Riebiņu novadā saimniecībā ”Pumpuri” dzīvo, var teikt, 70 laimīgas govis, kurām vasarā nav liegta dzīvošana sulīgās zāles pļavās. Saimnieki Ina un Jānis Mičuļi ar piena lopkopību nodarbojas jau ilgus gadus un ir piedzīvojuši dažādus laikus.
“Iesākām ar dažām govīm. Govis, cūkas – viss kā lielākajā daļā tā laika zemnieku saimniecību. Tie bija deviņdesmitie gadi. Zemes mums arī tad sākumā bija tikai 15 hektāri. Saimniekošanai nopietnāk sākām pievērsties 2000. gadā,” stāsta Jānis Mičulis, piebilstot, ka piena lopkopībā tāpat kā citās lauksaimniecības nozarēs, ir labie un sliktie gadi. Īsts pārbaudījums ģimenei bija pirms 13 gadiem – Latviju skārusī piena krīze.
“Tas bija ļoti grūts periods. Tad mēs bijām izbūvējuši jaunu kūti, bija lieli kredīti, un pienam cena nokritās līdz kritiskai robežai, un tad mūs dzīve piespieda kaut ko darīt,” stāstot saimnieks liek lapenē uz galda apaļus siera rituļus un atzīst, ka tajā grūtajā laikā tieši sieri izglāba saimniecību no lielām problēmām.
“Tur bija izdzīvošanas jautājums, un tāpēc sākām nodarboties ar sieriem. Tā bija sievas ideja. Viņa jau tāpat sēja sierus, bet ne jau tādos daudzumos. 2009. gada sākumā nekas vairs negāja uz priekšu, par visu bija jāmaksā un arī bankai nauda jāatdod, bet piena cena bija zema, maksājumi iekavējās,” klāsta Mičulis.
Jaunizbūvētajā kūtī tika izveidots neliels Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām atbilstošs sieru ražošanas cehs, kur šodien slaucēja un siera sējēja Žanete gatavo Jāņu dienas tirdziņiem paredzēto sieru.
“Tie ir sāļie sieri, bet saldie vēl tikai top. Tie top pēc saimnieces receptēm. Mana ir tikai viena recepte – saldais siers ar kanēli un rozīnēm,” viņa norāda.
Jānis atceras, ka Latgales laukos siers bija tikpat svarīgs kā maize vai kartupeļi. Ja agrāk tas parasti bija siers ar ķimenēm, tad tagad esot jauna sieru mode.
“Sieri jau ir dažādi. Re, kur tepat uz galda stāv – te viens ar ķimenēm, viens ar sierāboliņu, trešais ar kaņepēm. Sieram jau tā kā maizei – pieliec kādu sēklu vai ķimeni un gatavs. Pamata masa jau ir vienāda. Gatavojam gan biezpiena sierus, gan mīkstos sierus,” saka saimnieks.
Tā nu vairāku gadu garumā “Pumpuru” saimnieki sēja sierus, kopa lopus, un Jānis andelēja mājas sierus tirdziņos gan Latgalē, gan Rīgā.
“Sākumā braucu uz tirdziņiem, tad veikalos parādījās vietas. Ja man kādus pirms gadiem padsmit būtu teicis, ka būs ar siera ripuli jāstāv tirgū, es tam nebūtu noticējis. Ir tāds teiciens “Nekad nesaki nekad”. Tāpēc tagad es cenšos neteikt, ka es to nekad nedarīšu,” atzīst Mičulis.
Tāpat saimnieks atklāj, ka tagad, kad saimniecība ir jau pietiekami liela, kad zeme ir gan īpašumā, gan nomā, kad izauguši bērni, ir vieglāk. Taču vislielākais prieks esot par to, ka jaunā paaudze ir tepat blakus un neviens nav pat ieminējies, ka gribētu braukt uz ārzemēm.
“Mums ir četri bērni, divas meitas un divi dēli. Vecākais dēls ir apprecējies, mums ir vedekla un divas mazmeitiņas, dzīvojam mēs zem viena jumta, tikai katrs savā galā. Jaunākais dēls un viena meita strādā, bet vienalga brauc uz mājām, jaunākā meita studē. Mēs nekad bērniem neesam teikuši, ka te laukos ir slikti un brauciet uz svešām zemēm laimi meklēt. Viņiem visiem lauku dzīve patīk,” atzīmē saimnieks.
Mičuļu lielā saime šodien līgos savās lauku mājās, jo ģimenē ir sava Līga un Jānis. Cels galdā arī mājas sieru, produktu, kas savulaik paglāba saimniecību no bankrota.