Valmierā godina «zelta pārus», kas kopdzīvē aizvadījuši 50 gadus

Valmierā, lai godinātu savas stiprās ģimenes, ir tradīcija ik gadu decembra sākumā svinīgā ceremonijā sveikt "zelta pārus", tātad tos pārus, kuru kopdzīvei aprit 50 gadi. Divus gadus kovidlaiks gan ieviesa korekcijas un kopīga ceremonija nenotika, tādēļ šoreiz var teikt, ka "zelta pāru" godināšana bija divkārt nozīmīga – atkal tikties klātienē un arī tas, ka šoreiz sveikti tika ne vien Valmieras, bet arī jaunizveidotā novada "zelta pāri". 

Valmierā godina "zelta pārus".
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šī ir jau 16. zelta kāzu ceremonija, kas ik decembri notiek Valmieras Dzimtsarakstu nodaļā, zālē tiek ievesti pāri, kuri viens otram "jā" vārdu teikuši tālajā 1972. gadā, – toreiz Valmierā pat vēl nebija šīs Dzimtsarakstu nodaļas ēkas.

Šoreiz zelta pāru ceremonijai pieteikušies 14 pāri, pasākumā gan ieradušies 11, bet trīs pāri tiks sveikti dzīves vietā, jo gadi liek sevi just. Pieteikties ceremonijai, kā stāstīja Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietniece Vija Kuģe, var gan pāri paši, gan pieteikt var bērni, mazbērni.

"Ļoti patīk, ka nāk pieteikt vīri, mēs parunājam par to, kā tad ir gājis, kā dzīvojuši šos 50 gadus, tās ir tādas, var teikt, visforšākās sarunas, jo viņi uz to visu skatās nedaudz savādāk,

un, kad es jautāju, kas jūs saturēja kopā visus šos 50 gadus, viņi stāsta: tas bija ļoti, ļoti vienkārši – mēs kopā bijām viens otram uzticīgi. Un ko tad mums plēsties?" izstāstīja Vija Kuģe.

Tieši Vija Kuģe arī savulaik rosināja aizsākt šo "zelta pāru" godināšanu.

"2007. gadā ieminējos, varbūt vajadzētu uztaisīt "zelta pāriem" ceremoniju, un tā arī notika – pirmajā gadā bija trīs pāri.
Un pēc tam mēs izvērsām arvien plašumā – arvien vairāk pieteicās, un tradīcija [turpinās] tagad līdz šim mirklim. Divi gadi izkrita, kad bija kovids – 2020. un 2021. gads – tad mēs sveicām dzīvesvietās, un šodien no jauna atkal ir atgriezusies šī ceremonija."

Māra un Andris Ozoli, kuri uz ceremoniju ieradušies no Strenčiem, stāstīja, ka viņu mīlasstāsts nu jau rēķināms vairāk nekā 50 gadu garumā.

"Esam skolā no pirmās klases kopā, tā iznāca," iesāka stāstu Māra. "Saostījāmies," noteica Andris. "Es vēl mācījos, kad mēs apprecējāmies. Jo viņa būtībā prasīja man atļauju, viņai vēl nebija 18."

Māra un Andris atzīst, ka tagad galvenais ir kopīgās intereses.

"Dārzs mums ir galvenais," uzsvēra Ozolu pāris. "Tagad tikai tik, cik vajag – vairāk jau ne.

Kopīgās intereses būtībā vieno. Kopjam dārzu priekš sevis, lai bērniem, mazbērniem un draugiem ir, kur atnākt un priecāties."

To, ka kopā satur pavisam saprotamas un vienkāršas lietas – darbs, mājas, bērni, atzīst arī Janīna un Valdis Ērgļi no Sēļiem.

"Trīs bērni, pieci mazbērni un pieci mazmazbērni jau ir," stāstīja Janīna. "Diezgan aktīvi vēl dzīvojam, eju palīgā dēlam strādāt, un vīrs – pa māju." "Viņa pa savu, es pa savu – man ir malka jāsagādā un tādi darbi, bet viņai – pārējais viss," piebilda Valdis.

"Visādi ir gājis pa to dzīvi, bet tomēr esam kopā un domāju, ka arī paliksim kopā," izteicās Janīna.

Katram no pāriem ir savs iepazīšanās stāsts, bet valmieriešu Baltgalvju un Tupiņu ģimenēm – tā ir bijusi deja.

"Bez dejošanas jau pie sievas nevar tikt!" – Deja palīdz arī noturēt to ģimeni kopā?  –"Acīmredzot, ja tā ir viena kopīga aizraušanās, kāpēc ne?" stāstīja Baltgalvju un Tupiņu ģimenes. "Kolektīvi visi ir kopīgi – kā ģimene, jo kolektīvs ir kā ģimene."

– Kas pamatā tam, lai tos 50 gadus tā forši nodzīvotu kopā, nu tak nemuksiet viens no otra vairs projām tagad?

– "Nav pat tāda doma bijusi, un nav arī tā briesmīgi slikti bijis nekad.

Bet tā recepte ir, ka jāpiekāpjas un vienkārši jāpaklusē, ne vienmēr vajag sprēgāt pretī."

"Nu vajag uguntiņu, vajag uzkurt un tad atkal ir, ko nodzēst," domās dalās dejojošās ģimenes.

"Zelta pāri" saņēma Latvijas Republikas jaunās laulības apliecības, finansiālu atbalstu no pašvaldības. Decembrī Valmieras novadā vēl tiks sveikti arī četri "Dimanta pāri".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti