Dienas ziņas

Mārupē atklāj modernu bērnudārzu

Dienas ziņas

Pie Ogres ieteces Daugavā būvēs molu

Top filma par Baltijas ceļu

Uz Baltijas ceļa ainu rekonstrukcijas filmēšanu Binovsku ģimene ar padomju laika «Volgu» mēroja 130 km

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

1989.gada augusta notikumus, emocijas un patriotiskās jūtas cilvēki varēja piedzīvot vēlreiz, piedaloties Latvijas simtgades filmas “Paradīze 89” tapšanā, kad Cēsu pusē notika Baltijas ceļa fragmenta rekonstrukcija. Neviena vien ģimene tam gatavojās nopietni un bija gatava mērot ceļu ar padomju laika automašīnām.

Ceļa posms no Cēsīm uz Valmieru pie Bušu gravas atsauc atmiņā 1989.gadu, kad norisinājās akcija “Baltijas ceļš”. Cilvēki 80.gadu stila drēbēs, ar Baltijas valstu karogiem un saukļiem par brīvu Latviju. Ceļa malās krāsaini "Moskviči", "Žiguļi", “Volgas”, "Ikarusi" un RAF "busiņi".

Lai vēlreiz sajustu  toreiz piedzīvotās emocijas, uz Baltijas ceļa rekonstrukciju bija ieradusies arī Binovsku ģimene, ar padomju laika “Volgu” mērojot teju 130 kilometrus garu ceļu no Jaunjelgavas. Un līdzi viņiem arī tā laika liecinieki - vecie radioaprāti VEF un ''Abava''.

“Atbraucām arī šodien ar savējo bērīti. Speciāli izgājām apskati un diezgan nopietni gatavojāmies, lai var atbraukt. Mēs [braucām] kādas divas stundas gandrīz, nav ātrums tāds, kā zināms. Piedzīvojums vesels ir pabraukt ar tā laika mašīnu,” stāsta Armands Binovskis.

Armandam un Ilzei Binovskiem vēl spilgtā atmiņā tā laika notikumi, un arī dēliem, kuri tolaik vēl nebija dzimuši, Baltijas ceļa rekonstrukcija ļaus pirmo reizi pieredzēt 1989.gada augusta notikumus.

To vēlas arī mazais Henrijs Bībers, kurš, kā pats saka, ir dzimtenes patriots. Viņa tēvs un vectēvs ieradušies, lai rekonstruētu pirms 27 gadiem piedzīvoto. “Mēs piedalījāmies 1989.gadā Baltijas ceļā ar visu ģimeni. Šeit gan esam nofotografēti tikai es un mans mazais dēliņš. Tagad pie filmēšanas mēs izdomājām, ka vajadzētu atcerēties to jautro pasākumu un paņēmām arī mazdēlu līdzi. Mazdēls apmēram tādā vecumā, kā mans dēls šeit,” stāsta Madis Bībers.

Lai arī Baltijas ceļa rekonstrukcija notiek filmas “Paradīze 89” tapšanas nolūkos, lielai daļai cilvēku tas nozīmē daudz vairāk – atmiņas un iespēju tās atkal atdzīvināt.

“Tas bija kaut kas tāds, kas nav bijis, ka mēs ejam uz savu neatkarību, uz savu valsti. Tas bija tāds apliecinājums, ka mēs kā tauta esam, esam vienoti un spējam,” atceras masu skatu dalībnieks no Siguldas Guntars Strazdiņš.

“Patriotiskais pacēlums tajā laikā bija – auseklīši, Latvijas karodziņi, daudzi koncerti un patriotiskas dziesmas ar Latvijas dzejnieku - klasiķu dzeju,” atminas Raimonds Mežaks.

“Mēs šeit pat kalnā, Jaunkalniņos, sabraucām – autobuss pie autobusa, cilvēks pie cilvēka stāvēja gandrīz divās rindās. Mēs aiz pārbrauktuves stāvējām. Nu, vienreizējas tās emocijas,” saka masu skatu dalībniece no Priekuļiem Sarmīte.

Baltijas ceļa rekonstrukcijā kopīgā cilvēku ķēdē vienojās aptuveni 700 cilvēku. Režisores Madaras Dišleres gandrīz autobiogrāfiskajā filmā par mazas meitenes pieaugšanu vēsturiski nozīmīgajā Atmodas laikā aina ar Baltijas ceļu būs viens no filmas beigu kadriem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti