Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Izdota Aizputes novada biogrāfiskā vārdnīca

Pensionēta skolotāja 90 gadu vecumā izdod Aizputes novada biogrāfisko vārdnīcu

"Savas apkārtnes kultūras vērtību nezināšana, nenovērtēšana vai ignorēšana ir sabiedrības debilitāte." Šī Imanta Ziedoņa atziņa gadu desmitiem kalpojusi par vadmotīvu Aizputes vidusskolas pensionētās skolotājas Mirdzas Birznieces novadpētniecības darbā. Viņas veikums lasāms vairākās grāmatās, kurām nupat  pievienojusies Aizputes novada biogrāfiskā vārdnīca.

Ar novadpētniecību Mirdza Birzniece sākusi nodarboties jau 20.gadsimta 60.gados. Būdama latviešu valodas un literatūras skolotāja, viņa vākusi ziņas par rakstniekiem, dzejniekiem un māksliniekiem, kuru saknes rodamas Lejaskurzemē.

Kultūrvēsturiskie pētījumi gan par novada folkloru un literātiem, gan pilsētvidi un tās vēsturi, tikuši apkopoti un gadu gaitā  izdoti  sešās dažādās grāmatās. Taču pirms trim gadiem viņa ķērusies klāt pie jauna izaicinājuma – novada biogrāfiskās vārdnīcas izstrādes.

"Ierosmi deva liepājnieku biogrāfiskā vārdnīca, kad es biju aizbraukusi uz tās atvēršanu. Pēc tam to atvedu mājās un savējiem teicu, ja man būtu 20 gadu mazāk, tad es arī pamēģinātu kaut ko tādu uztaisīt,'' atceras pensionētā skolotāja, vārdnīcas izveidotāja Mirdza Birzniece.

Neraugoties uz 90.mūža gadu, skolotāja Birzniece atzīst, ka  pēdējos trīs gadus pavadījusi intensīvā darbā – sarakstē un telefona zvanos ar informācijas un datu sniedzējiem gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Biogrāfiskajā izdevumā apkopoti būtiskākie fakti par 688 ievērojamām personām no 16.gadsimta līdz mūsu dienām, kuru īsāks vai garāks dzīves posms saistīts ar Aizputi vai novadu.

"Pirmās latviešu valodā uzrakstītās lugas autors, vēlāk pats režisors un iestudētājs Apriķu mācītājs Elferfelds, arī pirmais latvietis, kam iznāca grāmata -  Neredzīgais Indriķis - saistīts ar Aizputes novadu," norādīja Birzniece.

Biogrāfiskā vārdnīca "Ar Aizputi un novadu saistītie" grāmatas formātā iespiesta nelielā tirāžā – 200 eksemplāros. Tas tāpēc, ka vārdnīcas saturs lasāms arī virtuālajā vidē, kur datus būs iespējams gan papildināt, gan arī labot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt