Dienas ziņas

Rēzeknē darbu sāks apvienotā nakts patversme un atskurbtuve

Dienas ziņas

Preiļos liecības par represijām pēta jaunieši

Skolēni apzina cilvēkus – Latvijas novadu dārgumus

Skolēni rada 150 stāstus par cilvēkiem – Latvijas novadu dārgumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Skolēni visā Latvijā radījuši aptuveni 150 stāstus par cilvēkiem – Latvijas novadu dārgumiem, kuri nav pazīstami visā valstī, bet devuši būtisku ieguldījumu vietējā mērogā. 40 no šiem stāstiem radīti Vidzemē.

Darbs pie stāstiem sācies jau pirms pusgada. Tam sekojusi izpēte caur dažādiem vēstures avotiem, un nu Vidzemes jaunie pētnieki darbus prezentējuši muzeja speciālistiem.

Jānis Gustsons ir viens no 40 Vidzemē tapušo stāstu varoņiem. Viņš savulaik glābis cilvēku dzīvību ugunsgrēkos, strādājis kriminālmeklēšanās un piedalījies arī Latvijas neatkarības  atjaunošanā un robežsardzes radīšanā.

„Pagāja viss darba mūžs 60 gadu garumā. Aizejot uz pensijas daļu Valmierā, tur meitenes teica, ka jāliek mani ir Ginesa grāmatā, jo tādi ar 60 gadu darba stāžu viņiem līdz šim neesot bijuši vēl,” tā saka mazdēla stāsta varonis Gustsons.

Gustsona kungs lepojas ar pieciem bērniem, 12 mazbērniem un četriem mazmazbērniem un māca viņiem godāt darba tikumu un mīlēt savu dzimteni, un pieļauj, ka tieši tādēļ mazdēls izvēlējies rakstīt darbu par viņu, kaut gan teic, ka novadā un pagastā ir vēl daudz citu cilvēku, kuri veikuši nozīmīgus darbus.

“Latvijas simtgade tuvojas, ir zināmi daudzi Latvijā cilvēki, kuri ir devuši savu ieguldījumu 100 gadu garumā, bet mēs pieņēmām, ka aiz borta ir palikuši tie, kuri visai Latvijai nav zināmi, bet tie ir svarīgi vietēja mēroga cilvēki,” skaidro Latvijas Okupācijas muzeja Izglītības nodaļas vadītāja Inguna Role.

Vēl viens šī konkursa un izpētes darba mērķis bija iemācīt jauniešiem strādāt ar vēstures avotiem, lai tie mācītos informāciju gūt ne tikai jau iepriekš sagatavotā veidā no grāmatām, bet arī paši meklēt atbildi uz jautājumu – kāpēc cilvēki ir nozīmīgi. Roberts Birnis izvēlējies veikt izpētes darbu par savu tēti, kurš izveidojis un vada ne vienu vien pūtēju orķestri.

“Uzzināju daudz ko jaunu. Pārsvarā par viņa bērnību, skolas gaitām, kā viņš sāka savu dzīvi saistīt ar mūziku. Tas man bija visinteresantākais,” atzīst Valmieras Valsts ģimnāzijas skolēns Roberts Birnis.

No 40 Vidzemes reģionā iesniegtajiem darbiem trīs darbu autori par sevis izvēlētajām personībām stāstīs arī konkursa “Cilvēki – Latvijas novadu dārgumi” noslēgumā Rīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti