Piparkūkas cep, dzied un dejo par spīti visam – diasporas latvieši atraktīvi gatavojas svētkiem

Latviešu kopienas ārvalstīs nekādā ziņā negrasās atteikties no Ziemassvētku gaidīšanas, sajūtu radīšanas, no kopīgas gatavošanās. Ja tas nav iespējams klātienē, aši tiek meklēti radoši virtuālie risinājumi. Un, kaut arī citā formātā, bet tāpat notiek gan sadziedāšanās, gan gardumu cepšana un rotājumu darināšana, gan gadatirgi un smalku rokdarbu adīšana, gan sadziedāšanās un sadejošanās.

Lai arī daudzi atzīst – virtuālā saziņa nespēj aizstāt klātbūtnes sajūtu, tomēr ir kāds pozitīvais aspekts: jebkurā pasākumā var piedalīties ikviens, lai kurā plašās pasaules maliņā arī nebūtu. Kalendārs ir pilns ar pasākumiem, atliek vien izvēlēties, pieslēgties un baudīt!

Itālijas latvieši rīko virtuālu Piparkūku nometni

Itālijas un itāļu Šveices biedrības “ALISI” tradīcija Adventes laikā ir rīkot Piparkūku nometni. Šogad tā notika jau ceturto reizi, bet, kā jau daudzi pasākumi – virtuāli. Tomēr, neraugoties uz ierobežojumiem, Milānas un Boloņas latviešu skolu skolotājas Ilze Atardo, Inta Purmale, Līga Vējiņa un Elita Kronberga bija pacentušās un sarūpējušas plašu un interesantu programmu gan lieliem, gan maziem. Kā jau parasti nometnes, arī virtuālā nometne notika vairākas dienas. Rūķu darbnīcā tapa latviski rotājumi no netradicionāliem materiāliem, ģimenes mācījās dzejoļus, spēlēja tradicionālo itāļu loto spēļi tombolu, minēja mīklas, klausījās pasakas un šūpuļdziesmas. Otrais rīts sākās ar rīta rosmi – katrs rādīja savu vingrojumu, bet pēc tam sekoja brokastu šovs “Pankūkas ar Roberto” – Boloņas skolas audzēknis demonstrēja visiem savu iecienīto banānu pankūku recepti.

Liels bija visu dalībnieku pārsteigums, kad uz brokastīm virtuāli ciemos ieradās vēl viens Roberto – Latvijā slavenākais itālis Roberto Meloni! Turklāt izrādījās, ka tā ir arī viņa dzimšanas diena, tiesa, svecīti uz tortes Meloni vietā nopūta Boloņas Roberto, un arī kūkas gabaliņu apēda. Savukārt atraktīvais Meloni uzreiz iekaroja bērnu sirdis un apsolīja kādu no viņiem reiz uzaicināt uz savu raidījumu! Sekoja diena, pilna ar dziesmām, muzicēšanu, rotaļām, jaunu prasmju apgūšanu, rūpīgi sagatavotiem priekšnesumiem, kuru vidū bijusi pat īsta pašu veidota filma ar “Lego” varoņiem! Organizatori teic – saņēmuši ļoti pozitīvas atsauksmes no dalībniekiem un bijis pārsteigums, ka pat šādā veidā organizēta nometne var dot vismaz daļu no emocijām, kas parasti tiek baudītas klātienē. Nometnē piedalījās 17 ģimenes no dažādām Itālijas pilsētām, kā arī no Šveices, Vācijas un Latvijas. Pasākums vēl turpinās, jo līdz 27. decembrim latviešu skoliņas bērni aicināti piedalīties Ziemassvētku izaicinājumā, katru dienu darot kādu mazu darbiņu īpašajā Adventes kalendārā.

Krājumi Ziemassvētku vācelītei

Ģimeņu kora “Staro” meitenes Agrita un Zane savukārt izveidojušas īpašu Ziemassvētku laika elektroniskā pasta sūtījumu – katru decembra svētdienu kora dalībnieki un viņu draugi visā pasaulē saņem īpaši sagatavotu vēstulīti. Uz kora “Staro” mēģinājumiem Strasbūrā sabrauca latvieši no četrām valstīm, kā arī viņu cittautu ģimenes locekļi un draugi, bet kopš pavasara iespēja tikties ir liegta. Arī tradicionālā svētku svinēšana ar loteriju un priekšnesumiem nav iespējama… “Likās – kaut ko vajag, nevar tā, ka nav nekā!

Ģimeņu koris “Staro” pērn svinēja Ziemassvētkus ar krāšņu koncertu Ofenbahā kopā ar Frankfurtes latviešu jaukto kori

Katru svētdienu izsūtām elektroniskā pasta “Ziemassvētku paciņu” – vēstulīti ar labiem vārdiem un sarakstiņu – tur ir gan padomi dekorēšanai, gan receptes, gan notis un vārdi dziesmām, videosaites uz skaistiem koncertiem un citas noderīgas lietas,” stāsta Agrita Sailere, kora dalībniece no Francijas. “Šim formātam ir labi tas, ka nav jāieplāno laiks, kad pieslēgties, nekas nav obligāts, var izmantot to, kas der, vai krāt visu savā svētku vācelītē un lietot pēc vēlmēm un vajadzības. Cilvēki priecājas un saka paldies, un, ja kaut dažiem varam šo laiku padarīt gaišāku, ir liels gandarījums!”

Savukārt cita kora dziedātāja, Anete Germane, kas ikdienā strādā Eiropas Cilvēktiesību tiesā par administratīvo asistenti, jau pusotru gadu veido dažādus atraktīvus video angļu valodā par latviešu tradīcijām, ieražām, valodu un pati sevi smejoties sauc par latviešu kultūras influenceri: “Mans kanāls “Youtube” platformā ir mazliet neparasts veids, kā caur humoru un asociatīvu mācīšanos cittautiešiem iegūt padziļinātu izpratni par Latviju un latviešiem.”  Pērn viņa bija izveidojusi klipiņu par Ziemassvētku tradīcijām, frāzēm, laimīšu liešanu un novēlējumiem un puzura gatavošanu, bet šogad decembrī rāda, kā pagatavot Adventes vainagu.

Latviešu gatavotie Adventes vainagi skatāmi arī sociālā tīkla “Facebook” profilā “Savij Latviju vainagā”. Šī iniciatīva tika radīti īsi pirms Jāņiem, lai vienotu latviešus, aicinot pievienot foto ar saviem vainagiem, norādot vietu un laiku. Projekts netika slēgts, jo vainagus var vīt cauru gadu, un decembrī nu skatāmi daudzi skaisti, neparasti un asprātīgi Adventes vainagi, ko veidojuši latvieši no visas pasaules.

Virtuāli ada

Arī rokdarbnieki nesnauž. Tā Bradfordas latviešu klubs šogad organizēja Ziemassvētku tirdziņu internetā. Daudzas latviešu skoliņas Lielbritānijā gatavoja un sūtīja eglīšu rotājumus uz Latvijas Republikas vēstniecību Londonā – jau otro gadu egle tiek lepojas ar bērnu gatavotām rotām.

Decembra sākumā notika arī pirmās virtuālās izmēģinājuma mācības latviešu rokdarbniecēm ārvalstīs. Pirmais variants gan bijis vairāk izmēģināšanai, bet jau 7. janvārī tiek aicināts jebkurš interesents. “Ideja pieder Minsteres rokdarbniecei Ingai Pētersonei. Viņa bija skatījusies, ka tautastērpu centrs “Senā klēts” organizē šādas virtuālas meistarklases angliski, un padomāja – bet latviski taču arī varētu!” stāsta Luksemburgas rokdarbu kopas “Sāntāpslis” vadītāja Maija Biķerniece. Pirmā nodarbība arī viņai parādījusi, ka, lai gan daudz kas zināms, allaž var iemācīties ko jaunu: “Pirmā tēma bija par robiņiem, var šķist  – kurš adītājs gan neprot robiņus izadīt! Es arī neesmu iesācēja, bet vairākkārt esmu pārliecinājusies – pat ja šķiet, ka proti, vienmēr ir kāds knifiņš, kāds āķītis, ko nezini. Un šī būs laba iespēja ārzemēs mītošajām latviešu rokdarbniecēm papildināt savas prasmes.”

Pirmssvētku tumšo un šogad arī ierobežoto iespēju laiku ikviens cenšas īsināt un izgaismot, kā vien var. Briseles dejotāji kopā ar citiem Eiropas deju draugiem mēģina virtuāli, izveidojot jautru videodeju.

Latviešu teātru apvienība Lielbritānijā aicina uz vērienīgu virtuālo karnevālu, “Dziesma spieto Pīterboro” aicina muzikālos ļaudis iefilmēties improvizētā Ziemassvētku studijā, sniedzot muzikālu priekšnesumu. Kanādas latviešu apvienības aicina sadziedāties tiešsaistē, 24. decembrī tiek piedāvāts pieslēgties svētbrīžiem dažādās latviešu draudzēs. Tiek piedāvātas arī  lekcijas, izzinoši pasākumi, koncerti.

Sīkāk par diasporas kopienu svētku un pēcsvētku pasākumiem var uzzināt biedrību un citu organizāciju sociālo tīklu lapās, kā arī šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt