Panorāma

Latvijas kapelāne Kosovā: būt blakus karavīriem

Panorāma

Sandis Irbe, NBS Gaisu spēku kapteinis

Brāļu kapi gaida Neatkarības cīnītāju Ludviķi Blaksonu

Pēctečus pārsteidz stāsts par dzimtas varoni – Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri Ludviķi Blaksonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Brāļu kapi turpina uzņemt Neatkarības cīņu varoņus. Novembra sākumā bija plānots šeit pārbedīt Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Ludviķa Blaksona mirstīgās atliekas, taču stingro ierobežojumu dēļ pasākums atcelts un vēlāku laiku.

Lai arī par 8. Daugavpils kājnieku pulka virsseržanta nopelniem kaujas laukā bija zināms, kā arī bija zināma aptuvena viņa apbedīšanas vieta, kritušo karavīru meklēšanas entuziastiem tikai nesen izdevās atrast viņa mirstīgās atliekas. Un ne to vien. Izpētot milzīgu apjomu arhīvu materiālu, izdevās izpētīt dzimtas vēsturi un atrast dzīvus pēcnācējus, kas par varonīgo dzimtas locekli neko nebija zinājuši.

Atrod pēc kokā iecirsta krusta

Kleistu mežā un tā apkārtnē 1919. gada novembra sākumā ritēja niknas kaujas, lai atbrīvotu Pārdaugavu. Tajās piedalījās arī 8. Daugavpulks pulks un 32 gadus vecais virsseržants Ludviķis Blaksons. 3. novembrī kā vada komandieris ar savu vienību viņš apgāja ienaidnieku un piespieda to atkāpties, bet jau nākamajā dienā ienaidnieka granāta viņu saplosīja.

"Vairākus gadus jau mēs gatavojāmies šiem meklējumiem, bet tad, kad vienā dienā sataisījāmies, aizbraucām paskatīties, vismaz kurā vieta tas ir, kur skatīties, ko vajag, lai to atrastu, mēs paņēmām geoskeneri, paņēmām metālmeklētājus, visas iespējamās iekārtas, lai pacenstos viņu sameklēt, jo vienu cilvēku, vienu apbedījumu ir ļoti, ļoti grūti atrast," stāstīja kritušo karavīru meklēšanas entuziasts Viktors Duks.

Tā kā virseržants bija gājis bojā sprādzienā, tad nebija arī zināms, kādas ķermeņa daļas apglabātas, kas meklēšanu apgrūtināja. Taču entuziastus pavadīja negaidīta veiksme. Kāds kokā bija iecirtis krusta zīmi. 

"Koka mizā bija iecirsts krusts. Pēc tā varēja noteikt, ka kaut kur šeit ir viņa kapavieta. Un tad mēs pamazām, pamazām atradām. (..) 

Kāds cilvēks kaut kad, zinot, ka tur ir karavīra kapa vieta, iegriezis tur krustu, tas bija pirmais orientieris," teica Duks.

Pie kritušā virsseržanta tika atrastas angļu uniformas pogas, ādas maks, pārpalikumi no gāzes maskas. Ķermenis bija pilnīgi sadragāts, taču mirstīgās atliekas un citas lietas Blaksona kaujas biedri bija rūpīgi sakārtojuši un apglabājuši, lai arī tieši tobrīd notika sīvas kaujas.

"Tad, kad mēs sākām viņu ekshumēt, sapratām, ka ļoti cietis sprādzienā, bija sarauti kauli, bija sašķaidīts, un to, kas no viņa bija palicis pāri, biedri bija salikuši teltenē un apglabājuši," stāstīja kritušo karavīru meklēšanas entuziasts.

Dzimtā daudzi drosmīgi cilvēki 

Brāļu kapos Ludviķim Blaksonam jau ierādīta vieta Varoņu alejā. Lāčplēša Kara ordeni viņam piešķīra pēc nāves 1924. gadā.

Par viņu pašu informācijas bija maz, kamēr pie meklēšanas nebija ķērusies Iveta Žvagiņa, kurai līdz tam bija liela pieredze, strādājot ar arhīvu materiāliem un veidojot dzimtas koku.

Izskatot milzīgu apjomu dokumentu, Žvagiņa atklāja, ka Reinholds Blaksons ir tas pats, kas Reinis Blāķis. Tolaik vāciskot uzvārdus bija modē. Izrādījās, ka dzimtā ir bijuši daudzi ievērojami un drosmīgi cilvēki.

"Gan tēva, gan mātes pusē bija karotāji, viens ķeizara armijā. Viņi visi bija dzīvi, enerģiski, uz mērķi tendēti; tik plaša dzimta, prasme sevi organizēt un darīt, nevis runāt, no mammas puses uz izglītošanos. Turpmāko pētījumu vērta dzimta," teica Žvagiņa,

Ludviķa Blaksona vadībā Kleistu apkārtnē cīnījies arī Ivetas vectēva brālēns Andrejs Žvagiņš, kurš arī ir Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris. Žvagiņai izdevās atrast arī dzīvus Blaksona dzimtas pēcnācējus, kuriem radniecība bija liels pārsteigums.  

Žvagiņa sacīja, ka tā ir viņas misija – meklēt un plašākai sabiedrībai atklāt Latvijas patriotus. Tas savā ziņā nozīmē saglabāt svētumu. Ar lepnumu viņa rādīja fotogrāfijas, kurās redzams vectēvs formas tērpā.

Arī Viktoram Dukam azartā iedegas acis, kad viņš stāsta, kā meklējuši Blaksona mirstīgās atliekas. "Ne jau katru dienu atrodi Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti