Stiprie stāsti

No mājražotāja līdz savam uzņēmumam. Arno Polītis Ozolnieku pagastā gatavo pastu

Stiprie stāsti

"Neganti gardi" - brāļi Vīganti Ērgļos audzē Šarolē gaļas liellopus

Līga Broduža Plakanciemā izveidojusi zirgu un cilvēku labsajūtas centru

Sociālā uzņēmēja Plakanciemā: Mīlestību pret zirgiem mantoju no vecvecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Līga Broduža Ķekavas novada Plakanciemā izveidojusi zirgu un cilvēku labsajūtas centru, sociālo uzņēmumu, kas pazīstams ar zīmolu "Dabaszirgi". Saimniecības pamata uzdevums ir izglītot cilvēkus, veidojot paraugsaimniecību un mācot par zirgu labturību, Līga stāstīja Latvijas Radio raidījumā “Stiprie stāsti”. 

Līgai pašai pieder seši zirgi, bet viņa izveidojusi zirgu pansiju vēl 11 zirgiem. Mīlestību pret zirgiem viņa guvusi jau agrā bērnībā no vectēva un vecmammas un saglabājusi to visu mūžu. 

“Pirmā lieta, ko es nopirku par to algu, kas man palika pāri, nosedzot visus izdevumus, bija zirgs.

Es viņu atvedu pie vecākiem; jauns tas zirgs bija un – kā izrādījās – ar ļoti smagām veselības problēmām, kas bija gan fiziskas, gan mentālas,” viņa stāstīja. 

“Sākās meklējumi, kā tam zirgam palīdzēt, un tad jau es uzzināju visu to, ko es zinu tagad. Tas ir mūža darbs, mūža pieredze un sajēga par to, kā zirgam vajadzētu dzīvot,” uzsvēra Līga. 

Kaut gan saimniecība nodarbojas ar tūrismu, zirgu izjādes nav galvenais peļņas avots, jo Līga pati pieredzējusi, kādas mocības dzīvniekiem nodara pārslodze. Viņa cilvēkiem stāsta par zirgu dzīvi un labturību, rīko bērnu nometnes un dažādus pasākumus. 

“Mums zirgi nav bizness. Zirgi ir pamats, bāze, jo pamata bizness ir sociālais tūrisms.

Mūsu pamata uzdevums ir izglītot cilvēkus, veidojot paraugsaimniecību, kurā zirgi dzīvo tā, kā, pēc manām domām, domesticētiem zirgiem vajadzētu dzīvot,” viņa skaidroja. 

Kopā ar īrētajām platībām Broduža apsaimnieko aptuveni 45 hektārus zemes. “Mēs lepojamies ar to, ka mums ir lielākās ganību platības uz zirgu Pierīgā, vismaz šaipus Daugavai. Standartā ir tā, ka cilvēkiem tad, kad ir lielāka platība ar zemi, tur mēģina iespiest pēc iespējas vairāk zirgu, jo tas ir bizness,” viņa vērtēja. 

Runājot par izglītojošo darbu, kas “Dabaszirgos” tiek veikts, saimniece norādīja, ka lielākoties jārunā tieši par labturības jautājumiem. Bieži cilvēki nezina vai neņem vērā sugas īpatnības, izmanto nedrošu inventāru un zirgus pārslogo, neņemot vērā viņu veselības stāvokli, piemēram, iedzimtu muguras deformāciju. 

Līga organizē mazo zirgkopju skoliņu, kurā māca bērniem nevis ar zirgiem jāt, bet gan par viņiem rūpēties. Māca atpazīt un pamanīt, kad zirgam radušās veselības problēmas, māca, kā pareizi jāveido aploks, lai tas dzīvniekiem būtu drošs. Mēģina parādīt smago darbu, ko ierasti zirgu saimniecībās vienkārši neredz. 

“Cilvēkiem, redzot mani ar zirgiem, rodas sajūta, ka tas ir superdroši un ka viņi ir mīļi. Visi viņi tādi ir, bet viņiem ir pašiem sava izpratne par pasaules kārtību, savi raksturi, temperamenti, dzīves pieredze, veselības stāvoklis,” stāstīja Līga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti