Preiļu novadā vīngliemeži no eksporta preces kļuvuši par tūrisma objektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Jau kopš maija pirmajām dienām sākusies aktīva vīngliemežu sezona, kas Latvijā ilgst līdz pat oktobrim, kad tiek uzpirkti, audzēti, eksportēti un tepat pārstrādāti Latvijas parku vīngliemeži. 

Preiļu novada vīngliemežu audzētavas vadītājs Ainis Noviks nu jau vairākus gadus savu nišu atradis, iepirktos vīngliemežus nevis eksportējot, bet padarot tos par tūrisma objektu ar pievienoto vērtību.

“Še ir tie voljēri, kur viņi dzīvo,” uz vairākām ar smalku sietu iežogotām teritorijām norāda uzņēmējs Ainis Noviks, Preiļu novada vīngliemežu audzētavas "Ošu mājas" īpašnieks.

“Vienā voljērā mums atrodas līdz pat tonnai gliemežu, bet mēs stipri neaizraujamies ar audzēšanu, viņi mums, protams, te aug, bet mūsu mērķis ir pārstrādāšana, mājražošana un tūrisms, degustācijas ekskursijas. Šogad kā nekad agrāk  - 30.aprīlī pirmās grupas bija, un ārā saulīte spīd, un arī gliemeži jau pamodās, un tāpēc arī sezonu esam sākuši,” stāsta Noviks.

Viņš skaidro, ka pārziemo gliemezis zem zemes, un maijā, kad āra diennakts temperatūra ir vidēji 15 grādi, viņi mostas un izlien virszemē.

“Pēc vīngliemežiem var pateikt, vai būs auksta ziema vai nē, jo - ja  vīngliemezis neielien zemē, bet paliek virszemē, tad ziemā nebūs auksts, un daļa no gliemežiem virszemē palika arī šoziem,” atklāj Noviks.

Vienā no voljēriem nesen izdarīts, pēc saimnieka vārdiem, visnetīrākais darbs - tīrīšana no tukšajām čaumalām un mirušajiem gliemežiem, un tagad tajā ielaisti un aug jauni aptuveni 400 kilogrami vīngliemežu.

“Esmu kādreiz arī pats lasījis vīngliemežus, bet tagad mēs iepērkam no iedzīvotājiem, kas viņus lasa. Iepērkam visu sezonu, pārstrādājam arī visu sezonu, sākot no maija līdz oktobrim. Lasīt vislabāk gliemežus ar čaumalu, kuras diametrs ir vismaz 2,5 centimetri, jo tad to vieglāk apstrādāt, tīrīt un sagatavot, un arī gaļas vairāk. Latgalē lasītiem vīngliemežiem raksturīga tumši brūna krāsa, tāpēc ka priežu meži, sili,” stāsta Noviks.

“Pēc vārīšanas vīngliemežu gaļa tiek sasaldēta, tad tā jāvāra dažādās garšvielās. Mēs vairākas sezonas taisījām salātus ar puraviem un papriku, šosezon mēģināsim nomainīt virtuvi, šī gaļa būs gan ar džī sviestu, gan arī marinēta,” plānus atklāj Noviks.

Tiek izmantotas arī tukšās čaumalas, tās visbiežāk iepērk floristikas firmas, tiek taisīti arī dažādi suvenīri, bet ķidas uzpērk zivju audzētāji.

“Ošu mājās" sezonā tiek pārstrādātas aptuveni sešas tonnas vīngliemežu. Nu jau vairākus gadus Latvijā ir atceltas kvotas vīngliemežu vākšanai un, lai arī Latvijas klimatiskie apstākļi un vide ir pateicīga vīngliemežu vairošanās iespējām, Ainis Noviks uz nākotni no dabas aizsardzības viedokļa raugās piesardzīgi.

“Ja tādā ātrumā un daudzumā viņus sāks izlasīt, vides ministrijai vajadzētu aizdomāties par to,” spriež Ainis Noviks.

Lai arī ar vīngliemežu audzēšanu Ainis Noviks ar sievu sācis nodarboties, meklējot kādu specifisku nišu tieši krīzes laikā, šobrīd sezonā “Ošu mājās" iegriežas jau vidēji 5000 tūristu, ko Latgales reģionam Ainis Noviks uzskata par labu rādītāju.

“Sākumā domājām - tikai audzēsim un vedīsim uz ārzemēm,  bet tā audzēšana nebija tik rentabla, un tā mēs pārgājām uz  tūrisma variantu,” stāsta Noviks.

Lai arī izvēlētais bizness ir sezonāls, Ainis Noviks uzskata, ka nopelnīt šajā nozarē var, tikai produktam pievienojot vērtību un kaut ko ražojot. Tā, piemēram, šogad apmeklētājiem te tiks piedāvāts jauns pakalpojums - vīngliemežu sejas maskas, kā arī tiek gatavots jauns produkts -  no vīngliemežiem taisīta pastēte.

Jau līdz šim šie Preiļu novada uzņēmēji savas delikateses veduši arī vietējiem ēdināšanas uzņēmumiem un šobrīd meklē iespējas arī savas produkcijas nelielam, bet tomēr noietam ārzemēs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti