100-gades dziesmu krātuve

"100-gades dziesmu krātuvē" viesojās portāla "Delfi" galvenais redaktors Ingus Bērziņš!

100-gades dziesmu krātuve

"100-gades dziesmu krātuvē" viesojās pulkvežleitnants Dainis Vuškāns!

"100-gades dziesmu krātuvē" viesojās balerīna Elza Leimane!

Primabalerīna Elza Leimane izvēlas piecas simtgades dziesmas

13. aprīlī Latvijas Nacionālās Operas un baleta primabalerīna Elza Leimane dejos titullomu – Antoniju – komponista Jura Karlsona un horeogrāfa Aivara Leimaņa baleta "Antonija #Silmači” pasaules pirmizrādē. Primabalerīna viesojās Latvijas Radio 2 raidījumā "Simtgades dziesmu krātuve" un izvēlējās savas piecas simtgades dziesmas.

Elza nāk no leģendāras dzimtas – viņas tēvs ir baletdejotājs un Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis, vectētiņš – ievērojamais kinorežisors, starp citu, arī slaveno "Vella kalpu” režisors Aleksandrs Leimanis, bet vecmāmiņa – izcilā aktrise un, starp citu, arī "Vella kalpu” smukā Lēne – Baiba Indriksone.

Elza ir daudzu starptautisku konkursu dalībniece un laureāte, baleta granda Māra Liepas fonda stipendiāte, saņēmusi "Spēlmaņu nakts” balvu gan kā Gada baleta māksliniece, gan kategorijā "Gada sasniegums baleta mākslā". Pērn debitējusi arī kā aktrise Dailes teātra izrādē "Doriana Greja portrets”. Bezgala plaša ir viņas baleta skatuvju ģeogrāfija – uzstājusies Lielbritānijā, Izraēlā, Portugālē, Zviedrijā, Francijā, Norvēģijā, Somijā, Dānijā, Holandē, Vācijā, Luksemburgā, Šveicē, ASV, Itālijā, Dienvidāfrikā u.c.

Primabalerīnas Elzas Leimanes izvēlēto dziesmu izlase:

1.  Skaņdarbs "Adagio" no baleta "Antonija #Silmači"

"Pirmo reizi baletā stāsts, kas katram latviešu cilvēkam ir tik mīļš. Es negaidīju, ka mani tik ļoti saistīs Antonijas tēls. Man viņa šķiet tāda grūti saprotama. Izrāde ļoti atšķiras no citām. Šeit ir arī vieta improvizācijai – var tēlot un tēlot, kas man ļoti patīk. Man katru reizi iet tirpas, klausoties šo mūziku. Dejotājam tā ir lielākā laime, ja ir oriģinālmūzika, oriģinālhoreogrāfija. Mūsu baletā tas ir tik liels pluss, ka mums pasaules pirmizrāžu ir tik daudz, jo tas ir liels retums. Tas tā nenotiek katrā opernamā, arī lielajos opernamos – ne," priecājas E. Leimane.

2. "Vella kalpu dziesma" vīru vokālā ansambļa izpildījumā

"Es vienādos svaru kausos lieku mūziku un klusumu. Man vienlīdz ir nepieciešamas abas šīs vienības. Katra dziesma, ko esmu izvēlējusies, saistās ar kādām atmiņām, bērnību un cilvēkiem, kuri mani ir veidojuši. "Vella kalpu” dziesma  saistās ar manu vecmāmiņu, vasarnīcu, draugiem. Kompānijās esot, kad atskan šī dziesma, es esmu sēdējusi un klusējusi, bet izrādās, ka visi zina, ka mans opaps ir šīs filmas režisors, paps un vecmāmiņa filmējušies. Rīgas atslēga no filmas "Vella kalpi" joprojām glabājas pie omes. Šo dziesmu es veltu viņai," stāsta balerīna.

3. Grupas "Prāta vētra" dziesma "Lidmašīnas"

"Dziesma saistās ar manu sirdsdraudzeni Annu Lauderi, kura ir primabalerīna Hamburgas baletā. Es ārkārtīgi viņu mīlu un lepojos ar viņu. Mūsu draudzība ir pārsteidzošā veidā saglabājusies daudzus gadus. Mēs satiekamies pārsvarā tikai vasarās, atvaļinājuma laikā, viņas ģimenes mājās Miķeļtornī, kas ir viena no maģiskākajām vietām Latvijā. Mēdzam uzbūvēt telti jūras krastā un tur nakšņot. "Lidmašīnas" bija Miķeļtorņa himna un asociējas ar saulainajām, priecīgajām bērnības vasarām," atceras māksliniece.

4. Dziesma "Vienādība" grupas "F[ei]k" izpildījumā

"Grupas "F[ei]k" basģitārists ir mans vecākais brālis. Es viņu apbrīnoju, jo instrumentu viņš apguvis pašmācības ceļā. Grupas koncertus esmu apmeklējusi, un droši vien grūti iedomāties balerīnu apmeklējam šāda stila mūzikas pasākumus. Es zinu, ka viņam ir grūti izsēdēt manas izrādes. Esmu priecīga, ka baleta "Antonija #Silmači” pirmizrādē viņš tomēr būs. Es esmu ļoti pateicīga, ka man ir brālis. Šī dziesma ir par godu viņam," izvēli skaidro E. Leimane.

5. Latviešu ziņģe "Mazs kukainīts pa jūru peld"

"Šī dziesma man saistās ar mammu un Itālijas laiku. Mana pirmā baleta skola bija Itālijā – dzīvojām tur vairāk nekā divus gadus. Mammas mācība bija: "Lai cik mazs tu esi – spirinies". Balets nozīmē milzīgu darbu katru dienu – atkārtošana, slīpēšana, domāšana, un tikai tad tavas prasmes ir augstvērtīgas. Baleta vide ir tik liela un plaša, ka tu esi kā tāds mazs kukainītis okeānā, bet ar savu kulstīšanos tomēr kaut ko izdari," atzīst balerīna.

Gaidot Latvijas apaļo jubileju, otrdienu un ceturtdienu rītos pēc plkst. 10.30  LR2 ēterā  skan  raidījums „100-gades dziesmu krātuve”. Tajā viesojas populāras personības, un kopā ar stāstiem, atmiņām un sajūtām skan arī viņu izvēlētas dziesmas.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti