Pavārs Daniele Itālijas zemestrīcē zaudēja tuviniekus, bet izmisumam neļaujas – atjauno sagrauto restorānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Trīs mēnešus pēc 24.augusta postošās zemestrīces Itālijas vidienē Amatričes pilsēta, kas praktiski tika sagrauta, mēģina atkopties. Darba vēl ir daudz. Simtiem cilvēku joprojām atrodas pagaidu uzturēšanās mītnēs citviet Itālijā. Amatriče ir atkarīga no tūrisma, un prioritāte ir ne tikai atjaunot mājas, bet arī tādu uzņēmējdarbību kā restorānus, šonedēļ viesojoties Rīgā Amatričes pārstāvji norādīja Latvijas Radio.

Daniele Bonanni ir šefpavārs no Amatričes pilsētiņas Itālijas vidienē, kas vissmagāk cieta augustā notikušajā postošajā zemestrīcē. Dabas katastrofā dzīvību zaudēja gandrīz 300 cilvēku, no kuriem lielākā daļa – vairāk nekā 230 – Amatričē, kas praktiski tika sagrauta.

Šefpavārs Bonanni kopā ar kolēģiem un pilsētas pārstāvjiem šonedēļ viesojās Latvijā, lai iepazīstinātu ar Amatričes kulinārijas tradīcijām. It īpaši ar reģionam tradicionālo Amatričes pastas recepti “Pasta all’Amatriciana”. Tie ir spageti ar mērci, kuras sastāvā ir vītināti cūkas vaidziņi un rīvēts cietais aitas piena siers pekorino.

Uzaicinājums viesoties Latvijā tika saņemts vēl pirms zemestrīces, bet tagad tam ir vēl viens mērķis – meklēt atbalstu.

40 gadus vecais šefpavārs Daniele Bonanni stāsta, ka kaislība uz kulināriju viņam ir jau kopš bērnības, kad viņš gatavoja kopā ar māti. Amatričē šefpavārs ir īpašnieks restorānam „Ma-Tru”. Tas nu ir sagrauts. Dabas katastrofa pirms trim mēnešiem viņam ir arī dziļi personīga traģēdija - dzīvību zaudēja viņa māte un māsa, daudz draugu un paziņu.

„Mana restorāna vairs nav, tur vairs nekā nav. Ir tikai gruvešu kalni. Mans restorāns atradās Amatričes vēsturiskajā centrā, kur vairs nav palicis pilnīgi nekas. Tas ir smagi, ir grūti iet uz priekšu, bet mēs saņemamies un mēģinām darīt. Dodamies braucienos gan Itālijā, gan uz ārzemēm, lai vāktu līdzekļus atjaunošanai un, cik ātri iespējams, visu sāktu no jauna.

Mans mērķis ir atkal atvērt savu restorānu, kas bija viens no senākajiem Amatričē. Ar mani strādāja mani tuvinieki – mana māte bija pavāre, arī mana māsa. Man tas ir jāizdara arī viņu dēļ,” saka pavārs.

Atjaunošanas darbi rit pamazām. Tos krietni iekavēja vēl viena zemestrīce reģionā, kas notika oktobra nogalē. Ceļus un pilsētu turpina attīrīt no gruvešiem. „Darba ir bez gala,” nosaka Amatričes mēra padomnieces Mara Bucloni un Alessia Santarelli. Viņa cer, ka visu izdosies atjaunot 3-4 gadu laikā. Līdz Ziemassvētkiem varētu būt atjaunotas pirmās 25 mājas.

„Šobrīd prioritāte ir atjaunot mājas tiem, kas palikuši bez tām. Un it īpaši prioritāte ir atjaunot komercdarbību.

Amatričē 95% komercdarbības ir izgaisusi. Tā ir pilnībā iznīcināta.

Jau ir nozīmēta zona, kur būs restorāni un bāri. Ja viss būs labi, tad to ceram atvērt uz Lieldienām,” stāsta Mara Bucloni.

Mēra padomniece arī stāsta, ka tagad pilsētā vajadzīga jauna slimnīca: “Diemžēl smagi cieta tā, kas mums jau bija. Arī skolas ēka, jo šobrīd mums ir pagaidu skola.”

Pilsētai būs nepieciešams būtisks valdības atbalsts. Amatriče atrodas 1000 metrus virs jūras līmeņa Apenīnos - kalnos Itālijas vidienē, kur zemestrīces nav neparasta parādība. Pēc 2009.gada postošās zemestrīces netālu esošajā L’Akvilā valdība izveidoja atbalsta programmu ēku modernizēšanai un to stiprināšanai zemestrīču gadījumos seismiski aktīvajos reģionos. Tomēr pieprasījums pēc šīm dotācijām bijis zems.

Amatričes mēra padomniecei Alessia Santarelli skaidro, ka programmas apguvei bijuši vairāki traucēkļi: „Birokrātija, ekonomiski iemesli, ierobežojumi attiecībā uz kultūras pieminekļiem. Itālijā ir daudz lietas, kas to dažkārt kavē. Piemēram, dažkārt ir ēkas, ko vajadzētu nojaukt drošības dēļ un atjaunot saskaņā ar mūsdienu standartiem. Bet tad sākas, ka ēka ir viduslaiku, sena, skaista, ka to nevar nojaukt, un tā tālāk. Tā ka mums ir nopietni jautājumi un birokrātiski šķēršļi, kas to visu nedaudz kavē.”

Par spīti visam, daudzi ir nolēmuši palikt Amatričē un to atjaunot, arī šefpavārs Daniele Bonanni:

„Esam ļoti iesakņojušies mūsu zemē. Saknes ir tās, kas dod spēku iet uz priekšu. Doties prom no Amatričes nozīmētu ļaut tai lēnām nomirt.

Tā ir vieta, kas vienmēr bija pilna ar tūristiem, kas arvien atgriezās. Mēs ceram, ka visu ātri atjaunos. Jo tik maza zeme augstu kalnos ir pakļauta riskam, ka no šejienes iedzīvotāji pazudīs. Mēs negribam, lai tā notiek.”

Pirms zemestrīces Amatričē dzīvoja 2600 cilvēki. Vairāk nekā 200 gājuši bojā, bet vairāk nekā 900 ir zaudējuši mājvietu un izvietotu pagaidu mītnēs citviet valstī, cerot, ka varēs atgriezties.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti