Prezidenta adjutants Egīls Tišanovs par Levitu: Ir sirds krūtīs, kas pukst par Latviju

29. maijā Saeima ievēlēja Latvijas valsts prezidentu – Raimondu Vējoni pēc četru gadu darba amatā nomainīja Eiropas tiesas tiesnesis, Satversmes preambulas autors Egils Levits. Turpinot rakstu sēriju “Cilvēks ziņu virsrakstos”, par šo svarīgo šī gada notikumu Latvijas Radio sarunājas ar cilvēku, kas prezidentam blakus ir gandrīz ik dienu - Egīlu Tišanovu.

cilvēks ziņu virsrakstos - prezidenta adjutants Egīls Tišanovs
00:00 / 06:43
Lejuplādēt

“Es esmu pirmais cilvēks, kas prezidentu sagaida ar smaidu uz lūpām un viņu ieved ikdienas rutīnā,” skaidro Egīls Tišanovs.

“Ikreiz, kad prezidents dodas uz Rīgas pili, mēs sagaidām viņu Rīgas pilī, ir sagatavota dienas kārtība, un tad mēs dodamies uz kabinetu.”

Egīls Tišanovs ir Valsts prezidenta militārais adjutants. Tāds kā palīgs, pildot dienas kārtību. Par prezidenta vēlēšanām un jauno Valsts prezidentu Latvijas Radio ar Tišanovu runā tieši tādēļ, ka viņš ir it kā cilvēks no malas, tomēr ikdienā laiku pavada kopā ar valsts augstāko amatpersonu un jau ir paspējis iepazīt viņa personības šķautnes.

“No karjeras viedokļa es jau esmu no 2003. gada. Sākumā es biju Saeimā, bet tad bija man citi uzdevumi. Tad bija Saeimas un Valsts prezidenta drošības dienests. Tad pēc reorganizācijas, ap 2010. gadu, mēs atgriezāmies Rīgas pilī, tad bija Zatlera kunga laiks, tad Bērziņa kunga laiks un tad ar Vējoņa kungu es sāku darbu adjutanta amatā,” stāsta Tišanovs.

Valsts prezidenta vēlēšanām Egīls Tišanovs līdzi sekoja citādāk nekā pārējie valsts iedzīvotāji. Viņam bija vērā jāņem arī tas, ka vēlēšanu uzvarētājs būs tas cilvēks, ar kuru viņam ikdienā būs jāsastrādājas.

“Es uz šo lietu skatījos no diviem aspektiem – viens ir profesionālais un otrs ir emocionālais.

Profesionāli skatoties uz šīm lietām, es zināju, ka, lai kāds arī būtu Valsts prezidents, lai kurš arī viņš būtu, mums būs ar viņu jāsastrādājas. Un tas noliek malā dažādas padziļinātas izpētes, kā nu būs, un zīlēšanu kafijas biezumos,” atklāj Tišanovs.

“Bet emocionālā līmenī es teiktu, tās ir pārmaiņas, līdz ar to arī skumjas, iepriekšējo Valsts prezidentu pavadot. Līdz ar to emocionāli tas ir gana grūti. Gaidot jauno, tas ir emocionāls pacilājums, un man jau pārmaiņas patīk.”

Prezidenta militārais adjutants prezidentu redz teju katru dienu un pavada viņu ikdienas darbos. Egīls Tišanovs raksturo Valsts prezidentu:

“Pirmais, kas man nāk prātā, – miers, milzīgas darba spējas un tāda, es teiktu, dzimtenes mīlestība, kas, protams, arī nāk no Satversmes, caur ko viņš ir uzaudzis un ar ko viņš ikdienā ļoti daudz strādā un vēl joprojām pilnveidojas.

No malas skatoties un ikdienā ar viņiem strādājot, un esot šajos pasākumos un varbūt no malas skatoties - to mēs redzam, to cilvēka sirsnīgumu, kas ir aiz tās oficiālās sejas. Tomēr ir cilvēks, ir sirds krūtīs, kas pukst, un šī sirds pukst par Latviju.”

Egīls Tišanovs ir strādājis arī pie vairākiem iepriekšējiem Valsts prezidentiem. Ar ko atšķiras Egils Levits?

Tišanovs atbild:

“Salīdzināt ir grūti un pat nevajadzētu, jo katram ir bijis savs laiks, sava dienas kārtība un notikumi, kas virmo apkārt. Katram ir savas stiprās puses tīri profesionāli, no kuras sfēras viņš nāk, un katram ir savas emocionālās īpašības, kas viņam ir, ar ko viņš ir stiprs un ko viņš ne tik ļoti izrāda. Bet par Levita kungu – tā laikam ir taisnīguma prizma, ka viņš caur juridiskajām lietām skatās uz valsti kopumā, uz valsts sakārtotību, nozīmi katrā cilvēkā, ikdienā, lai mēs visi izprastu, priekš kam mums šī valsts ir.”

Egila Levita adjutants Egīls Tišanovs stāsta, ka atklātas prezidenta vēlēšanas savā ziņā ir pareiza izvēle, tomēr viņš vēlētos, lai prezidenta ievēlēšanā lielāka loma ir arī tautai.

"Cilvēks ziņu virsrakstos"

"Cilvēks ziņu virsrakstos" ir ikgadēja Latvijas Radio stāstu sērija, kas caur cilvēka acīm noraugās uz aizvadītā gada svarīgākajiem notikumiem: 

“Tas ir pareizais no tāda skatu punkta, ka mēs redzam, kurš ko ir teicis, kurš par ko ir balsojis, bet, ja prasa manu personisko viedokli, tad man arī gribētos, lai arī tautai ir teikšana par Valsts prezidentu, jo Valsts prezidents tomēr reprezentē visu valsti,” uzsver Tišanovs.

“Un, ja mēs ietu uz tādu prezidenta ievēlēšanu, kur ir gan Saeimas deputātu, gan valsts atbalsts šī prezidenta ievēlēšanā, es domāju, tas tikai celtu Valsts prezidenta institūciju un tēlu kā tādu.”

Vēlot panākumus amata pienākumu pildīšanā, Valsts prezidenta adjutans prezidentam Levitam īpaši novēl atcerēties rūpes pret sevi:

“Mans vēlējums noteikti būtu – saudzēt sevi, jo milzīgā atbildības nasta, kas tiek uzlikta uz prezidenta pleciem, ir neiedomājama. Lai kurš teiktu, ka būt par prezidentu ir viegli, es būšu oponents šim cilvēkam pilnīgi noteikti, jo šī sevis nesaudzēšana, šis milzīgais darba apjoms bieži vien noved pie tā, ka tu neaizdomājies pats par sevi, ka tu tomēr esi cilvēks.”

Egīls Tišanovs stāsta, ka arī pēc Egila Levita prezidenta amata termiņa beigām viņam atmiņā paliks Levita ieviestais termins “valstsgriba”.

Tas esot vārdu salikums, kas izsakot visu un liekot aizdomāties. Tišanova pārliecība, runājot par Valsts prezidentu ir – “Viss vēl ir priekšā, mēs redzēsim lielas lietas!”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt