Sadaļas Sadaļas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Cik izmaksā Baltijas valstu simtgades svinības?

Latvietis Igaunijā

Topošais diriģents no Valkas Matīss Briedis iedzīvojies Tallinā un nejūtas kā svešinieks

Valkā dzimušais latviešu puisis Matīss Briedis, kura dzīves ceļš caur Valgu viņu aizvedis uz Igaunijas galvaspilsētu Tallinu, atzīst, ka gadu gaitā izveidojusies saikne ar Igauniju ir krietni stiprāka nekā ar dzimteni. Tur viņš gan strādā, gan studē, gan veido ģimeni. Tomēr, visticamāk, Valkas un Valgas “kaimiņbūšanas” dēļ topošais diriģents īsti nejūtas ne kā emigrants, ne arī kā imigrants.  

Briedis dzīvoja Valkā, bet viņa mājai tuvākā skola atradās Valgā. Arī turpmākais viņa izglītības ceļš veda aizvien dziļāk Igaunijā. Vispirms Tartu, tagad Tallinā. Šobrīd Matīss Igaunijā ir iedzīvojies tā, ka, lai pieņemtu lēmumu atgriezties Latvijā, būtu krietni jāpārdomā. 

Igaunijas studentu korporācijās viņa draugi un paziņas Matīsu uzskata par igauni, tomēr no jokiem par latviešiem viņš nav atbrīvots. Kaimiņu savstarpējā zobošanās, šķiet, ir neatņemama latviešu un igauņu attiecību sastāvdaļa.

“Mums latviešu valoda šķiet dīvaina ar to, ka tajā ir ļoti daudz S burtu. Bērnībā mēs izlikāmies, ka sarunājamies latviski  katra vārda beigās liekot burtu S,” smej kora dalībnieks, Tartu universitātes students Mihkels Lembers. 

“Latvieši noteikti ir temperamentīgāki nekā igauņi. Pazīstu vienu puisi no Igaunijas latviešu deju kolektīva, un man jāatzīst, ka latviešu ballītes iekarst daudz ātrāk nekā igauņu,” piebilst kora dalībniece Nora Peila.

Matīss latvisko karstasinību, visticamāk, labi slēpj, jo igauņu mēlē runājošo ļaužu pulkā viņš  neizceļas. Pastāvīgs Tallinas iedzīvotājs, kas šeit studē un strādā. Matīss ir gids Igaunijas Jūras muzejā.

Tomēr Jūras muzejs nav darba vieta, pie kuras Matīss apstāsies profesionālajos meklējumos. Nozīmīga viņa dzīves daļa ir diriģēšanas studijas Tallinas Mūzikas akadēmijā pie pasaulslavenā igauņu diriģenta Tenu Kaljustes. Tāpat Matīss vada Igaunijas latviešu kori “Ziemeļu balsis” un gatavojas Dziesmu svētkiem Latvijā.

“Mūzikas kvalitāti katru gadu paceļam. Man patīk, ka skates noteiks katru gadu Latvijā. Tas neļauj atslābt. Mums  ir ar video. Pasaka, kuras dziesmas jādzied, un tad mēs ierakstām video un aizsūtām par gatavošanos Dziesmu svētkiem,” stāsta Matīss.

Esot Latvijā, Matīss bauda katru sen neredzēto dabas skatu, tomēr ikdienā viņu darbi un pienākumi gaida Tallinā.

“Es plānoju kādreiz saistīt vairāk sevi ar Latviju. Bet šobrīd  tāda sajūta vairāk, ka es te drusciņ  vairāk spēju būt noderīgs un strādāt ar to, kas man šobrīd ir, uzbūvēt kontaktus. Arī korporācija, kurā esmu iestājies, ir daudz kontaktu visādu,” atzīst Matīss.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt