Ņujorkas latviešu koris - daudzbalsīga sirds stīga «Knicks» svētkos Latvijas simtgadei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 5 mēnešiem.

Pasaules slavenākā sporta būve - "Madison Square Garden" -  Ņujorkā 7.aprīlī tika izgaismota Latvijas karoga krāsās. Vienu no sezonas pēdējām spēlēm Ņujorkas "Knicks" veltīja Latvijas simtgades atzīmēšanai, un īpaša loma pasākumā bija Ņujorkas latviešu korim. ASV himnu pirms spēles dziedāja pa dažādiem ceļiem pasaules megapolē nonākuši latvieši, kurus visus vieno lepnums par piederību savai tautai.

"Knicks" pretiniekos bija Milvoki "Bucks" – komanda, spēlē pret kuru traumu pirms diviem mēnešiem guva Ņujorkas kluba lielākā zvaigzne Kristaps Porziņģis. Par spīti liepājnieka nespēlēšanai klātienē ieradās vairāk nekā septiņi simti Latvijas līdzjutēju, viņu vidū arī Ņujorkas latviešu kora dalībnieki, par kuriem šis stāsts.

Mārtiņš, Kristīna un Zinta Puteņi

Zinta Putenis stāsta, ka viņas vecvecāki uz ASV pārcēlās Otrā pasaules kara laikā, vēlāk arī vecāki turpināja uzturēt latvietību. Ģimene dzīvoja Ņūdžersijā, kur Zinta sestdienās gāja latviešu skolā, kopā turējās arī latviešu draugi. Pēc skolas absolvēšanas viņa pārcēlas uz Ņujorku, bet ģimene arvien ir iesaistīta latviešu lietās. 

Mārtiņš, Kristīna un Zinta Puteņi
Mārtiņš, Kristīna un Zinta Puteņi

Šoreiz visa ģimene tiekas Zintas dzīvoklī, ko viņa īrē kopā ar vēl trīs meitenēm. Gatavojoties simtgades spēlei, Amerikas latviešu jauniešu apvienība nodrukājusi īpašus kreklus - "Knicks" zilajā tonī ar Porziņģa sesto numuru, ko rotā latviešu raksti un, protams, Latvijas vārds. Kopumā latviešiem pārdoti vairāk nekā 130 krekli.

"Knicks" kreklā ar 6. numuru un Porziņģa autogrāfu tērpusies arī Zintas mamma Kristīna Putenis. Viņa atceras, kā pēc "Knicks" un Dāvja Bertāna pārstāvētās Sanantonio "Spurs" spēles skatītājos bijušie latvieši sasauca abus savējos basketbolistus. Kristīna tika pie Porziņģa paraksta uz krekla. "Tagad to [kreklu] es valkāju, netaupu stikla lādītē," viņa smej.

Ņujorkas "Knicks" mājas spēlēs mēdz izdāļāt skatītājiem kluba kreklus, un divreiz paveicies Zintai, atceras viņas tētis Mārtiņš Putenis.

Zinta dzīvi Ņujorkā raksturo kā ātru un notikumiem bagātu. Pāris gados viņa jau ir apradusi ar ātro ritmu un pilsētā mēģina izvairīties no tūristiem, kas lēni staigā bez noteikta mērķa. Tas tādēļ, lai nezaudētu ātrumu, spraucoties garām nesteidzīgajiem tūristiem, viņa paskaidro. 

Piebalgas tērps un pašas ceptas smalkmaizītes

Savukārt Laurai un Andrim Latvijas simtgades spēles dēļ atkal ir iespēja uzvilkt tautastērpus. Laura dzimusi Cēsīs un ASV sākusi dzīvot kopš studiju laikiem. Spēlējusi volejbolu un mācījusies Minesotā. Savukārt Andris ir dzimis Filadelfijas priekšpilsētā. Ar Lauru iepazinies, studējot ķīmiju.

Kamēr cepas smalkmaizītes, Andris uztaisījis miniatūru gludināmo dēli, un kura tērps iegūst godiem vajadzīgo skatu. Andra Zvārguļa abi vecāki ir latvieši, un mājās ģimene allaž runājusi tikai latviski. Tagad viņš piedalās Ņujorkas latviešu korī un vasarā pošas uz Dziesmu svētkiem Latvijā. 

Lauras Avenas Piebalgas tērps tapis uz Ziemassvētkiem. Viņas lielais prieks ir rožu lakats un ielīksmo arī skaistie brunči.

"Mugurkauls iztaisnojas uzreiz, pleci - atpakaļ," tautastērpa brīnumaino ietekmi uz stāju raksturo Laura, kam piekrīt arī Andris. 

Andris strādā start-up jomā, šobrīd attīsta nekustamā īpašuma pakalpojuma kompāniju. Viņš nepiekristu apgalvojumam, ka Ņujorkā vienmēr visās jomās ir vislabākās iespējas, taču tādu noteikti ir daudz. Var iegūt labu izglītību, un ir labas darba iespējas, viņš uzsver.

Laura darbojas juristu birojā, kas nodarbojas ar ķīmisko vielu patentu tieslietām. Viņa novērojusi, ka Ņujorkā kā lielpilsētā katrs grib būt vairāk ar sevi, un tā nav vieta, kur ar katru uz ielas sveicināties un smaidīt. Cilvēki ir savās grupās, un pārējais laiks ir ceļš starp tām, novērojusi Laura. Viņa ir arī prasmīga cepēja, iepriecinot Andri un viņa ģimeni. Smalkmaizītes Ņujorkā tā nevar dabūt, tādēļ jācep pašiem, jo nevar aiziet uz veikalu nopirkt Vecrīgas vai medus kūkas, stāsta Laura.

Ar domu par Dziesmu un deju svētkiem Latvijā

Vairākus gadus Ņujorkā dzīvo arī Kristīne Ģiga Bauer, kuras mājas līdz tam bija Minesotā, uzaugot ļoti latviskā ģimenē. Kristīne dziedāja korī un dejoja tautas dejas, Latvijas ideju pārmantojot no vecākiem un vecvecākiem. 

Kristīne kopā ar Ņujorkas latviešu kori un arī tautas deju ansambli "Jumis" gatavojas Dziesmu un deju svētkiem. Mēģinājumi notiek ik nedēļu, un tas būs īpašs notikums, kas tiek gaidīts ar nepacietību. Kristīne ir ieprecējusies Ņujorkā, bet kas zina... Viņa saka, ka varbūt reiz dzīvos Latvijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti