Ārpus Rīgas

Daugavpilī būs jauni tramvaji - lētāki nekā iepriekšējie

Ārpus Rīgas

Ludzā 49 eiro prasīšana par skolas ekskursiju izraisa strīdus

Trikātas "Krūzēs" aug stādi ielu, laukumu un balkonu rotāšanai

Trikātas audzētavas «Krūzes» biznesa stāsts: No petūnijām līdz puķu modes «kliedzienam» – ipomejām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Kad pavasara salnas vairs nebaida, arvien ziedošāki, košāki kļūst pilsētu un pagastu apstādījumi, arī daudzdzīvokļu māju balkoni. Līdz ar to puķu stādu audzētājiem šis ir pats karstākais darba laiks, un tā tas ir arī Trikātas stādu audzētavā „Krūzes”. Nelielajai stādu audzētavai ir izdevies šajā biznesā atrast savu nišu, to saimnieki pamato ar nemitīgu sekošanu līdzi jaunumiem un pircēju pieprasījumam.

''Nu šeit ir salikti tie ekskluzīvie podi…'' - saimnieks Ando Krūze, iepazīstinot ar savu siltumnīcu ziedošo daudzkrāsainību, vispirms rāda no skaliem, koku sprungulīšiem gatavotos, iekarināmos puķu podus. Tā ir viena no saimnieku idejām, lai pircējam būtu, kas jauns. ''Man pa ziemu, tā teikt, kurinot siltumnīcas, vajag arī blakus darbu, lai tas nav nelietderīgi zemē nomests laiks.''

Saimnieka gatavotie puķu podi jau ir guvuši pircēju atzinību, un kā atzīst saimniece Agita Rozenbaka, katru pavasari ir arī jādomā, ko jaunu piedāvāt no puķu stādiem:

''Kā visos biznesos - ja tu paliksi aizmugurē, tad arī paliksi, neko atlaist nevar, tāpēc mums šogad arī ir pirmajiem Valmieras tirgū nokarenās lietus puķes, citiem konkurentiem es vēl neredzu viņas!''

Bet kā uzzināt, kas būs puķu modē? Saimnieki smej, ka šajā ziņā jāseko līdzi gan presei, gan jāvēro, kas tiek stādīts apstādījumos:

''Piemēram, šogad Valmierā uz tirgus ir izķertas ipomejas, zaļās ipomejas, kas bija Valmierā puķu kastēs sastādītas pagājušogad, šogad visiem viņas vajag! Tāpēc, ka redzēja, kā viņas zied. Arī zaļās, zilās, baltās skaivolas bija puķu kastēs, viņas vajag šogad. Tā ka arī pilsēta ar saviem apstādījumiem tās mode tendences veicina. - Modes tendences ir ļoti atkarīgas no tā, ko kāds modes vai dārzkopības žurnāls uzraksta, tad uzreiz iestājas tas, ka vajag visiem. Tas tā kā Eirovīzijā, ka visiem tiek mainītas kleitas vienlaicīgi.''

Šobrīd „Krūzēs” pat neņemas spriest cik daudz dažādību stādu ziņā ir siltumnīcās - saimnieks lēš, ka no 50 līdz 60 šķirnēm vajadzētu būt. Bet sākās viss pirms gadiem 20, kad Ando kā mūziķis ar deju kolektīvu pabija Austrijā, tur redzētie košie balkoni rosināja pamēģināt. Sākās viss ar tolaik vēl Latvijā pavisam maz zināmajām petūnijām.

''Kā mēs Valmieras tirgū pirmajā gadā stāstījām - kā viņas tur būs un kā viņas tur augs... Cilvēki neticēja, kā tas var būt, ka mazs stādiņš un viņš būs līdz metram uz leju, neviens neticēja, mēs bijām pirmie. Katru gadu cēlām pa siltumnīcai klāt, un pamazām tas paplašinājās, un cilvēku zināšanas arī, sortiments nāca visu laiku klāt. Neteikšu, ka tas briesmīgi grūti bija, tas bija vienkārši neatlaidīgi jādara,'' atceras Ando Krūze.

Tagad jau, kā saimnieki vērtē, skolas nauda ir samaksāta, iziets cauri arī vienai otrai neveiksmei un līdz ar to gūta pieredze. Bet kāds būtu saimnieku ieteikums, lai, piemēram, tāda nezinošāka pilsētnieka balkons arī būtu visu vasaru košs? Ando saka – vispateicīgākās ir pelargonijas.

''Man ir vesela virkne jautājumu, kad atnāk un prasa, ko es varu iestādīt, -pirmais jautājums, kā jums saulīte ir, vai no rīta, vai pēcpusdienā, vai visu dienu. Gribēsiet fuksiju, bet jums ir pēcpusdienas saule lielā karstā, tā fuksija jums nobeigsies, nekas nebūs. Vai ja jūs gribat petūniju, bet jums ir pati rīta saulīte, viņa augs gara, bet neziedēs, tam ir ļoti liela nozīme, kā jums ir saule un kā jums ir ar vējiem. Pelargonijas, es teikšu, petūnija ir skaista, bet petūnija prasa uzmanību, petūnija ir katru vakaru karstā vakarā jāaplej, petūnijai ir ziedi jāpaknaiba, kaut gan tas ir zināms mīts, ko mēs esam paši izplatījuši, ja viņas bagātīgi baro, tad var neko neknaibīt,'' iesaka Agita Rozenbaka.

Un papildina Ando Krūze: ''Galvenais pie stāda, kā saka, lai viņš izskatās veselīgs - ja tu paņemt to podu, tad šeit virspusītē viņam visam ir jābūt pilnam, viņš nevar būt pliks, tā ir viena no tām pazīmēm, ka tā puķe tālāk arī veselīgi uzvedīsies.''

Tagad stādaudzētavā „Krūzes” karstākais tirgošanās laiks, bet pēc tam nāks tomāti, jo saimnieki novērojuši, ka pircēji tomēr priekšroku dod īstam, lauku siltumnīcā augušam tomātam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti