Trīs ASV latviešu jaunieši praksē Latvijā. «Izmēģinājums» darbam un dzīvei te

Ina, Dāvis un Aleksandrs ir trīs latviešu izcelsmes jaunieši, dzimuši ASV. Viņi jau iepriekš ciemojušies Latvijā pie radiniekiem, iepazīstot Rīgu un apmeklējot Dziesmu un deju svētkus. Šoreiz viņi kopā ar deviņiem citiem jauniešiem no ASV piedalījās prakses programmā, kuras mērķis ir dot ārpus Latvijas dzimušiem jauniešiem iespēju gūt darba un dzīves pieredzi Latvijā, pa vasaru strādājot Latvijas iestādēs un uzņēmumos. Par šo jauniešu pieredzi tapusi dokumentālā filma “Izmēģinājums", kura 8.februārī plkst. 21.30 būs skatāma Latvijas Televīzijā un replay.lv .

“Neviens no filmas varoņiem Latvijā līdz šim nav pavadījis ilgāku laika posmu. Viņi iepriekš te ciemojušies vairāk kā tūristi, kuri apskata Jūrmalu, Siguldu, Vecrīgu, piedalās mūsu kopīgajos nacionālajos svētkos. Šis stāsts un apstākļi ir pavisam citādāki.

Filmā dokumentējām jauniešu ikdienu: cik sarežģīti ir izprast Rīgas transporta sistēmu, iekļauties vidē, kur runā ne tikai latviešu, bet arī krievu valodā, kā saprast mūsu tikumus un likumus. Tā bija iespēja arī mums, filmēšanas komandai, nedaudz palūkoties uz sevi no malas.

Dzīvojot ASV, Aleksandrs, Ina un Dāvis bērnībā apmeklēja latviešu skolas, kā arī ģimenē vecāki vai vecvecāki bija centīgi mācījuši latviešu valodu. Biju pārsteigta, cik ātri uzlabojās filmas varoņu latviešu valodas zināšanas, cik ātri viņi iekļāvās un cik bezgala daudz viņiem nozīmē Latvija, lai gan ikdienā dzīvo un studē tūkstošiem kilometru attālumā”, pieredzē dalās filmas autore Eva Johansone.

Filmas veidotāja arī uzrunājusi 2x2 nometnes jauniešus, kuri kādu laiku pavadījuši kopā ar ārzemju latviešu jauniešiem. Ko Latvijā augušie domā par ASV latviešu vienaudžiem? Atvērtāki, latviskāki, sabiedriskāki.

Arī filmas galvenie varoņi gaida filmu. Ina aizvadītajā vasarā strādājusi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā: 

 
Aleksandram nav ne jausmas, ko sagaidīt no filmas:
 

 

Dāvis aizvadītajā vasarā strādājis "Draugiem.lv" grupas uzņēmumā "Mapon" un arī nevar sagaidīt filmu "Izmēģinājums": 

 

Filma "Izmēģinājums"

  • Filmas autore: Eva Johansone
  • Režisore: Ieva Stade
  • Operators: Aleksandrs Okonovs
  • Skaņu režisors: Artis Dukaļskis
  • Video pēcapstrāde: Roberts Brežģis
  • Mūzika: Jānis Strapcāns
Līdz šim, trīs gadu periodā, programmā ar Amerikas latviešu apvienības (ALA) finansiālu atbalstu ir piedalījušies vairāk nekā 40 jaunieši, no kuriem vairāki pieņēmuši lēmumu par pārcelšanos uz pastāvīgu dzīvi Latvijā. Šogad, Latvijas valsts simtgades gadā, dalībai prakses programmā pieteikušies jau vairāk nekā 20 jaunieši no ASV un Austrālijas.

 

ALA ir 1951. gadā ASV dibināta latviešu organizāciju apvienība, kas vieno un pārstāv ASV dzīvojošos latviešus un vairāk nekā 140 biedru organizācijas. ALA izveidotā prakses programma “Pavadi vasaru Latvijā” tiek īstenota kopš 2015. gada papildus ALA jau vairāk nekā 20 gadus pastāvošajām “Sveika, Latvija!”, “Heritage Latvia” un “Sveika, dzimtene!” izglītojošo ceļojumu programmām uz Latviju. Atbalsts dokumentālās filmas tapšanai, kas tiek administrēts caur Pasaules Brīvo latviešu apvienību Latvijas valsts simtgades pasākumu atbalstam, nāk no Latvijas Kultūras ministrijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti