No datordizaina pie pareizākas dzīves jeb podniecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Podniecība – kā izziņas process un labākas dzīves apzināšanās – tā par savu nodarbošanos saka podnieks no Saldus Artis Kleinbergs. Viņa darbnīcā un ceplī galvenokārt top melnā keramika, kas kļuvusi par podnieka aizraušanos un darbu vienlaikus.

Ar podnieku Kleinbergu Latvijas Radio tiekas laikā, kad viņš kurina savu cepli. To viņš pašā Saldus centrā uzmūrējis kopā ar Latgales keramiķi Ēvaldu Vasiļevski. „Kādu laiku darbojos datordizainā, bet prasījās kaut kas naturālāks un garīgāks. Sanāca, ka mani draugi bija aizbraukuši pie Ēvalda uz Latgali. Viņš man skaitās pirmais elks un meistars podniecībā. Vēlāk satiku viņu pats," par nonākšanu podniecībā stāsta Artis.

Viņš atklāj, ka tā arī notikusi saskarsme ar melno keramiku, kas nu kļuvusi par viņa dzīves veidu. Melnā keramika nebūt nav kaut kas ar krāsu krāsots, bet gan īpaša podniecības tehnika, kas bija pazīstama jau ļoti senos laikos, stāsta Artis. Tie ir ķīmiski procesi, kas notiek ceplī.

„Tas ir redukcijas process. Kad 12 stundas ir kurināts, temperatūra ir sasniegta, noturēta, tad atkal atdzesēta. Redukcija notiek pie aptuveni 800 grādiem," skaidro podnieks. "Beigās ir pat ap 1100 grādiem, tad arī jāpalaiž zemāk. Pēc tam uzliek vāku un visu mūrē ciet. Skatās, kur nāk dūmi ārā, to tik ar māla javu mūrē ciet. Šajā procesā pēdējā uguns izvelk ārā vienu skābekļa molekulu no dzelzs oksīda, kas ir mālā, tad tas maina krāsu, paliek melns," par procesu stāsta Artis.

Darbs podniecībā ir nepārtraukts mācīšanās un izziņas process, viņš stāsta. Savā darbnīcā  viņš veido keramikas bļodas, krūzes, šķīvjus. Reizēm cilvēki pasūta arī neparastākas lietas.

Podnieka darbnīcā plauktā stāv grāmata par ārstniecības augiem, latviešu rakstu zīmēm un citiem izziņas avotiem, kas paplašina viņa skatījumu uz pasauli. Artis arī keramikas rotu veidošanā izmanto lietas, kas citādi varbūt gulētu plauktā vai tiktu izmestas. Tā top arī viņa darba instrumenti. „Šis viss ir tāds filozofisks process.

Tas  nav tikai taisīt podus, bet dzīves veids – pareizāk dzīvot. Par savu darbu arī nevarēju sūdzēties, bet gribējās pašam savu dzīvi regulēt. Iztikt ar mazāku naudu, bet justies laimīgam," viņš norāda.

Arvien lielāka interese par melno keramiku un pašu darinātām lietām parādās arī restorānu un kafejnīcu kultūrā. Arī Artim nācies izpildīt šādus pasūtījumus gan Rīgā, gan Saldū. Arta palīgs un brīvmāksliniece Dita Zagorska stāsta par kādu gadījumu. „Izskatās jau skaisti, kad uzliek to ēdienu. Uz melnā fona jebkas izskatās krāsains un skaists. Arī garša... Uzdāvinājām vienai sievietei cepampodu, kur var sautēt sautējumus, kāpostus. Viņa saka - uztaisi mums vēl!.  Sanāk, ka visiem gribētājiem trauks ir par mazu," norāda Dita.

Podnieka virpu Arta draugs uzmeistarojis no veļas mašīnas. Blakus darbnīcai tiks iedzīvināta vēl kāda telpa, kur ikviens interesents varēs iesaistīties radošās podniecības darbnīcās. Artis Kleinbergs ir viens no Saldus Kapellera nama iemītniekiem. Tā ir vieta mazpilsētā, kur rosās radoši ļaudis un amatnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti