Kas gan tie par Vasaras saulgriežiem bez alus un siera! Tā kā Jāņu sieru sien Maijas Vajevskas mamma, sieviete nolēma pamēģināt pati darīt alu. Pagaidām saimniece brūvē tikai medalu, jo parasto alu darīt esot daudz grūtāk. Medalus recepti iedeva draugi, kuri to bija atraduši padomju laiku grāmatā.
„Tajā laikā nevarēja būt alkohols, tad rakstīts bija “Medus kvass” (miestiņš), lai notušētu to, ka tas ir alkoholisks kaut kas,” stāsta saimniece.
Šogad mājinieki jau atzinīgi novērtējuši alus garšu. Pirmajā gadā gan medalus brūvēšana cieta neveiksmi, bet saimniece neatmeta ar roku.
„Tas bija par skābu, sapratu, ka vajag vairāk medu, otrais uz Jāņiem tad bija jau kaut cik. Tā kā “Skroderdienās Silmačos”, ka tur bija – alus ir dikti rūgts, vajag pielikt medu, un tur jaunajās bitītēs gāja skatīties, to jauno medu,” saka Vajevska.
Ar alus brūvēšanu un uzglabāšanu jāuzmanās, jo var gadīties visādi.
„Ir bijis maniem draugiem tā – silta vasara bija uz Jāņiem un pagrabā bija pudeles uzšāvušās gaisā. Bet, ja alus pārskābst vai pārrūgst, tad, kā mēs smejamies, sanāk “Lapšu” inde,” atzīst saimniece.
Lai alus būtu īstā labuma, tas pudelēs jālej 10 dienas pirms celšanas galdā. Tad esot īstā rūguma pakāpes, un garšas buķete, lai godam var cienāt Jāņubērnus.