Saruna ar pirmajiem «kvotu bēgļiem» Latvijā: Gribējām doties uz drošu un brīvu valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lai gan pusotru mēnesi pēc atbraukšanas Latvijā pirmie Eiropas Savienības patvēruma meklētāju pārvietošanas programmā atvestie migranti intervijas nav snieguši, tomēr izrādās – viņi ar medijiem komunicē labprāt. Masuda un Marjamas ģimene stāsta, ka nevēlējās doties uz Vāciju vai Zviedriju, bet būtiskākais būt valstī, kur ir droši un brīvi. Ar patvēruma meklētājiem tikās LTV 7 raidījums “Ļičnoje delo”.

Ģimenes galva Masuds pēc profesijas ir drēbnieks, Marjama ir farmaceite. 2011.gadā viņi devās no Sīrijas uz Turciju, lai patvertos no kara un nemitīgajām bombardēšanām. Tomēr arī Turcijā viņi mierīgu dzīvi nesagaidīja – tur sākās cīņa par izdzīvošanu.

“Turcijā bija ļoti grūti. Viss, ko mēs nopelnījām, tika atvēlēts ārstiem un zālēm. Mēs nevarējām izdzīvot,” stāsta Masuds.

Jautāts, kāpēc nolēma bēgt, viņš atbild – bērnu dēļ. Meitai Marua ir četri gadi, dēlam Muhamedam ir gads un septiņi mēneši. “Viss, ko mēs darām, ir bērnu dēļ. Eiropā ir labāka izglītība,” saka tēvs.

Eiropā viņi nokļuva nu jau pa ierasto maršrutu ar laivu kopā ar vēl 50 cilvēkiem, tostarp bērniem. “Tas bija šausmīgi, pats briesmīgākais, ko mēs esam redzējuši. Sīrijā ir ļoti smaga dzīve, Turcijā arī. Mēs gribējām labāku dzīvi saviem bērniem, tāpēc nolēmām šķērsot jūru, lai gan tas ir ļoti bīstami,” saka  Masuds.

Grieķu salās viņus reģistrēja, iedeva pagaidu istabu un piedāvāja izvēlēties kādu no astoņām valstīm, kur viņi varētu doties dzīvot pastāvīgi. Viena no valstīm šajā sarakstā bija Latvija. Masuds agrāk bija dzirdējis par mūsu valsti un zināja, kur tā atrodas. Pēc kāda laika viņi saņēma atbildi, ka Latvija izvēlējās viņa ģimeni.

“Mēs negribējām uz Vāciju vai Zviedriju. Mēs gribējām uz valsti, kur ir droši un brīvi. Latvija ir labākā valsts. Te nedala pēc tautības un reliģiskās piederības – vai tu esi kristietis vai musulmanis. Katrs dara savu darbu. Mēs nejūtam grūtības, esam laimīgi,” saka Musads.

Tagad viņi gaida, vai ģimene saņems bēgļu statusu. Ja bēgļu statuss tiks saņemts, pieaugušie no valsts varēs saņemt 139 eiro katrs un bērns - pa 97 eiro, tātad kopumā visai ģimenei sanāk mazāk par 500 eiro. “Mucenieku” centru gan viņiem nāksies atstāt un meklēt dzīvesvietu.

Saskaņā ar Masuda teikto viņi atbrauca ne pabalstu dēļ: “Ja iedos izglītību bērniem, veselības aprūpi un ja mēs varēsim strādāt, ar to mums būs pietiekami.”

Savukārt ģimene no Eritrejas baidās sniegt interviju kameras priekšā, jo dzimtenē palikusi septiņus gadus vecā meita un citi tuvinieki. Ģimene bažījas par viņu drošību.

Ģimene stāsta, ka Grieķijā nokļuva caur Turciju, kur atrada starpnieku. Taču, esot jūrā, sākās problēmas – laivā nebija ne navigācijas, ne pat kompasa. Viņi apmaldījās un līdz salai nācies mērot nevis pusotru, bet trīs stundas.

Pēc profesijas vīrietis ir viesnīcas menedžeris, bet viņa sieva – friziere. Pēc bēgļa statusa saņemšanas viņi sola meklēt darbu un plāno atvest uz Latviju arī meitu, tiesa – nelegāli caur Sudānu.

Sižetu krievu valodā iespējams noskatīties šeit:

Jau ziņots, ka 5.februāra vakarā Latvijā ieradušās pirmās divas bēgļu ģimenes, kuras Latvija brīvprātīgi piekritusi uzņemt un kuras pārvietotas saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) valstu vienošanos.

Uz Latviju no Grieķijas pārvietotas sešas personas, kam nepieciešama starptautiskā aizsardzība. Patvēruma meklētāji ieradušies Rīgā ar plānotu lidojumu no Grieķijas, un lidojumu apmaksā Starptautiskā Migrācijas organizācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti