Rendas vīndaris apņēmies atjaunot hercoga Jēkaba laika vīndarīšanas tradīcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vīnogu ievākšana šī gada vīnam kavējas par vairākām nedēļām. Tas dara bažīgu arī vīndari no Kurzemes Mārtiņu Vāgneru un viņa dārznieku Valdi Bierandu-Bierenu. Vīna dārzā, kas atrodas Abavas ielejā Rendas pagastā, pirmās vīnogas varētu sākt lasīt pēc nedēļas. Vīndaris Mārtiņš Vāgners apņēmies Kurzemē atjaunot hercoga Jēkaba laika vīndarīšanas tradīcijas, tā apliecinot, ka labus vīnus iespējams iegūt arī ziemeļu valstīs.

„Man brālis uzdāvināja grāmatu, kur bija rakstīts, ka vīna dārzi eksistējuši hercoga Jēkaba laikā Rendā, Kandavā un Sabilē. Par Sabili mēs zinām, par Kandavu arī, bet Rendā nebija, tāpēc man bija jāpērk zeme Rendas tuvumā, lai varētu atdarināt hercoga Jēkaba skābo vīnu no tipiskām Reinas ogām.”

No Vācijas atvestās vīnogu šķirnes Rendā iestādījis Mārtiņš Vāgners. Dzīvojot Kanādā, viņš ar vīna nozari cieši saistīts jau ilgus gadus, arī tur viņš audzē vīnogas un dara vīnu. Tagad vīna dārzs, kas tapis Rendā, viņu mudina atbraukt uz Latviju vairākas reizes gadā.

„Pašlaik ir kādi astoņi līdz deviņi tūkstoši stādu. Pirmais stādījums tika veidots 2008. gadā, kad tika iestādīti 1000 'Riesling' stādi. Vēlāk stādījām arī citas šķirnes, lai saprastu, kas labāk aug un ražo. Pagājušā vasarā iestādījām vēl 6000, ceram, ka ar to pietiks,” stāsta Vāgners.

Rendas vīna dārzā rudenīgie saules stari silda krāšņos vīnogu ķekarus. Agrākās šķirnes jau saldas un tūlīt plūcamas, lai vismaz nogaršotu, bet ogas vīnam sāks lasīt vēlāk, saka vīndaris:

"Cik es lasu un dzirdu pa radio, visi sūdzas, ka gads ir vēlāks dažādiem augiem un augļiem. Domāju, ka arī mums sezona kavēsies trīs četras nedēļas. Būs problēmas ar cukura līmeņiem. Vīnogām vajadzīgs cukurs, lai ražotu alkoholu. Šogad būs varbūt mazāks, bet kaut kas noteikti iznāks.”

Runas, par to, ka ziemeļu valstīs dienvidu vīnogas nekam neder, zināmā mērā ir mīts, uzskata dārznieks Valdis Bierands-Bierens, jo saule ziemeļos vakaros spīd daudz ilgāk nekā dienvidos. Parasti ogas ievāc oktobrī, stāsta dārznieks.

„Valdis man tikko stāstīja, ka pagājušā naktī varēja būt bijusi salna. Laimīgā kārtā – nebija; tad vienkārši lapas sačokurojas un fotosintēze beidzas, cukurs nepalielinās. Tas var notikt kuru katru brīdi. Bažas ir, bet tā ir laucinieka dzīve un tā tas ir visā pasaulē,'' aplūkojot dārzu, saka Mārtiņš Vāgners.

Dārznieks norāda, ka 'Riesling' Vācijā vāc oktobra vidū: ''Mēs esam vākuši vēlāk. Ja nāks nopietnākas salnas, apsegsim vīnogulājus ar agrotīklu, lai lapas neaiziet bojās. Galvenais, lai lapas zaļas. Trīs šķirnes, kaut arī uznāk ekstrēma salna, varēsim novākt.”

Vīndaris stāsta, ka Rendā tiek audzētas dižciltīgas šķirnes, kas paredzētas tieši vīna ražošanai. Godā tiek celtas arī pašmāju šķirnes, piemēram no 'Dvietes zilās' top sarkanais vīns. Šķirni radījis Latvijas selekcionārs Pauls Sukatnieks, bet dārza karalienes ir tieši izsmalcinātās 'Riesling' vīnogas, jo, kā saka senlaiku tradīciju turpinātājs - tās izmantotas hercoga Jēkaba laikā un tām noteikti ir jāaug Abavas ielejā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti