars Gedulis, kurš Pasaules koru olimpiādes laikā ieradies Rīgā.

Viņš jau 40 gadus dzīvo Venecuēlā un ir Dienvidamerikas Latviešu apvienības viceprezidents, komponists un diriģents Guntars Gedulis. Olimpiādes laikā Geduļa pienākums ir pārstāvēt Venecuēlu Starptautiskajā koru padomē, kurā darbojas ap 2000 koru - diviem no tiem plānota uzstāšanās arī Rīgā.

Gedulis pats vada „Gaudeamus dziedāšanas biedrības” kori, kurš gan Rīgā nedziedās. Tajā nedzied neviens latvietis, taču koris vairākas dziesmas dzied arī latviski.Etnisko latviešu koru Venecuēlā nav, jo trūkst dziedātāju.

Latviešu kopienu Venecuēlā diriģents raksturo kā jauku, sirsnīgu, draudzīgu, bet nelielu. Tiesa, šobrīd dzīve valstī ir diezgan grūta un nedroša visiem, jo daudzās pilsētās ir protesti pret valdību, kura ir korumpēta un neprot valsti pārvaldīt. Tāpēc daļa Venecuēlas latviešu ir aizceļojuši uz citām valstīm.

Dienvidamerikā lielākā latviešu kopiena atrodas Brazīlijā. To dažādās pilsētās veido aptuveni 10 000 latviskas izcelsmes cilvēku un dažviet aizvien var sastapt latviešu valodā darinātus vietvārdus vai arī drupas, kas liecina par savulaik atbraukušajiem latviešiem un viņu celtajām būvēm.

"Savā laikā, kad man bija jāreģistrē Brazīlijas latvieši, tad es apbraukāju lielu skaitu latviešu koloniju, un biju patīkami pārsteigts, ka pat vecākajās kolonijās, kas radušās 19.gadsimtā, joprojām darbojas latviešu centri, kur tiek dejotas tautas dejas un notiek citas aktivitātes. Tā kā šie latvieši - kaut arī vairāk jau ir brazīlieši - viņi tomēr izjūt šīs senās saiknes un vēlas piedalīties,”gandarīts ir Gedulis.

Jau nelielākas kopienas sastopamas Čīlē un Venecuēlā.

Gedulis atzīst, ka tagad gan diez vai kāds latvietis pārvācas uz dzīvi Dienvidamerikā. Attiecībā uz Venecuēlu viņš ir drošs, ka tas nav noticis, jo gan Venecuēlā, gan, piemēram, Brazīlijā ir problēmas, kuru dēļ latviešu imigrācija nenotiek.

Gedulis Rīgā ir ieradies ne tikai koru olimpiādes dēļ. Piektdien un sestdien viņš piedalīsies jau ceturtajā gadskārtējā konferencē "Latvieši pasaulē - piederīgi Latvijai". Tās nolūks ir apzināt ārvalstīs dzīvojošos tautiešus.

 

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti