Sandra Kropa – būt par tulku starp zinātnieku un klausītāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Radio žurnāliste, raidījuma „Zināmais nezināmajā” vadītāja Sandra Kropa, kura  ir Cicerona Goda laureāte, ar savām plašajām interesēm, apbrīnojamajām darbaspējām un negurstošo dzīvesprieku iemantojusi daudzu klausītāju mīlestību. Viņa stāsta, ka viens no iemesliem nepagurstošam darbam zinātnes žurnālistikā ir vēlme izstāstīt par lietām, kas citādāk būtu vien laboratorijās, ne plašākai publikai zināmas.

Sandra pamanījusi, ka klausītājus visvairāk interesē tēmas saistībā ar pašu cilvēku, tā  dabu, domāšanu, tāpat par Dievu dažādās zinātnes šķautnēs, arī saistībā ar astronomiju, mūsu dabu un divi, vēsturi. Savukārt viņas pašas iecienītākās tēmas ir saistībā ar vidi un ekoloģiju, īpaši ūdens vide, tāpat arī tēmas par valstīm un astronomiju.

Kā atslēgu tam, kā sagatavoties raidījuma dažādajām tēmām, Sandra min patiesu ieinteresētību izzināt un spēju iedziļināties: “Tiešām, kad es runāju ar cilvēkiem, man patiešām interesē tas, ko man stāsta. Un neliegšos – patiesi, ir jomas, kas man mazāk interesē. (..) Bet kad cilvēks ienāk studijā, tā ir elementārā sarunā ar cilvēku, vaicājot, ko viņš pēta un par ko viņš deg, tad interese parasti rodas.”

Sandra arī pati pašlaik universitātē studē vides zinātni, tomēr atzīst – viņai nav mērķis kļūt par zinātnieci, bet drīzāk izprast zinātnes lauku. “Es neizslēgtu, ka es kādreiz gribētu būt uz pētnieciskā kuģa, aizbraukt vākt paraugus un analizēt lietas, bet es vairāk neesmu zinātnieks, bet cilvēks, kas ir blakus zinātniekam un stāsta, ko zinātnieks dara,” saka Sandra.

“Viens no maniem motīviem, kāpēc es runāju par zinātni – žēl būtu, ja tas interesantais paliktu kaut kur nepateikts, nesadzirdēts.

Ja pats zinātnieks nestāsta par to, ko viņš dara, viegli un saprotamā veidā un nav kāds, kas nāk pie viņa un stāsta par viņa darbu, patiesībā sabiedrība maz ko uzzina. Bet liets jau patiesībā notiek ļoti interesantas laboratorijās!”

Ziņots, ka Sandrai Kropai otrdien, 24.novembrī, par pievilcīgu un daudzpusēju zinātnes atspoguļojumu piešķirts Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Cicerona Goda nosaukums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti