Vajag sadūšoties un sākt – Valmieras pusē ukrainiete gūst pieredzi uzņēmējdarbības sākšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainietei Marijai Vasiļenko martā būs gads kopš viņa ir bēgļu gaitās Valmierā. Ukrainā Marijai bija savs konditorejas uzņēmums, tāpēc tagad, saprotot, ka karš dzimtenē ieilgst, ir doma sākt savu uzņēmējdarbību Latvijā, bet ir ļoti daudz nezināmā, kā to izdarīt. Pieredzi, kā uzsākt mājražošanu, Marija skatīt devās uz Ramatas pagastu. 

Latvijas Radio kopā ar Mariju aizbrauca uz Ramatas pagasta mazciemu Vērsis ciemos pie mājražotājas Vasiļinas Sermas, lai skaidrotu, kas ir vajadzīgs uzņēmējdarbības sākšanai. Izrādījās, ka arī Vasiļina ir ukrainiete.

Mājražotāja Vasiļina Serma, Marija Vasiļenko un uzņēmējdarbības koordinatore Guna Ķibere.
Mājražotāja Vasiļina Serma, Marija Vasiļenko un uzņēmējdarbības koordinatore Guna Ķibere.

"Es atbraucu bietes ravēt kolhozā un paliku te. Iepazinos ar Daini. Mums tagad 5. martā būs 35 gadu kāzu jubileja," stāstīja Vasiļina. Viņa savu uzņēmējdarbību sāka pirms gada, tātad viņai ir svaigs piemērs, kā kļūt par mājražotāju.

Vasiļina pastāstīja, ka aizdomāties par mājražošanu licis tas, ka tuvākajā apkaimē nav daudz ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju. Viņai patīk gatavot un arī padodas, tāpēc nolēmusi, ka ir jānokārto arī formalitātes.

"Mums Ramatā ir augusta beigās sporta spēles. Es vārīju zupu, palīdzēju kultūras centrā, ja bija kāds pasākums, meitai kāzās uzklājām galdu paši. Cilvēki pagaršo, cilvēki iesaka viens otram. Bet tā, ka es varētu piedāvāt tālāk cilvēkiem, lai tas būtu oficiāli, tas sākās pagājušā gada pavasarī. Piemēram, es taisu gaļas plates vai salātus. Cilvēkiem ir dzimšanas diena. Viņš saka, es šodien gribu izbaudīt savu dienu, es negribu stāvēt pie plīts.

Viņi pasūta salātus, gaļas plati, kūku, pasūta vienā vietā, un mēs aizvedam," stāstīja uzņēmēja.

Vasiļina gatavo arī ābolu čipsus. Tālāk jau sekoja starts ar projektu novada atbalsta programmā "Zīle". Projektu apstiprināja, līdzfinansēja Valmieras novada pašvaldība. Projekta īstenošana ieinteresējusi arī Mariju, kopā ar Vasiļinu tiek skatīts iegūtais aprīkojums.

Ukrainiete Marija Vasiļenko.
Ukrainiete Marija Vasiļenko.

Marija Vasiļenko pašlaik Valmieras novada pašvaldībā ir arī ārējo sakaru organizatore. Vienkāršāk sakot, viņas darbs ir saistīts ar palīdzību ukraiņu bēgļiem, risinot dažādus jautājumus, kas saistīti gan ar dokumentu kārtošanu, gan sadzīviskām lietām.

"Tā kā Ukrainā ir karš, tad daudzi domā par palikšanu šeit, un tāpēc interesē uzņēmējdarbība, bet mums šī valsts ir jauna, daudz nezināmā, tāpēc gribam zināt, kā pareizi rīkoties. Visus likumus arī mums ir grūti izprast, tāpēc gribētu, lai jūs padalāties pieredzē. Un es šo pieredzi varētu nodot ukraiņiem, kuri arī vēlētos sākt savu uzņēmējdarbību," uzņēmējai stāstīja Marija, kurai arī pašai ir interese par mājražošanu, jo Ukrainā viņai bija savs uzņēmums, kurš darbojās konditorejas jomā.

"Ukrainā mūsu darbības joma bija kūku cepšana, tāpēc arī man par to ir interese, jo man gribētos to turpināt.

Man tas patīk, man tas ir tuvs, un es redzu, ka arī tirgū šajā ziņā ir iespējas. Tā kā es Ukrainā ar to nodarbojos salīdzinoši ilgu laiku, tad redzu, ka ir vērts pamēģināt," stāstīja Marija.

Ar Vasiļinu tiek pārrunāts, ar ko būtu jāsāk un kādas ir prasības.

Vasiļina uzsvēra, ka nav nemaz tik sarežģīti sākt mājražotāja darbību. Galvenais ir sākt un nebaidīties, jo arī ierēdņu un kontrolējošo iestāžu attieksme, kā vērtē Vasiļina, ir kļuvusi daudz pretimnākošāka.

"Vairāk ir tās bailes, kā būs, kad atbrauks kontrole uz māju. Kā man būs ar ieņēmumu dienestu, ko man prasīs. Bet es nesaskāros, ka būtu kādi pārpratumi. Meitenes atbrauca no Pārtikas un veterinārā dienesta, pateica, ko vajag. Dzīvoklis ir vīram, vajadzēja vienošanos ar vīru, vajadzēja vēl vienošanos no kaimiņiem, ka viņiem netraucēs smaržas, kad mēs taisām ēst. Bet tas viss ir izdarāms. Es aizgāju pie kaimiņiem, mēs uzrakstījām vienošanos, vīrs tāpat arī visam piekrīt. Un man atsūtīja apliecību no PVD.

1. aprīlī piereģistrējos saimnieciskajai darbībai. Tur arī meitenes atzvanīja, arī pateica, ko vajag un viss kārtībā. Vienkārši vajag sadūšoties un sākt!" stāstīja Vasiļina.

Marija atzina, ka sākums ir grūtākais. Nav arī tik viegli izšķirties pamēģināt svešā vietā, jo būtībā nav savu telpu. Arī dzīvokļus ukraiņi īrē. Jārēķinās arī, ka vajadzēs ieguldījumus aprīkojumam, remontam.

Valmieras novada pašvaldības uzņēmējdarbības speciāliste Guna Ķibere stāstīja, ka arī novadā tiek domāts, kā varētu palīdzēt.

"Protams, ka nedzīvosi jau visu laiku no pabalsta. Viņi ir aktīvi cilvēki, viņi grib darboties, kā pašvaldība mēs palīdzēsim, savāksim kopā šos kopienas cilvēkus, kuri vēlas nodarboties ar mājražošanu. Palīdzēsim katram individuāli, skatoties no tā, kādā statusā viņš šeit ir un kādi dokumenti viņam ir. Katrs individuāli tiks izvērtēts," norādīja Ķibere.

Kaut arī vēl ir daudz nezināmā, Marija ir apņēmības pilna pamēģināt sākt savu uzņēmējdarbību. Par to domājot arī citi ukraiņi, jo saprot, ka karš var ieilgt un ir jādomā, kā savu dzīvi pašiem veidot šeit, Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti