Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Reportāža no Īrijas: Gads pēc "Brexit" balsojuma

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Pārdotākās bezrecepšu zāles: lietojam populārāko, reizēm dārgāko, ne vajadzīgo

Farmācijas neredzamā vara: Izdevīgāko zāļu meklējumi - dzīvības jautājums

Pacientes stāsts: Nespēja samaksāt par zālēm beidzas traģiski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ja zāles nevar atļauties, sekas var būt traģiskas – to raksturo stāsts par kādu pacienti, kura pati runāt nevar. Par viņu sabiedrisko mediju rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" stāstīja aprūpētāja Liene, kuras vārds ir mainīts. Viņas aprūpētā paciente – kundze gados – zāles nelietoja. Tagad viņa ir guloša un atrodas pansionātā.

"Kad ārsts savā laikā viņai rakstīja medikamentus, viņai bija diezgan iespaidīgi par tiem jāmaksā," stāsta Liene.

Zāles kā tādas nav bijušas ļoti dārgas. Bet kundzes pensija bijusi 225 eiro. Un par dzīvokli vajadzējis iztērēt lielāko daļu – 130 eiro. Vispirms kundze vajadzīgākās zāles ņēmusi pa plāksnītei, taču vēlāk nevarējusi atļauties arī to.

"Viņai sākās ar sirdi ļoti spēcīgas problēmas – veidojās visādi trombi un viss kaut kas, kamēr sapampa kājas nenormāli, aizveda uz Stradiņa slimnīcu un turpat insults notika, un beigās palika pavisam guloša. Šobrīd viņa jau ir pansionātā."

Nepalīdzēja arī ģimenes ārstes lielā atsaucība.

"Viņa vienmēr skatījās lētākās, lētākas zāles, lai varētu kaut kā cilvēks tās nopirkt. Bet diemžēl viņa nevarēja atļauties. Un, kad mazdēls bija izmācījies un jau varēja sponsorēt [zāles], diemžēl jau bija par vēlu," atzina Liene.

Cilvēki, kas ikdienā lieto daudz zāļu, ir atraduši dažādus veidus, kā tikt pie medikamentiem.

Sabiedriskie mediji, veidojot raidījumus rubrikā "Farmācijas neredzamā vara", uzklausīja daudzu cilvēku stāstus no dažādām Latvijas vietām.

Ir tie, kas atsevišķas zāles pērk kaimiņvalstīs. Citi savukārt kopā ar ārstu vai farmaceitu meklē lētākas alternatīvas savām zālēm.

Attēlā Ilze Aizsilniece
Attēlā Ilze Aizsilniece

Ilgstoši slimojoši cilvēki iet uz dažādām aptiekām taujāt par cenām vai apzvana aptiekas. Pacienti stāstīja arī par vēršanos pie ziedotājiem. Nākas izvēlēties, kuras zāles pirkt un no kurām atteikties.

Arī ģimenes ārsti saskaras ar gadījumiem, kad pacienti nevar atļauties zāles. Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece norāda – riska grupā ir vecāka gada gājuma pacienti ar hroniskām saslimšanām. Bieži vien slimnieki padomus saņem no vairākiem speciālistiem un jāpērk daudz zāļu. Tāpat ne vienmēr jaunieši var atļauties zāles, norāda Aizsilniece.

"Vecumā līdz 24-25 gadiem, kad daudzi jaunieši tomēr studē un ne visiem ir, piemēram, iespēja būt atbalstītiem no ģimenes, tad, ja ir pat akūtas saslimšanas, viņiem ir jāpadomā, cik daudz viņi var atļauties no saviem ienākumiem iztērēt medikamentiem," atzīst Aizsilniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti