Rīta Panorāma

Mediķu arodbiedrība lems par protesta akcijām. Telefonsaruna ar Valdi Keri

Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Vitenbergu par centieniem izgāzt depozīta sistēmas ieviešanu

Atver pirmo bezatkritumu kafejnīcu Baltijā

Ulla no Singapūras atgriežas Latvijā, lai atklātu Baltijā pirmo bezatkritumu kafejnīcu

Ulla Milberta pavisam nesen atgriezusies no labi atalgota darba Singapūrā, lai Latvijā izveidotu pirmo kafejnīcu Baltijā, kas strādā bez atkritumiem. Viņas misija ir parādīt cilvēkiem un citiem uzņēmējiem, ka varam dzīvot videi draudzīgāk.  

Ulla Milberta ir sociālā uzņēmuma “Cafe M” īpašniece. Tā ir pirmā kafejnīca Baltijā, kas strādā bez atkritumiem. 

“Šīs kafejnīcas mērķis ir caur kafiju parādīt cilvēkiem un arī biznesiem, ka samazināt ikdienā saražoto atkritumu daudzumu ir daudz vienkāršāk, nekā mums šķiet,” stāstīja Ulla MIlberta.

Ulla 12 gadus nodzīvojusi ārpus Latvijas. Sākumā studēja Francijā, pēc tam ieguva darbu Singapūrā. Viņai ir doktora grāds neirozinātnē, strādājusi ar muguras smadzeņu traumām.

Dzīvojot Singapūrā, sapratusi, cik netīrs, pat veselībai kaitīgs ir gaiss, sākušās alerģijas viņai un bērnam, tāpēc nolēmusi atgriezties Latvijā, kur viņas profesijā darbu nav iespējams iegūt.

Kafejnīcas atvēršanas ideju Ulla Singapūrā izstrādāja divus gadus.

“Man bija darbs laboratorijā, bija bērns. Pa naktīm sēdēju un strādāju pie biznesa plāna,” atklāja Ulla.

“Pēdējos piecus mēnešus Singapūrā es dzīvoju birojā zem galda. Es dzīvoju kā bezpajumtnieks, visa alga aizgāja biznesā. Es iztiku ar trīs eiro dienā. Lai saprastu, ko nozīmē Singapūrā trīs eiro dienā, - kilograms zemeņu maksā 35 eiro,” stāstīja Ulla.

Tik liela bijusi Ullas vēlme atgriezties Latvijā, kur atšķirībā no Singapūras mēs vēl varam paspēt laicīgi sākt domāt par to, lai arī nākotnē mums apkārt būtu tīra vide.

Veidi, kā kafejnīcās un savā ikdienas dzīvē var izvairīties no atkritumiem, ir dažādi.

“Mēs saņemam pienu 10 litru spainī un pārlejam stikla pudelēs. Spaini dodam atpakaļ. Ēdienu mēs saņemam daudzkārt lietojamā iepakojumā. Atkritumus, kas pamatā ir kafijas biezumi, mēs ieliekam komposta mašīnā. Pēc 24 stundām mēs dabūjam ārā kompostu,” skaidroja Ulla Milberta.

Galdi veidoti no vecām durvīm, kafijas krūzes veidotas no kafijas biezumiem vai pupiņu mizām.

“Virsmas mēs dezinficējam ar etiķi. Etiķskābe nogalina 99% baktēriju. Nav nekādu lieku ķimikāliju,” stāstīja kafejnīcas īpašniece.

“Ja cilvēki šeit nejūtas citādāk kā parastā standarta kafejnīcā, tad mums ir izdevies parādīt, ka dzīvot bezatkritumu dzīvesveidu ir vienkārši, tas nemaina mūsu ikdienas paradumus, un tas nav uzkrītoši,” atzina Ulla.

Ulla ar kafejnīcas apmeklētājiem labprāt dalās padomos, kā iespējams dzīvot videi draudzīgāk. Latvija ir laba vide, kur vēl var atgādināt, kā kādreiz bija dzīvot bez plastmasas, un parādīt, cik tas ir vienkārši arī mūsdienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti