Smiltenē mēģina saglābt izzūdošas kultūraugu šķirnes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Daudz vienkāršāk stādu paciņu ir nopirkt veikalā, nevis pie sēklām tikt pašam. Vairākas vietējās kultūraugu šķirnes ir jau zudušas, tāpēc Jānis Puntulis Brantu pagastā dodas ekspedīcijās pa viensētām, lai vāktu sēklas.

Ikdienā ienākušie lielveikali ar nopērkamajiem importa dārzeņiem un eksotiskajiem augļiem noveduši pie tā, ka arī mazdārziņos, lauku tīrumos un dārzos vairs netiek sēti burkāni, bietes, zirņi vai pupas, ko kādreiz audzēja gandrīz katra vecvecmāmiņa. Vieglāk un kārdinošāk ir nopirkt sēklu paciņu veikalā. Un līdz ar to arī izzūd kādreiz tieši Latvijā audzētie kultūraugi, no kuriem zemnieki savulaik paši ieguva sēklas.

Smiltenes novada Brantu pagasta iedzīvotājs Jānis Puntulis ir uzsācis vākt no sava pagasta vecajiem iedzīvotājiem vēl saglabājušās vietējās sēklas, lai tās pavisam neizzustu.

Brantu pagasta "Zaķīšu" mājās saimniece Ausma Dūcīte kolekcionāram Jānim, kurš šajā sētā neiegriežas pirmoreizi, ir sagatavojusi līdz došanai dažādu pupiņu un kaņepju sēklas.

Saimnieces vērojumi liecina, ka pašu vāktās sēklas no gadu gadiem audzētajiem augiem un dārzeņiem, ir piemērotākas mūsu klimatiskajiem apstākļiem un augsnei.

Ausma Dūcīte atzīst, ka vēl esošajās, gadiem audzētajās vietējās šķirnēs labprāt dalās ar Jāni, jo tās ir paaudžu paaudzēs mantotas.

Jāņa izglītība ir vēsturnieks un folklorists, tāpēc arī ir interese par aizgājušajiem laikiem, kas veicināja sākt viņa ekspedīcijas, vispirms aptaujājot vecos cilvēkus par dažādiem notikumiem un vietvārdiem. Savukārt sēklu vākšanai viņu rosināja krīzes laiks, kas lika Rīgu nomainīt pret laukiem un pievērsties dārzkopībai.

Jānis arī atzīst, ka daudzas no vietējām kultūraugu šķirnēm jau ir aizgājušas nebūtībā.

Vietējiem kultūraugiem un arī vēlmei no tiem ievākt sēklas visvairāk kaitējuma nodarījuši treknie gadi, uzskata Jānis, kad izpatījās paradums visu pirkt veikalā, nevis audzēt pašiem.

Viņš tomēr atzīst, ka, racionāli domājot, iespējams, daudz lielāku ražu un daudzveidīgāku klāstu var dot importa sēklas, taču ir svarīgi šo vietējo kultūraugu daudzveidību saglabāt.

Pamazām Jāņa vietējo sēklu kolekcija papildinās, pats viņš arī savā tīrumā šos augus cenšas ataudzēt. Jāņa tālākas nākotnes plāns ir izveidot visa Smiltenes novada seno kultūraugu sēklu kolekciju jeb fondu, kurā varētu dalīties un mainīties ar sēklām ar tiem, kuriem ir līdzīgas intereses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti