Rīdzinieks un portugāliete Latgalē audzē kaņepes

Latvietis Andris un portugāliete Debora ir atraduši simt un vienu veidu, kā dzīvi nomaļā Latgales lauku sētā padarīt interesantu. Viļānu novada Dekšārēs, Obeliškās, jau trešo gadu zeļ eļļas kaņepes.

Te mums ir tas vējtveris. Kā latgaliski ir vējtveris? Gaņkys? Nu re, te viss ir pildīts ar kaņepju spaļiem, ar tā saucamo kaņepju betonu, nekas ārā nebirst,” rāda "Obelisk farm" saimnieks Andris Višņevskis.

Kaņepju audzētājs Andris Višņevskis raidījumā KOLNASĀTA
00:00 / 05:34
Lejuplādēt
Viņš nelolo cerības, ka paaugoties bērni – piecgadīgais Fredis un septiņgadīgā Patrīcija - paliks laukos, bet pagaidām te ģimenei ir rasta miera osta.

 

„Ir jau tā, ka mums nekāda sakara nav ar Latgali, ne man, ne Deborai jau nu noteikti. Kad piedzima abi bērni, mēs sapratām, ka vajag dzīvot kaut kur vairāk vai mazāk laukos, un atradām šo vietu. Arī tīri finansiālu apsvērumu dēļ. Debora jau arī gribēja uz šejieni braukt, es gribēju uz Portugāli”.

Saimniecībā Andris ar ģimeni nelielos daudzumos audzē un pārstrādā eļļas kaņepes. "Obelisk farm" ir kā neliela pētnieciskā stacija, kuras darbības mērķis ir parādīt kaņepju nozīmi tautsaimniecībā.

Kaņepi var ne tikai ēst, bet arī apģērbties, māju nosiltināt, papīru uztaisīt. Tas mums likās ļoti interesanti. Pirms diviem gadiem mēs sākām to audzēt, eksperimentēt, skatīties, kā tā aug, ko var uzražot, un šajā brīdī mēs sapratām, ka neatkāpsimies.

Šī būs trešā vasara, un pieredze ir uzkrāta, šogad viss nāks klāt. Un mēs nonācām pie domas, ka ar kaņepi viss saiet kopā, ka varam organizēt apmācības, darbnīcas. Mēs tā arī paliksim - ir tūrisms, apmācības, plus mūsu produkti.”

Te var redzēt visu darba procesu – no kaņepju sēklas līdz audumam, virvēm, papīram, kaņepju celtniecības blokiem, kuri, starp citu, ir ugunsdroši. Un, protams, degustēt kaņepju tēju, eļļu, sviestu... Tā vien liekas, ka Andrim un Deborai idejas neapsīkst.

Mēs mācāmies ne tikai no interneta, bet cenšamies kaut kur aizbraukt, uzaicināt kādu, kurš savā nozarē ir zinošs cilvēks. Kāds minēja, ka Latgale ir zilo linu zeme, bet Latgale ir zaļo kaņepju zeme, es ceru. Kaņepe ir mūsu zelts!”

Bet šķiet, būtiskākais šajās mājās ir dvēseliskums, atvērtība, vienkāršība, skats nākotnē, spēja dalīties zināšanās un pieredzē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt