Dienas ziņas

Jelgavas novadā aizvadītas 15. "Vīru spēles" skolēniem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Latvijā dara savu sapņu darbu

No kara Ukrainā aizbēgušais frizieris Kuldīgā strādā savu sapņu darbu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Mani darba instrumenti bija pats vērtīgākais, ko paņemt līdzi, bēgot no Ukrainas," saka frizieris Daniils Kiktjovs, kurš kopā ar ģimeni patvērumu radis Kuldīgā. Tas bijis tālredzīgi, jo viņš šajā nelielajā pilsētā šobrīd strādā divās frizētavās. Kiktjovs atzina, ka jau saradis ar Kuldīgas mieru, bet cer, ka drīz varēs doties atpakaļ mājās.

Daniilam ir 21 gads, viņš apguvis friziera profesiju, mācījies arī specializētajā vīriešu frizētavā pie meistara un pusgadu jau bija sācis strādāt patstāvīgi, kad Krievija iebruka Ukrainā.

Viņa pilsēta, Harkivas apgabalā esošā Balaklija, tika okupēta.

Daniils saka – pēc okupācijas dzīve krasi pasliktinājās. Nebija ūdens, gaismas. Pilsētā esot bijis daudz Krievijas atbalstītāju, kas par Ukrainai lojālajiem rakstījuši sūdzības, tāpat cilvēki ņemti gūstā, sisti. No mājām viņi izgājuši tikai pēc pārtikas. Bet vasaras sākumā palikt pilsētā kļuva pavisam bīstami.

Viņš stāstīja: "Bija risks, ka tevi varēja savākt. Bija arī spēcīgas apšaudes, pat ne no mūsējo puses, vienkārši krievi, kas okupēja mūsu pilsētu, varēja aizbraukt uz jebkuru pilsētas punktu un apšaudīt pilsētas centru. Paņēmu līdzi savus darba instrumentus, tas man bija pats vērtīgākais, man nekā nebija, es tikko pabeidzu [mācības]. Būt frizierim bija mans sapnis. Paņēmu to, kas varētu būt nepieciešams. Apģērbu un citas lietas var nopirkt, tas nav tik svarīgi, bet instrumenti, pirmkārt, tie ir dārgi, būtu žēl atstāt."

Ukraiņu frizieris Daniils Kiktjovs Kuldīgā
Ukraiņu frizieris Daniils Kiktjovs Kuldīgā

Vīrietis atzina – nebija konkrēta mērķa, uz kuru valsti bēgt, pēc ilga, nogurdinoša un no Krievijas puses pazemojumiem pilna ceļa viņš ar saviem vecākiem un draudzeni nokļuva Latvijā, bet Rīgā viņiem ieteica braukt uz Kuldīgu. Daniils priecājas, ka ātri izdevies dabūt darbu profesijā. Šobrīd viņš strādā divās frizētavās – vienā kā pašnodarbinātais, otrā kā darba ņēmējs. Klientu loks pamazām augot, pamazām viņš apgūst arī latviešu valodu.

"Tagad, kamēr klientu nav daudz, es cenšos strādāt katru dienu. Nevaru vēl atļauties strādāt ik pēc dienas vai kā tamlīdzīgi, man arī ir garlaicīgi mājās, man pietiek ar pusi dienas. Es baidos no brīvdienām, jo nav ko darīt," viņš atzina.

Savukārt darba devēja, skaistumkopšanas salona "Pie Aivas" īpašniece Aiva Dreijere norādīja: "Es atbalstu visus šos bēgļus, cietušus no šīs lielās nelaimes. Bija arī ukraiņu meitene, kas te pabija, dzīvoja, strādāja un atgriezās. Daniils ir ļoti profesionāli sagatavots frizieris, viņš strādā ļoti atbildīgi."

Pēc Valsts ieņēmuma dienesta datiem šobrīd Latvijā darba tiesiskās attiecībās ir 7040 Ukrainas civiliedzīvotāju. Izplatītākās profesijas ir palīgstrādnieks, pārdevējs, apkopējs, ceha strādnieks, pavārs, virtuves darbinieks, viesnīcas istabenis, viesmīlis un būvstrādnieks.

Aptuveni 230 Ukrainas civiliedzīvotāju ir pašnodarbinātie. Te visizplatītākie arī ir frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumi. 

Statistikas dati gan mainās teju ik dienu, jo cilvēki izvēlas doties atpakaļ. Arī Daniils saka – viņa pilsēta ir atbrīvota un gribētos atgriezties.

Latvijas valsts svētku noskaņu pilsētā viņš ir pamanījis. "Esmu jau te dzīvojis kādu laiku, svētki ir sajūtami, arī pasvinēsim. Ukraiņiem būs saiets, mēs arī iesim paskatīties, pastaigāties, paskatīsimies, kā tas notiek šeit," viņš norādīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti