Topošā akordeoniste Alise Siliņa vāc līdzekļus, lai segtu pēc breksita paaugstināto studiju maksu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai pašmāju studenti mācītos prestižās skolās ārzemēs, valsts finansiālo atbalstu nesniedz. Kopš pagājušā gada arī kredītu, lai segtu mācību maksu, vairs nedod. Atliek vien pašu spēkiem un ar ziedotāju palīdzību nepieciešamos līdzekļus savākt. Ja tas neizdodas, tad iecerētais sapnis, kā arī sīvā konkursā izcīnītā studiju vieta, iet vējā.

Alises stāsts par studijām Lielbritānijā

Divdesmitgadīgā Alise Siliņa akordeonu spēlē kopš desmit gadu vecuma. Jauniete ir veiksmīgi startējusi starptautiskos konkursos, iegūstot augstus rezultātus. Alise šogad absolvēs Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolu un pēc tam cer piepildīt savu sapni par mācībām Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā. Pērn decembrī viņa izturēja iestājpārbaudījumus un, uzvarot sīvā konkursā, saņēma garantētu studiju vietu skolā.

Topošās akordeonistes Alises Siliņas pēc breksita šķērslis – krasi paaugstinātā studiju maksa
00:00 / 05:04
Lejuplādēt

Karaliskajā Mūzikas akadēmijā akordeona nodaļa ir maza un tajā katru gadu neuzņem studentus. Tāpēc Alisei bija milzīgs prieks par sasniegto.

"Ja es sākumā visu laiku lasīju, ka nodaļa ir maza, tad es domāju, ka, ja tā ir Anglija un tā ir vienīgā prestižā mūzikas augstskola, kur māca [spēlēt] akordeonu, tad droši vien maza nodaļa varētu būt 20 cilvēki. Bet beigās izrādījās, ka apmēram pa visiem kursiem kopā ir pieci, brīžiem seši [studenti]." stāstīja Alise Siliņa

Viņa ne tikai izcīnīja vietu prestižajā skolā, bet arī ieguva 5 000 mārciņu stipendiju par labiem rezultātiem iestājpārbaudījumos, un jauniete pieteicās vēl vienai stipendijai, kur ieguva vēl 2 000 mārciņu. Taču stipendijas vien minimāli sedz mācību maksu.

Iepriekš studiju maksa vienam mācību gadam bija vairāk nekā 9 000 britu mārciņu, taču pēc breksita tā krietni augusi – 24 300 mārciņas. Un bakalaura studijas ilgst četrus gadus.

"Varētu teikt, ka es biju pārliecināta, ka es vienkārši nevarēšu aizbraukt. Vairāku mēnešu garumā es visu laiku meklēju iespējas. Es visu lasīju. Anglijā var dabūt vēl citas stipendijas, vai arī piedalīties konkursos, bet es īsti nekam nebiju atbilstoša, jo es neesmu ne pašmāju students, kā arī es studēšu tikai bakalauru, bet tur lielākas iespējas, ja tu studē maģistrā, dabūt citas stipendijas," stāstīja Alise Siliņa. 

Valsts īpaši neatbalsta studijas ārzemēs 

Savukārt Latvijā finansiālo atbalstu valsts nesniedz. Ja vēl iepriekš varēja ņemt kredītu studijām ārzemēs, tad kopš pagājušā gada marta tas vairs nav iespējams, skaidroja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāve Diāna Laipniece.

"Sistēma jebkurā gadījumā bija jāmaina gan tādēļ, ka neviena kredītiestāde vairs nevēlējās strādāt ar to programmu, jo tur bija liels administratīvais slogs. Tas administratīvais slogs tika noņemts ar to, ka notiek automātiska datu apmaiņa starp banku informācijas sistēmu un valsts izglītības informācijas sistēmu. Taču valsts izglītības sistēmā, protams, ir informācija tikai par studijām Latvijas augstskolās un koledžās. Bet otrs bija jautājums par finansēm, jo lielākā daļa no tiem cilvēkiem vairs neatgriežas, līdz ar to jautājums ir par prioritātēm. Vai nodokļu maksātājiem ir jāgarantē studijas cilvēkiem, kas pēc tam pārsvarā nekļūst par Latvijas nodokļu maksātājiem," sacīja IZM pārstāve.

Nākotnē, iespējams, Latvija piedalīsies Eiropas Komisijas pilotprojektā, kas sniegs galvojumu studijām dažādās Eiropas Savienības valstīs.

Šobrīd vienīgā iespēja topošajiem studentiem saņemt kredītu mācībām ārzemēs ir tajās valstīs, kur plāno izglītoties. Vēl ir iespēja pieteikties Valsts kultūrkapitāla fonda rīkotajā konkursā Mūzikas un dejas mākslas nozarē, kas atbalsta arī mācību stipendiātus.

Kultūrkapitāla fonda pārstāve Santa Zirne stāstīja, ka konkurss norisinās trīs reizes gadā un tajā ir ļoti sīva konkurence. Kā arī finansiālais atbalsts, ko piešķir, ir mainīgs: " Jāņem vērā, ka šajā konkursā mācību stipendiāti piedalās kopējā Mūzikas un dejas mākslas projekta konkursā, līdz ar to viņi cīnās par finansējumu kopā ar festivāliem, koncertiem, dažādu ierakstu izdošanu, zinātniskām grāmatām un tamlīdzīgi. Tiek izvērtēti stipendiātu līdzšinējie sasniegumi, gan arī skola, kurā viņi vēlas mācīties. Jārēķinās, ka prioritāri tiek atbalstītas maģistra līmeņa studijas. Cilvēks, kurš ir tikko pabeidzis mūzikas vidusskolu Latvijā un tūlīt grib doties uz ārzemēm, tad arī viņam ir grūtāk saņemt šo atbalstu, bet tas tiek izvērtēts katrā konkrētajā gadījumā."

Konkurss noslēgsies šo svētdien un rezultāti būs zināmi mēneša laikā. Arī Alise tos gaida.

Akordeoniste nepieciešamos līdzekļus pirmajam mācību gadam guvusi ar Cēsu novada pašvaldības un ziedotāju atbalstu.

Vairāk nekā 600 cilvēku atbalstījuši viņas talanta izkopšanu, kopā saziedojot nedaudz vairāk nekā 28 000 eiro, kas nozīmē, ka jau septembrī Alise varēs braukt uz Londonu.

Taču, lai varētu mācīties ne tikai vienu gadu, ziedojumu vākšana turpinās. Tāpēc šo sestdien būs Alises solokoncerts "Atklāsme".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti