Monopols

Ilze Neimane-Nešpora: Mums ir liela kapu kultūra, bet nav miršanas kultūras

Monopols

Ivars Miķelsons: Taktilā Brīvības pieminekļa ideja nogulēja plauktā gandrīz 15 gadus

Uzdrīkstēties dibināt uzņēmumu Latgalē: uzņēmēja Inta Rozīte

Rozīšu ģimene uz Latgales Kubuliem brauc strādāt, bet uz Rīgu – atpūsties

Lai arī joprojām daļa jauniešu no Latvijas un arī no Latgales dodas mācīties, strādāt un arī dzīvot uz lielākām pilsētām vai ārzemēm, notiek arī pretējs process. Tam piemērs ir Rozīšu ģimenes lēmums ne tikai pārvākties no Rīgas uz dzīvi Latgalē, bet arī, sakārtojot degradēto teritoriju Balvu novada Kubulos, attīstīt te savu biznesu. 

Ciemos pie Rozīšu ģimenes Kubulos.
00:00 / 04:33
Lejuplādēt

Balvu novada Kubuli ir neliels ciemats vien piecu kilometru attālumā no Balviem. Kubuli savā laikā atradās blakus dzelzceļam, un te Balvu stacijā apstājās vilcieni ar dažādām kravām, kas tika izvietotas speciāli tam paredzētās noliktavās.

Izrādot četru hektāru lielo rūpniecisko teritoriju ar nosaukumu "Škladi", rīdziniece Inta Rozīte uzsver, ka viņas ģimene nolēmusi te attīstīt savu biznesu un pārvākties no Rīgas uz laukiem.

"Tas pateicoties vīram. Viņš ir dzimis un audzis Balvos," pastāstīja Inta Rozīte. "Mēs visa ģimene nolēmām iet vīram līdzi, jo viņš jau iepriekš bija iegādājies šo teritoriju Kubulos.

Kad šo teritoriju pašvaldība izlika izsolē, vīrs te saskatīja potenciālu un iegādājās šo degradēto teritoriju ar domu attīstīt industriālo parku. Jau ir iekārtots cehs sulu ražošanai. 

Šogad bija diezgan laba ābolu raža. Pie mums jau brauc [pircēji] no Madonas, Gulbenes, Alūksnes, visa Balvu novada. Šogad bija pat no Igaunijas atbraukuši spiest sulas."

Rozīšu apsaimniekojamā teritorija ir diezgan liela, un vietas pietiek dažādu ideju īstenošanai, tāpēc pirms trim gadiem Inta Rozīte par spīti paziņu teiktajam, ka tādos tālos Latgales laukos nekas nesanāks, nolēma šeit uzsākt biznesu.

"Tad, kad es pieslēdzos, es sapratu, ka te ir ļoti laba vieta tieši atpūtai, koncertiem, kultūras pasākumiem," par savām biznesa idejām izstāstīja uzņēmēja. "Pērn mēs attīstījām lāzertagu (lāzerpeintbolu). Uzcēlām divas arēnas. Viena ir āra arēna, kas ir aizmugurē, un viena – telpu arēna. Šogad mēs paplašinājāmies un uztaisījām velonomas punktu."

Divstāvu ēka, kur kādreiz atradās noliktavu kantoris, jau tikusi pie jaunajiem logiem, apkures, darbi rit arī otrajā ēkas stāvā, kur plānots izmitināt gan tūristus, gan izklaides pasākumu apmeklētājus.

"Šeit savā laikā bija sapulču zāle. Sākotnēji mums tā doma bija, ka arī šo telpu vajag restaurēt un uztaisīt te sarīkojumu zāli. Bet tad plāni mainījās, un tagad viss otrais stāvs mums būs paredzēts cilvēku izmitināšanai," skaidroja Rozīte.

Jāpiebilst, ka dzelzceļa Viļaka–Gulbene sliedes jau labu laiku kā tikušas demontētas, un tagad pa šo ceļu ierīkots starptautiskais velomaršruts. Inta Rozīte stāsta, ka pašlaik jau izdodas piesaistīt velotūristus, kuriem nepieciešama vieta, kur paēst un atpūsties. Jau tagad "Škladi" kā tūrisma pakalpojuma sniedzējs ir ieguvis kvalitātes zīmi "Gājējam draudzīgs" ("Hiker friendly"), ko piešķir biedrība "Lauku ceļotājs".

"Mēs sapratām, ka Kubuli ir ļoti izdevīgi no lokācijas viedokļa, jo starp Gulbeni un Viļaku nav absolūti nekur, kur velotūristam piestāt. Kaut vai to pašu telefonu uzlādēt.

Pēdējais, ko mēs uztaisījām, tā ir ēdināšana – izbraukuma busiņš. Pērn, kad bija lāzertags, tad ļoti daudzi pēc aktīvās skriešanas gribēja kaut ko arī uzkost. Mēs sapratām, ka tas ir šogad jāattīsta."

Pašlaik Rozīšu ģimene raujas starp Rīgu un Latgali. Taču šo situāciju lemts atrisināt tuvākā gada laikā. Pašlaik Inta smejoties atzīst, ka viņi uz Latgali brauc strādāt, bet uz Rīgu atpūsties.

"Esam pieci cilvēki un suns. Trīs bērni. Vecākajai meitai – 16, puikam 11 un mazajam puikam – 1,8 gadi. Tad, kad viņi ir laukos, viņi nesēž tik daudz telefonos, jo mēs viņus nodarbinām. Kad bērns ir nodarbināts, viņam absolūti nav intereses sēdēt telefonā. Tā, protams, ir arī kopā būšana," par savējiem stāstīja uzņēmēja.

"Mēs ar saviem darbiem cenšamies rādīt bērniem piemēru, ka ne no kā var uztaisīt pievienoto vērtību tādai teritorijai.

Domāju, ka drīz vien pašiem būs prieks braukt uz šejieni un lepoties ar to, ko mēs esam paveikuši savām rokām."

"Mums ir tā, ka, ja vajag noflīzēt grīdu, mēs to darām paši. Ja vajag uztaisīt galdu viesiem, mēs to darām paši. Ar to pašu burgera busiņu visu mēs izdarījām paši – labiekārtojām, pārkrāsojām, pārveidojām. No vienas puses, varbūt tas nav labi, ka nav pieredzes, bet mēs esam vienisprātis, ka gan man, gan vīram visos procesos ir jāiesaistās pašiem," viņa skaidroja. 

Jau tuvākā gada laikā Rozīšu saime plāno pārcelties uz Balvu novada Vīksnas pagastu, kur jau tiek renovēta ģimenes galvas Dzintara Rozīša dzimtas māja. Mērķis ir pārvākties tajās uz dzīvi, jo šobrīd piecu cilvēku ģimene, kā Inta pati atzina, ar vienu kāju dzīvo Rīgu, ar vienu Kubulos. 

"Vecākajiem bērniem mēs nepiespiedīsim, tā būs viņu izvēle, pārvākties mums līdzi vai ne, bet durvis vienmēr viņiem būs vaļā. Tad, kad mēs labiekārtosim jauno māju, viennozīmīgi būs istaba katram," viņa uzsvēra. 

Inta arī norādīja, ka pēdējos gados atkal un atkal pārliecinājusies, ka stereotipi par Latgali tik tiešām ir tikai stereotipi – gan cilvēki, gan jaunie uzņēmumi ir ļoti aktīvi. 

"Tas ir mīts, ka Latgale ir tukša.

Ja ieiesiet tajā pašā Balvu novada mājaslapā, – ir, kur pārnakšņot, ir, kur paēst, ir izklaides. Ja ir kaut kādas specifiskas vēlmes, tad varbūt būs grūtāk atrast piedāvājumu Latgalē, bet Baltinavā ir pat tetovēšanas salons. Latgale zeļ un plaukst!" uzsvēra Inta. 

"Aug piedāvājumi, tiek dibināti jauni uzņēmumi. Tā nav pamestā zeme, tur ir daudz iespēju un ir, ko darīt, un tā ir skaista zeme, daba ir fantastiska," viņa piebilda. 

Rozīši ir ģimene, kas ar savu stāstu par uzdrīkstēšanos dibināt uzņēmumu Latgalē, pieņemt dzīves izaicinājumus  var būt iedrošinājuma avots pārējiem, kuri ir pārdomās vai šaubu mākti.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti