Dienas ziņas

Atklāj pieminekli ebreju kopienai Preiļos

Dienas ziņas

Svētceļnieki ceļā uz Aglonu

Pārapbedī Latvijas armijas ģenerāli J. Lavenieku

Pārapbedī ģenerāli Lavenieku - Latvijas armijas Bruņoto vilcienu pulka komandieri

Pirmdien Brāļu kapos Rīgā svinīgi pārapbedīja bijušo Latvijas armijas Bruņoto vilcienu pulka komandieri, ģenerāli Jāni Lavenieku. Viņš mira 1969.gadā 78 gadu vecumā savās mājās ASV, tika kremēts, un ģenerāļa pelnus apbedīja vietējā kapsētā. Bet nu, pēc daudziem gadiem, viņš atkal atgriezies  dzimtenē.

Korporāciju pārstāvji, armijas, karavīru un virsnieku apvienību pārstāvji - vairāki desmiti cilvēku sapulcējās, lai godinātu ģenerāļa Jāna Lavenieka piemiņu.

Urnu ar ģenerāļa pīšļiem no ASV uz Latviju atvedusi viņa mazmeita Baiba Akermane. „Viņam bija ļoti liela mīla pret Latviju. Viņš   vienmēr gribēja atgriezties Latvijā. Viņš izvēlējas Amerikas austrumu krastu, nevis kaut kur tālāk. Viņš gribēja, lai ceļš atpakaļ uz Latviju būtu īsāks,” stāsta  ģenerāļa mazmeita.

Jānis Lavenieks bija strēlnieks, sākoties Pirmajam pasaules karam,  viņu mobilizēja Krievijas armijā. Viņš bija arī Brīvības cīņu dalībnieks. Latvijas armijā Lavenieks bija bruņoto vilcienu pulka komandieris. Par kaujas nopelniem viņu apbalvoja ar Lāčplēša Kara ordeni. 1939.gadā Lavenieku iecēla par Lejaskurzemes garnizona priekšnieku. Tas bija atbildīgs amats. Kurzemē pēc 1939.gada oktobra līguma izvietojās PSRS armijas bāzes, kurās notiekošajam viņam bija jāseko. 1944. gadā atvaļinātais ģenerālis ģimeni devās bēgļu gaitās uz Vāciju, bet pēc tam uz ASV, kur viņš 1969.gadā  mira 78 gadu vecumā.

„Es biju ļoti maziņa. Viņš  bija mīļš, bet varēja arī sabārt. Mācīja man ģeogrāfiju. Ļoti mīlēja rozes, man viņš uzdāvināja  rožu krūmu, kad  man bija  pieci gadi. Tās bija tumši sarkanā krāsā – tā kā Latvijas karogs,” atceras Akermane.

Interesanti, ka ģenerālis Jānis Lavenieks atdusēsies blakus mazmeitas otram vectēvam ģenerālim Žanim Baham. Brāļu kapos Rīgā apbedīti apmēram divi tūkstoši Latvijas karavīru, kuri piedalījušies Pirmajā pasaules karā un Latvijas Brīvības cīņās. Pašlaik te pārapbedījumi notiek reti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt