Rīdzinieka Ģirta Puķīša acuraugs – ēdelīgais un ziņkārīgais jenots Koksis

32 gadus vecais Ģirts Puķītis ir ugunsdzēsējs – viņš dzīvo Rīgā, Vecāķos, un ir eksotiska mājdzīvnieka – jenota – saimnieks. Dzīvnieks ģimenē ienāca dīvainu apstākļu sakritības dēļ, un šāda dzīvnieka kopšanai ir nepieciešama ne tikai mīlestība, bet arī zināšanas, stāsta Ģirts – viens no 100 statistiskajiem tautiešiem.

Rīdzinieka Ģirta Puķīša stāsts par ģimenes acuraugu – jenotu KoksiKristaps Feldmanis
Ģirts norāda, ka jenots ir no dzīvnieku patversmes un ģimenē parādījās "dīvainas apstākļu sakritības rezultātā". Proti, dzīvnieku piedāvāja sievas paziņa, kam pieder dzīvnieku patversme. Ģirts sākumā iebildis, taču aizbraukuši aplūkot dzīvnieku. Tas klātienē šķitis interesants, un ģimene nolēmusi ņemt to savā aprūpē. 

 

"Un vārds nāk mantojumā. Kad mēs Koksi paņēmām, viņam bija divi gadi. Tātad tagad viņam ir vai nu trīs, vai četri," atzīst Ģirts. Viņš zināja teikt, ka jenots nebrīvē var nodzīvot aptuveni 20 gadus, bet savvaļā dzīvnieka mūžs ir vairākkārt īsāks.

Koksis ir ļoti ziņkārīgs un absolūti nebaidās ne no kā. "Domāju, ka tā viņa ziņkārība ir viņa lielākais ienaidnieks. Es domāju, tas viņam nāk par sliktu, tas slāpē viņu pašsaglabāšanās instinktu, ka vairāk interesē paskatīties, kaut kur ielīst, kaut ko pataustīt, kaut ko tādu, no kā vajadzētu brīžiem izvairīties," saka Ģirts.

Vīrietis uzskata, ka dzīvnieks ir meistars nekārtības radīšanā, un jenotu noteikti nevar turēt dzīvoklī, bet tikai mājā ar pagalmu.

"Viņš mums dzīvo dārzā uzbūvētā voljērā. Voljērs ir viņa attiecīgi izmēriem pietiekami liels un plats. Voljērā iekšā viņam ir uzbūvētas no kokiem tādas lietas, kur viņš var rāpelēties augšā, lejā.

Par projektu "Statistiskie tautieši"

Cik atklāts un laimīgs ir mūsu vidējais statistiskais tautietis. To Latvijas Radio Ziņu dienests un LSM.lv skaidro projektā "Statistiskie tautieši". Tie ir 100 unikāli cilvēkstāsti par "cilvēku parasto", kas stāsta arī, cik laimīgi viņi jūtas. Arī Tu vari ar viņiem salīdzināties? 
Viņš tur var dzīvot trīs stāvos, ja tā parēķina. Augšā viņam ir siltināta mājiņa, kur viņš var patverties tādos laika apstākļos, kas viņam nešķiet forši, lai atrastos ārā. Voljērs ir zem jumta. Tāds mini zoo sanāk," atzīst Ģirts.

 

Jenots Koksis ir liels ēdājs – apēdīs visu, ko liks priekšā. Ziemā dzīvnieks mēdz daudz gulēt, un tas prasa īpašu kopšanu.

"Viņi ne gluži iekrīt dziļā ziemas miegā kā lāči, bet var pagulēt pāris dienas, tad atkal padzīvoties pa āru, pastaigāt, tad atkal pāris dienas pagulēt.

Un ziemā ar to kopšanu ir tā sarežģītāk, jo, tā kā viņš ir ļoti, ļoti slinks ziemā, viņš lielākoties savas darīšanas kārto savā būdā. Tad ir process viņu izmānīt ārā. Ziemā viņš ir ļoti niķīgs, tāpat kā mēs, cilvēki, kad neesam izgulējušies," stāsta dzīvnieka saimnieks.

Viņaprāt, jenots ir ļoti gudrs dzīvnieks, kas visu saprot, bet dzīvnieka stihija ir ūdens.  "Viņam patīk pa ūdeni ņemties, patīk pa ūdeni plunčāties, patīk visu kaut ko darīt, patīk tur visu peldināt. Jenotam būrī ir nepieciešams baseins," uzskata Ģirts.

Parasti vetārsts brauc pie Kokša un nevis otrādi. "Es neesmu tik drosmīgs. Es tā kā biju noskaņojies šovasar radināt viņu pie siksniņas, bet tā pastaiga varētu būt pa dārzu, jo tomēr grūti prognozēt, kā reaģēs tādi standarta dzīvnieki kā suņi, redzot kaut ko tādu.

Tie nagi viņam ir pietiekami asi, un, ja viņš man sabijies kāps augšā pa kāju, tas varētu būt nepatīkami. Tā kā tas viss vēl procesā," stāsta Ģirts.

Ģimene jenota Kokša aprūpē sadarbojas ar vetārstiem no tās pašas patversmes, kur dzīvnieks paņemts. Ģirts stāsta, ka patversmē ir gana daudz citu eksotisku dzīvnieku un tur vetārsti šķiet pieredzējušāki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt