Slēpes no saplākšņa: bērnībā gūtās zināšanas materializējas biznesā

Lai arī sniegu daudz vēl nemana, ziema ir atnākusi un mednieki vai vienkārši aukstā gadalaika mīļotāji var jau sākt domāt par ziemas aprīkojumu – slēpēm un ragavām. Latgalē nu jau kopš aizvadītā gada ir savs meistars, kas ne vien vasarā gatavo laivas un jahtas, bet nu jau ziemā arī slēpes un ragavas. Uldis Pildigovičs ir iespējams vienīgais, kas slēpes gatavo no saplākšņa, un klusībā cer Rēzeknē nākotnē attīstīt masveida slēpju ražošanu.

"Tas ir saplāksnis no kā taisa šīs slēpes, līmē. Bet šeit ragavas mednieku, stiklaplastikas..," nelielo slēpju, ragavu un laivu izgatavošanas darbnīcu Rēzeknē, kādas bijušās rūpnīcas teritorijā izrāda Pildigovičs, bijušais sporta skolotājs un slēpošanas instruktors.

"Jau labi sen sāku ar slēpēm, atceros bērnības laikus, kad mēs pēc kara, līdzekļu nebija, slēpju veikalā nebija, mēs no žoga ņēmām dēļus, drusku galu nolīdzinājām un šļūcām no kalna lejā," slēpju izgatavošanas idejas pirmsākumus stāsta Pildigovičs, kas tagad savā darbnīcā izgatavo slēpes bērniem un medniekiem no saplākšņa "saplākšņus līmējot, veidojas figurālas slēpes, liek sešas kārtas, tad zem preses spiež, forma ir izveidota, un sanāk slēpe pēc visiem parametriem, gali aizliekti, grāvītis iekšā."

Šādu no saplākšņa izgatavoto formu sagriež vai nu četrās daļās, gatavojot četras parastās slēpes, vai divās daļās, slēpes tālāk pielāgojot mednieku vajadzībām. "Tālāk apakša jānoklāj ar plastmasu, virsū ar krāsu, lamatiņas jāpieskrūvē un slēpe gatava," instruē meistars. Te vēl jāpiezīmē, ka slēpju stiprinājumi jeb lamatiņas ir paša Pildigoviča izdomātas. "Ir divi atbalsti viņām, un slēpe labi turas uz kājas. Šīs slēpes ir diezgan stipras salīdzinot ar parastām koka slēpēm. Stiprākas, taču tās ir arī vieglākas," pauž Pildigovičs. Slēpēs varot ģērbt jebkāda veida zābakus, tās esot arī lētākas par veikalā iegādājamajām.

Pildigovičs ir praktiski vienīgais Latvijā, kas par slēpju izgatavošanas materiālu izvēlējies saplāksni, ko pats arī līmē. Par labu šai materiāla izvēlei kalpojis tas, ka Rēzeknē darbojas akciju sabiedrības "Latvijas Finieris" meitas uzņēmums "Verems", kas ir finiera saplākšņa ražotne, kur nepieciešamais materiāls tiekot arī iepirkts.

Tā kā ar slēpju izgatavošanu Pildigovičs nodarbojas vien no aizvadītās ziemas un pa vasaru viņš gatavo laivas no stiklapastikāta, tad par lielu izgatavoto slēpju apjomu vēl nevarot runāt, taču viņa darinājumi aizceļojuši jau pa visu Latviju. "Tagad rudenī uztaisīju medniekiem kādus pārus piecpadsmit," saka Pildigovičs. Tāpat šajā darbnīcā tiekot gatavotas stiklaplastikāta ragavas makšķerniekiem, kas dodoties uz Peipusa ezeru, tepat topot arī laivas un pat nelielas jahtas.

"Pēc laivām tagad mazāks pieprasījums, tāpēc, ka daudzi jau taisa no stiklaplastikāta laivas, slēpēm es ceru... pagājušajā gadā bija liels pieprasījums, bet es nespēju uztaisīt," par slēpju turpmāko pieprasījumu Pildigovičs ir visai cerīgs. "Latvijā agrāk ražoja slēpes, agrāk bija Latvijā ražošana, tagad neražo, mums ir izejmateriāli, koksne, koki ir, meži ir, varētu to darīt," savas pārdomas atklāj Pildigovičs, neslēpdams, ka ar savu ideju par bērnu un mednieku slēpju ražošanas attīstīšanu rūpnieciskā gultnē ir vērsies arī finiera saplākšņa rūpnīcā "Verems", tomēr pagaidām pozitīvu atbildi nav saņēmis. "Ir ārkārtīgi grūti šajā tirgū iespiesties ar kaut kādu jaunu produktu. Šādas slēpes būtu jāsāk ražot tādā nelielā apjomā, kas varētu būt tāds pilotprojekts, bet tas nav mūsu produkts, jo mēs ražojam saplākšņus tikai plakanus nevis līmētus," skaidro "Verems" valdes priekšsēdētājs Jānis Staris, atklādams savu prieku, ka viņa rūpnīcā ražotajiem finieriem un saplākšņiem ir atrasts interesants pielietojums. Tomēr slēpju ražošanu pati rūpnīca neplāno uzsākt.

Tā kā Pildigovičs pagaidām slēpju apjomīgākai ražošanai atbalstu nav radis, tās top tepat nelielajā darbnīcā, kur viena mednieku slēpju pāra izgatavošanai meistaram  nepieciešamas divas dienas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti