Restauratore: Restaurēt var visu, bet vai vajag?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Viņa strādā ar apgleznotu un zeltītu koka priekšmetu un objektu atjaunošanu. Tie ir dažādu sarežģītību darbi - gan 400 gadu seni altāri, gan 100 gadu senas pūra lādes, gan zeltīti koka rāmji gleznām, gan zeltījuma atjaunošana baznīcu krustiem un daudzi citi, lsm.lv stāsta restauratore Laura Ikerte.

 “Mani fascinē mainīgais un priecē, ka ikviens jauns darbs sākas ar neziņu, ar lielu pietāti un pārdomām, piemeklējot visatbilstošākās darba metodes,” saka Laura. Arī restaurācijas darbus veicot, viņa bijusi mainīga, tā veltot senatnes saglabāšanai vairāk nekā 15 gadus. Un tieši mīlestība uz senatni ļauj viņai saglabāt pacietību strādāt šo darbu.

“Man liekas, ka par restauratoru būt ir īpaši,” stāsta Laura, jo jābūt tik tuvu dažādiem mākslas priekšmetiem un cieņpilni jāstrādā, lai tie turpinātu priecēt ar savu eksistenci. Nenoliedzami, atbildība ir milzīga.

Laurai iedvesmu sniedz pats darbs: “Ja jāatjauno kaut kas interesants un nebijis, tad tas vienkārši iedvesmo!''

Zinot, ka viņa ir vienīgā, kas darba gaitā var novērot kaut ko, kas izgaist, ir ļoti būtiski visu darba gaitu fiksēt gan pierakstos, gan fotogrāfijās.

''Restaurēt var visu – var atrast metodes, kas objektam ļautu turpināt dzīvi, bet - vai vajag visu un vienmēr atjaunot? Un kā? Kā bija sākumā, vai ar dzīves rētām? Tāds ir mūžīgais jautājums”.

Lauras mīļākie darbi ir Alsungas katoļu baznīcas lielās lustras restaurācija, Jaunpils luterāņu baznīcas manierisma stila altāris, pašlaik viņa strādā pie ļoti interesanta objekta - Zemītes baznīcas altāra izpētes, attīrīšanas un restaurācijas. 

Jā, visi pacietīgie var iemācīties restauratora arodu! Restaurators galvenokārt strādā ar objektiem, kas ir ļoti sliktā stāvoklī (ķirmji saēduši koku, pārlieku liela mitruma ietekmē radušies stipri bojājumi, vai kāds cītīgi vairākkārt pārkrāsojis u.c.) Darbības mērķis ir saglabāt seno un atjaunot to tā, lai nav pamanāma iejaukšanās, vai arī tā, lai parādītu, kā darbs izskatījās senāk, atklāt un izpētīt, kā cilvēki tehniski risinājuši sava amata darinājumus, kā arī saprast, kurā laika periodā kādi objekta bojājumi un kāpēc radīti.

Ir patiesi burvīgi būt "vienīgajam no dzīvajiem", kas, attīrot no vairākiem pārkrāsojuma slāņiem, atklāj, ierauga to, kā sākotnēji ir izskatījies mākslinieka vai amatnieka veidotais objekts!

Restaurācijas darbi tiek kvalificēti vairākās apakšnozarēs - glezniecības, monumentālās glezniecības, polihromā koka un zeltījuma, tēlniecības, metāla, arhitektūras, interjera priekšmetu, mēbeļu, akmens u.c. Restaurācijas arodu ir iespēja apgūt Latvijas Mākslas akadēmijā un Rīgas Celtniecības koledžā, gan arī strādājot kopā ar kādu no sertificētajiem meistariem, vecmeistariem.

Varbūt arī tu gribi izcelt kādu interesantu, noderīgu, īpašu vai pavisam vienkāršu, bet izcilu profesiju? Iesūti fotogrāfiju vai video ar interesantām profesijām, par kurām varbūt vēl nezinām! Izmanto aplikāciju LSM reportieris! Lejupielādē to lietotņu veikalā App Store (iOS ierīču lietotājiem) un Google Play (Android ierīču lietotājiem). 

Aplikācijā izmanto iespēju ievietot nelielu aprakstu par iesūtīto foto vai video!

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti