Dienas ziņas

Līvānu novadā izglīto par atkritumu šķirošanu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pasniedz arheologa Jāņa Apalu balvu

Pasniedz Zigrīdas un Jāņa Apalu balvu

Šā gada septembrī latviešu vēsturniekam un arheologam Jānim Apalam apritētu 86 gadi. Godinot viņa un sievas Zigrīdas Apalas ieguldījumu, Amatas novada pašvaldība un organizācija „Āraišu ezerpils fonds” iedibinājusi viņu balvu izcilākajiem vēsturniekiem un arheologiem par vēstures mantojuma izpēti, sabiedrības izglītošanu un kultūrvēsturiskā mantojuma popularizēšanu. Šogad reizē ar balvas pasniegšanas svētkiem tika atzīmēta arī arheoloģes Zigrīdas Apalas darba un 80 gadu dzīves jubileja.

Apalu prēmijas laureāts Sigurds Rusmanis ir inženieris, kurš ilgus gadus strādājis Zinātņu akadēmijā, tomēr nu jau vairākus desmitus gadu viņš nodarbojas ar novadpētniecību. Sigurds Rusmanis stāsta, ka interese par dažādām Latvijas vietām viņam radusies, dodoties garās pastaigās un ceļojot. Tā pirms 44 gadiem novadpētnieks pamazām sāka vākt laikrakstu un žurnālu publikācijas un citus materiālus par Latvijas pagastiem, kultūrvēsturiski nozīmīgu cilvēku dzimšanas un apbedījuma vietām, kas nu kārtoti kartotēkā un mapēs:

„Darot šo darbu, es lielākam cilvēku daudzumam Latvijā varētu dot kādu labumu, kas viņiem noderētu ne tikai šajos laikos, bet arī velākos, un tas attiecīgi saglabātos.”

Starp šā gada astoņiem Apalu prēmijas nominantiem godināta arī vēstures skolotāja Sandra Taranda un arheologs Rūdolfs Brūzis. Lai arheoloģiju iedzīvinātu arī skolās, pēdējos gados viņš organizē vēstures skolotāju lauku seminārus, kuros pedagogi iepazīstas ar arheoloģiskajām lauku izpētes metodēm, piedalās izrakumos, kā arī klausās izzinošas lekcijas. 

„Arheoloģija šodienas cilvēkam ir nozīmīga, jo tā mums stāsta par mūsu saknēm, par to, no kurienes tad mēs nākam, jo mēs nepiedzimstam tā vienkārši, mūsu saknes ir kaut kur dziļāk,” ir pārliecināts Apalu prēmijas laureāts Rūdolfs Brūzis.

Arheologu Zigrīdas un Jāņa Apalu vārdā nosaukto prēmiju piešķir reizi divos gados, lai popularizētu kultūras mantojuma apzināšanu un izpēti Vidzemes reģionā. Arī viņi paši ieguldījuši ievērojamu darbu Āraišu ezermītnes arheoloģiskajā izpētē un veikuši izrakumus Cēsu viduslaiku pilī.

„Šīs balvas butība mudina cilvēkus kādreiz paskatīties uz savu darbu nedaudz savādāk, piemēram, skolotāji – ne tikai uz klases darbu, bet kaut ko vairāk, kas pēcāk nāk par labu kam – nāk par labu mūsu jaunajām paaudzēm un arī mums  pašiem. Mūsu cilvēkos ir ļoti daudz pozitīva un ļoti daudz laba, kā savulaik teica Edžus [Edgars Liepiņš]  - vajag tikai rakt, ” saka arheoloģe Zigrīda Apala. 

Godinot Apalu prēmijas laureātus, mērķis ir arī veicināt sabiedrības interesi par vēsturi, arheoloģiju un nozares nozīmīgumu tautas attīstībā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti