Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Kā cilvēkam ar invaliditāti veiksmīgi iekļauties sabiedrībā? Elmāra Kaminska stāsts

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Enterālās barošanas dārgās izmaksas. Tuvinieku stāsti un ārstu viedokļi

Paliatīvās pacientes dienasgrāmata: pozitīvas pārmaiņas un bezspēcība

Paliatīvās pacientes dienasgrāmata: Medicīnā viss iet uz priekšu, bet mēs jūtamies bezspēcīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Sanitai Birnītei pirms vairāk nekā diviem gadiem konstatēja dzemdes kakla vēzi. "Tas pirmais etaps bija it kā ātrs – zaļais koridors, starošana, ķīmijterapija. Man likās, nu viss, nu man ir pats sākums, nu mēs taču tiksim galā, es ar to visu tikšu galā," saka Sanita. Slimība tomēr nekur nepazuda. Garas rindas uz izmeklējumiem un tad – spriedums: ārstu konsīlijs pasaka, ka neko vairs nevar darīt un viņai jāpierakstās pie paliatīvās aprūpes speciālista.

Par šo laiku vasarā Sanita stāstīja raidījumā "Īstenības izteiksme". Kopš šīs sarunas ir pagājis pusgads – "darbs, mājas, [..] atradu laiku aizbraukt uz laukiem." Bija arī brīdis, kad veselība sašķobījās un bija vajadzīgs datortomogfrāfijas izmeklējums. "Tad bija tāds pārdomu brīdis – ja augustā piesaki rindu uz datortomogrāfiju, viņu tev piedāvā tikai decembrī..." tā Sanita.

Rudenī Sanita saprata, ka atkal jāiet slimnīcā, un piekrita radio aicinājumam rakstīt audio dienasgrāmatu. Šoreiz vairs nav bail, jo zina, kas sagaida.

"Dod pieci!" 2019

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad vāc līdzekļus neārstējami slimu cilvēku dzīves nogalei. Minimālais ziedojums 5 eiro nodrošinās vienu šķidras pārtikas ēdienreizi cilvēkiem, kuri paši vairs paēst nevar. Tāpat ziedojumi palīdzēs citiem paliatīvās aprūpes pacientu atbalsta pasākumiem – fizioterapeita palīdzībai, uzturspeciālista konsultācijām, transporta pakalpojumiem u.c.

Ziedot ar dziesmu var labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv, kā arī pie stikla studijas Doma laukumā.

Sešas dienas slimnīcā, atkal ļoti lēna pirmā diena – tikai saruna ar ārsti. Tukšas gultas, lai gan rindā uz paliatīvās aprūpes nodaļu jāgaida četras piecas nedēļas. Bet ir arī pozitīvas pārmaiņas. Nodaļā pie sienas informācija vismaz par pakalpojumiem Rīgā – kā tikt pie aprūpes mājās, kādas ir transporta iespējas. Gan ārstus, gan māsas sastapt nav grūti, ienāk un apjautājas, vai viss ir kārtībā.

Sanita atgriežas mājās, bet nejūtas labi un nesaprot - kāpēc. Kopš augusta Sanita rindā gaida datortomogrāfiju. "Es nezinu, kurai slimībai var gaidīt vairākus mēnešus, it sevišķi, ja ir onkoloģiska saslimšana; tie mēneši var mainīt daudz ko, pat domāju, ka var nesagaidīt," norāda Sanita.

Sanita dienasgrāmatā runā par pacientu ikdienu – izmeklējumu un speciālistu nepieejamību un informācijas trūkumu. "Medicīnā viss iet uz priekšu, un mēs tai pašā laikā jūtamies bezpalīdzīgi, bezspēcīgi," atzīst Sanita.

Diktofons pie Sanitas ir līdz brīdim, kad viņa sēž pie ārstes kabineta un gaida atbildi uz jautājumu, vai vēzis ir atpakaļ?

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti