Trešās klases skolēnam Latgalē jādzīvo bez elektrības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pēdējo gadu laikā pamesto viensētu Latgalē paliek aizvien vairāk un sasniedz jau tūkstošus. Savukārt jebkuram, kurš vēlēsies atgriezties uz dzīvi laukos kādā no pamestajām sētām, elektrības padeves atjaunošana izmaksās tūkstošus. Krāslavas novadā bez elektrības dzīvo kāda ģimene, kurā aug deviņgadīgs puika.

Tehnikas progresa straujā attīstība ir acīmredzama. Lūk, arī pēdējie civilizācijas labumi - mobilie sakari, televizoru plakanie ekrāni, mikroviļņu krāsnis salīdzinoši nesen parādījās mūsu dzīvē un ātri vien kļuva par ikdienas parādību.

Latvijas ciemu un viensētu elektrifikācija tika izvērsta pagājušā gadsimta piecdesmito gadu beigās. Tie bija laiki, kad lauku ļaudis no visas sirds priecājās par pirmo elektrisko spuldzīti, taču Krāslavas novada Kalniešos joprojām dzīvo pagājušā gadsimta ēnā.

Lauku sētas īstais īpašnieks miris jau sen. Sēta palikusi novārtā gadu desmitiem, kā rezultātā arī tika atslēgta visas elektrības padeve. Atgriežoties uz dzīvi laukos, Janīna iznomāja sešus hektārus zemes no pagasta un ievacās dzīvot pamestajā lauku sētā. Šobrīd kundze tur nelielu saimniecību, taču dzīve rit bez elektrības.

Arī deviņgadīgais dēls Anatolijs savās mājas nekad nav redzējis degošu spuldzīti.

Vakari aizrit pie sveces un petrolejas lampas. Gadu laikā kundzei ir nācies apstaigāt daudzus kabinetus, lai atjaunotu sev elektrības padevi, tomēr nevienu nav satraukusi sievietes bēda. Vieni priekšnieki atmetuši ar roku, citi minēja pasakainas summas.

"Redziet, pagasts man palīdzēja uzrakstīt dokumentus, bet kur, lai es ņemu naudu? Trīs tūkstoši lati un vēl tas ir ar 60% atlaidi. Tās ir šausmas, kur man tādu naudu ņemt? Tā es paliku bez elektrības. Ziemā sveces pērku un petrolejlampas," sašutusi ir Janīna Prosolova.

Šobrīd Anatolijs mācās trešajā klasē. Skolā teic, ka zēnam labi padodas angļu valoda, bet puika ir ļoti kautrīgs, nerunīgs un slēpjas no svešiniekiem.

Janīna stāsta, ka dēls mācās pie sveces vai luktura: "Šeit kādreiz bija gaisma, bet visu noņēma, šeit bija skaitītājs. Bet būs jāiet prasīt vēlreiz. Bez gaismas mēs arī nevaram."

Vienīgie palīgi Janīnai ir kaimiņi, pie kuriem var aiziet uzlādet mobilo telefonu un lukturīti.

"Kā tas bērns dzīvo? ..mācās, nu vasara, kad vēl ilgi gaisma, tad nav nekas, bet ziemā ir tumšs, kad no rītiem pusseptiņos jādodas uz autobusu," zina stāstīt kaimiņiene Reģīna.

Kalniešu pagasta pārvaldē skaidro, ka māja, kurā dzīvo Janīna nepieder nevienam, tāpēc pagasts nespēj palīdzēt. Vienīgais, ko var piedāvāt ir pārcelties uz dzīvokli, bet tad Janīnai būtu jālikvidē visa saimniecība.

"Pašvaldība neapmaksās elektrības pieslēgšanu mājai, kura nevienam nepieder," skaidro sociālais darbinieks Juris Saksons un turpina: "Viņa nāk pie manis pēc izziņas, lai saņemtu trūcīgo statusu. Mēs maksājam bērnam brīvpusdienas un kancelejas preces, kas pēc saistošajiem noteikumiem pienākas.

Kā sociālajam darbiniekam, no manas puses, nav iespēju palīdzēt pieslēgt elektrību, es strādāju pēc saistošajiem notiekumiem."

AS "Sadales tīkls" Austrumu reģiona ekspluatācijas daļas vadītājs Edgars Soldāns skaidro iemeslus, kamdēļ tik dārgi izmaksā elektrības piesleģšana: "Šajā gadījumā klients pieprasīja mums mainīt posmu, lai nesabojātu tīklu esošajiem klientiem. Šis ir jau otrs klientes pieprasījums un viņa pieprasīja lielāku slodzi. Bet, ja viņai nav nepieciešama tik liela slodze, mēs veiksim pārrēķinus. Viņa ir pieprasījusi četru kilovatu jaudu un 20 ampēru stipru strāvu. Klients noteikti var pārskatīt pieprasīto slodzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti