SPECIĀLI no Grieķijas: Jaunietis no aļģēm ražo tālruņu apvalkus un saulesbrilles

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Daudzās Grieķijas pludmalēs jūras malā tiek izskalots liels daudzums jūras aļģu – atkritumu, ko tūrisma sezonā savāc pašvaldību vai viesnīcu noalgoti darbinieki, taču rudens-ziemas periodā tās krājas, nereti veidojot vairāk nekā metru biezu kārtu. Tomēr izrādās, ka jūras aļģes nav tikai atkritumi, bet gan ļoti vērtīgs materiāls. Stavross Cobanidis kopā ar vēl diviem grieķu jauniešiem ir nodibinājuši uzņēmumu „PHEE”, kas jau drīzumā plāno tirgū piedāvāt dažādus aksesuārus un pat mēbeles, kas izgatavotas no jūras aļģu paneļiem.

Satiekoties ar Stavrosu, uzzinu, ka viņam ir 22 gadi, jaunietis studē Pirejas Universitātē un jau 19 gadu vecumā kopā ar vēl vienu jaunieti nodibināja savu pirmo uzņēmumu, kas joprojām darbojas interneta mājaslapu, veikalu interjera izstrādes un dizaina nozarē. „Mana biznesa partnera tēvs strādā par grāmatvedi. Viņi kopā uzrakstīja biznesa plānu, ieguva finansējumu no ESPA (Valsts stratēģiskās pamatprogrammas) un tā nu mēs strādājam kopā jau trīs gadus. Es esmu atbildīgs par pārdošanu un produktu attīstību, bet mans partneris par dizainu. Īpaši studēt negribas, jo šķiet, ka ik dienas ir daudz lielākas un reālākas lietas, ko darīt, tomēr uzskatu, ka mācības ir jāpabeidz ne tikai „papīra dēļ”. Mana pārliecība ir tāda, ja esi ko uzsācis, tad tas tev arī ir jāpabeidz, un es ļoti cītīgi mācījos, lai iekļūtu universitātē, vecāki daudz naudas tērēja par manām mācībām, tāpēc vēlos tās pabeigt un iet uz priekšu,” saka Stavross.

Uz jautājumu, vai potenciālie investori, pirmo reizi satiekoties, jauniešus uztver nopietni, grieķis saka, ka visi viņiem uzticas un dažreiz pat pārāk daudz atbalsta: „Mēs esam laimīgi. Domāju, ka arī ļoti labi prezentējam savu ideju. Divu gadu laikā, kopš strādājam pie „PHEE” projekta, neviens nav teicis, ka runājam muļķības. Jā, tagad atcerējos, ka bija gan viens vīrietis, kurš sacīja, ka viss izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība, un, kamēr neredzēs biznesa plānu un produktus, viņš mums neticēs. Labi! Aizgāju uz ofisu, paņēmu firmas biznesa plānu un mārketinga nolūkiem jau izgatavotos produktus. Pēc tam vīrietis atvainojās par savu uzvedību.”

Darbs pie „PHEE” projekta aizsākās pirms diviem gadiem. „Kopā ar savu biznesa partneri pastaigājāmies gar pludmali. Un tad es viņam teicu, ka kaut ko vajadzētu darīt ar to milzīgo jūras aļģu apjomu, kas izskalots jūras krastā.

Tā nu mēs uzsākām izpēti, informācijas apkopošanu, darbu laboratorijā un atklājām, ka jūras aļģes, ko Grieķijā uzskata par atkritumiem, patiesībā ir lielisks materiāls dažādu priekšmetu izgatavošanai,” lsm.lv atklāj Stavross, „konkrēti runāju par 'Posidonia Oceanica' jūras aļģēm, kas ir izturīgas pret uguni, trūdēšanu, mitrumu un ūdeni, kā arī ar lieliskām izolācijas īpašībām. Šī konkrētā suga ir ļoti līdzīga kokam, ja papēta sastāvdaļas. Mums neder jebkurā pludmalē izskalotās jūras aļģes, bet arī 'Posidonia Oceanica' lielos kvantumos var atrast daudzās pludmalēs, piemēram, Maratonas, Vuliagmeni, Alimos, Anavissos, Saronidas un daudzās citās.”

Izrādās, ka Grieķijas pašvaldības ik gadu tērē 25 000 eiro, lai savāktu un atkritumu poligonos apraktu milzīgos jūras aļģu kalnus. Ir aprēķināts, ka katru gadu no pludmalēm tiek izvestas 35 līdz 40 tonnas jūras aļģu.

Kamēr vēl nav uzsākta ražošana, ar iekārtām paneļu un produktu prototipu izveidošanai un izpētei palīdz draugi, kuri darbojas kokapstrādes biznesā. Visi procesi ir rūpīgi pārdomāti un jo īpašs uzsvars tiek likts uz to, lai ikviena darbība būtu videi draudzīga un gala rezultāts – ekoloģisks produkts. Ūdens jūras aļģu attīrīšanai un mazgāšanai, lai atbrīvotu tās no smiltīm, akmeņiem un pludmales atkritumiem, tiek pārstrādāts.

Sapresējot aļģes, tiek izmantota ekoloģiska līme. Ražošanas procesā netiek iegūti nekādi atlikumi, atgriezumi un atkritumi. Netiek izmantota ķīmija. Arī produktu iepakojumam tiek izmantots dabai draudzīgs iepakojums, pat uzņēmuma mājaslapas uzturošais serveris enerģiju saņem no saules paneļiem. Lai taupītu papīru, kompānijas darbiniekiem nav vizītkaršu.  Stavross uzsver, ka viņiem ir svarīgi būt atbildīgiem par apkārtējo vidi.

„Jūs noteikti uzrakstiet, ka mūsu radītā tehnoloģija ir patentēta, tā ir balstīta uz aeronautikas inženieriju, kas ir īpašs veids, lai radītu mūsu produktu izstrādei nepieciešamos paneļus. Pasaulē nav nevienas citas kompānijas, kas dara tieši to pašu, ko mēs,” ar lepnumu saka Stavross. „Mums ir gan zināšanas, gan iekārtas, lai saražotus paneļus kādā vien biezumā vēlamies – ļoti biezus un pavisam plānus. No paneļa var izveidot visu, ko vien vēlies, – sākot no mēbelēm līdz pat aksesuāriem. Šobrīd jau gatavi ražošanai un pārdošanai ir divi produkti – "Apple" mobilo tālruņu apvalki un saulesbrilles. Esam domājuši par virtuves un restorānu aksesuāru ražošanu, par dažām īpašām mēbelēm, skrituļdēļiem, sniegadēļiem, sērfošanas dēļiem, pludmales tenisa raketēm un citām lietām. Šobrīd attīstām vēl vienu tehnoloģiju, kad no jūras aļģēm savienojumā ar ekoloģisko plastiku var iegūt materiālu, ko izmantot 3D drukāšanā.”

Kompānijas vadība ir ieplānojusi, ka 5 vai 6% no uzņēmuma apgrozījuma tiks izmaksāti pašvaldībām, ar kurām sadarbojas. „Par to, ka mums dod materiālu par brīvu, vēlamies viņiem pateikties un palīdzēt ar finansēm skolu un slimnīcu uzturēšanai, kā arī pašvaldībai piederošo teritoriju labiekārtošanas darbiem,” norāda Stavross. Vaicāts par to, vai bija viegli rast kopīgu valodu ar pašvaldību darbiniekiem, jaunietis atbild: „Bija mazliet grūti, taču, ja viņiem katru dienu nemitīgi sūti e-pastus un zvani, ir arī rezultāts. Ja esi dedzīgs par savu ideju, neviens nevar tevi apturēt. Pat ne pašvaldības.”

Informācijai:

Uzņēmuma nosaukumu „PHEE” izrunā ‘fī’ kā grieķu alfabēta burtu ‘Φ’[fī], kas ir pirmais burts vārdā φύκια [fikja] un tulkojumā no grieķu valodas nozīmē jūras aļģes.

Kā ar Grieķijas nestabilo ekonomisko situāciju? Valdība nemitīgi paaugstina nodokļus, kā arī joprojām spēkā ir kapitāla kontrole. Jautāju, vai jaunieti nebiedē, ka viņa darbs tiks īsā laikā iznīcināts? Stavross joprojām ir optimistiski noskaņots: „Jā, kapitāla kontrole ir problēma. Izejmateriālus saņemam no Eiropas un Amerikas, piemēram, ekoloģisko līmi no Nīderlandes, taču domāju, vairs nekas sliktāks atgadīties nevar. Vissliktākais ir piedzīvots! Šobrīd mums ir aktuāla finansējuma meklēšana. Protams, valsts ekonomiskā situācija ir tāda, ka par finansēm ir grūti runāt, tomēr nav jau nekā cita, ko vari Grieķijā darīt – ir jārada jaunas un inovatīvas biznesa iespējas, tas ir vienīgais risinājums izejai no krīzes. Ļoti ceru, ka jau oktobrī mēs varēsim sākt ražošanu.”

Uzņēmums „PHEE” arī ir viens no 30 pusfinālistiem Eiropas Savienības Sociālās inovācijas konkursā, cerot iekļūt to trīs laimīgo vidū, kuri šī gada novembrī savas idejas realizēšanai iegūs 50 000 eiro.

Videi draudzīgi produkti bieži vien piesaista cilvēku uzmanību, taču, ieraugot cenas, sākotnējā sajūsma nereti noplok. „Runājot par aksesuāriem, tie nekonkurēs ar Ķīnā ražotiem plastmasas produktiem. Mūsu konkurenti ir koka izstrādājumu ražotāji, un šajā tirgus segmentā mūsu cenas būs īpašas un loģiskas,” jaunietis ir pārliecināts, „Nākamajā vasarā tirgū parādīsies mūsu ražotās saulesbrilles. To cena varētu būt aptuveni 150 līdz 180 eiro.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti