Rīta Panorāma

Vētras un lietusgāzes posta ASV

Rīta Panorāma

Talibi nepiekrīt ārzemnieku izvešanas termiņa pagarināšanai

Starp zinātni un operas skatuvi

Pētī putekšņus un uzstājas operā – daudzpusīgā zinātniece Olga Sozinova

Aerobioloģe Olga Sozinova apvieno zinātnieces darbu, pētot putekšņu koncentrāciju Rīgā, un uzstāšanos uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves, kur viņa ir mīmistu un kustību grupas sastāvdaļa.

Doma kļūt par zinātnieci Sozinovai radusies vidusskolas laikā. Devusies studēt Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas fakultātē un pēc tam negaidīti nonākusi tādā jomā kā aerobioloģija.

“Nonācu nejauši līdz aerobioloģijai, bet nenožēloju. Aerobioloģija ir ārkārtīgi daudzšķautņaina. Aerobioloģijā strādā ķīmiķi, matemātiķi, fiziķi, ģeogrāfi, ekologi biologi, mikrobiologi, mediķi un ārkārtīgi daudzi citi speciālisti,” stāstīja zinātniece.

Sozinova pēta putekšņus.

Viņas ikdiena ir doties uz aerobioloģijas staciju un no īpašas ierīces paņemt paraugus, tādā veidā konstatējot, kāds putekšņu piesārņojums ir Latvijas galvaspilsētā.

Stacijā ievāktā informācija vēlāk tiek analizēta mikroskopā. Viens otrs interesents, ieraugot to visu palielinājumā, mēdz būt ļoti pārsteigts, ko tad mēs visi patiesībā ikdienā ieelpojam.

“Par pašiem putekšņiem nē  – parasti šokā ir par to, ko papildus redz mikroskopā. Uztvērējs sūc visu, kas ir gaisā. Tas stāv uz universitātes jumta Raiņa bulvārī. Tur salīp ļoti daudz kas, ieskaitot mikroplastmasu, cietās daļiņas, kas nāk no izplūdes gāzēm, no nodilušām riepām,” stāstīja zinātniece.

Tā kā putekšņi ceļo ar vēju, šādā veidā ir iespējams arī prognozēt, kāda tuvākajās dienās būs putekšņu koncentrācija gaisā: “Esam palaiduši mobilo lietotni, kas vērsta uz putekšņu un alerģijas simptomu prognozēšanu cilvēkiem, kas cieš no alerģijām.”

Šobrīd kopā ar speciālistiem no ārzemēm Sozinova strādā pie jaunām ierīcēm, kas putekšņus varētu analizēt automātiski, jo pagaidām datu ievākšana ir manuāla.

“Viņa ir multidisciplinārs cilvēks, kas iespēj izdarīt daudzas lietas vienlaicīgi un kvalitatīvi. Nav tā, ka tikai kaut kā – viņa grib izdarīt precīzi, kvalitatīvi,” kolēģi raksturoja LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes doktore Laimdota Kalniņa.

Pēc sava zinātniskā darba Sozinova ikdienā ne vien rūpējas par saviem bērniem, bet arī dodas uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuvi. Viņa ir mīmistu un kustību grupas sastāvdaļa, padarot izrādes skatītājiem interesantākas. 

“Tā ir pavisam cita pasaule. Tāda pasaku pasaule, kur vari būt jebkas, piemērot jebkuru lomu. Jāsaka, ka tas palīdz arī zinātnē. Šī pieredze palīdz zinātnē,” uzsvēra Sozinova. 

Zinātnē Sozinovu aizrauj jaunatklātas lietas un tas, ka viņas darbs var reāli palīdzēt citiem cilvēkiem, uzlabojot viņu dzīves kvalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt