No bezdarbnieces par putnu audzētavas saimnieci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Zaudējot darbu, nevienam vien rokas nolaižas bezcerībā. Kāds tā arī nespēj atrast savu vietu, kāds dodas darba meklējumos uz ārzemēm, bet tikai stiprākie spēj saņemties un uzdrošinās sākt uzņēmējdarbību. „Un, jo ar lielākām grūtībām jāsaskaras, jo vairāk mēs mobilizējamies un stiprāki kļūstam”, tā atzīst saimniecības „Ritas putni” saimniece Rita Artiševska.

Pirms trim gadiem zaudējot darbu, šobrīd Rita spējusi izveidot dekoratīvo putnu audzētavu, lielāko akcentu liekot uz paipalām, un plāno radīt centru, kur ikviens varētu iepazīties ar šo putnu audzēšanu - inkubāciju, barošanu un uzturēšanu. „Tā ir velme pierādīt, ka arī paipala var kļūt mīļš mājdzīvnieks pat ik vienā pilsētas dzīvoklī”, stāsta putnu saimes saimniece.

Privātmāja Daugavpilī, Mazā šķērsielā 5 - tieši te mājas otrajā stāvā Rita Artiševska, saimniecības „Ritas putni” saimniece ar vīra Kaspara aktīvu līdzdalību nodarbojas ar dekoratīvo putnu audzēšanu.

"Viss mums sākās no piecām paipaliņām, kad es katras piecas dienas salasīju 25 oliņas un liku inkubatorā," stāstu iesāk Rita Antiševska. Tieši pateicoties šiem putniem, Rita pirms gadiem trim nevis nolaida rokas, kad nonāca bezdarbnieces statusā, bet sāka sava hobija pārvēršanu par biznesu. To sekmēja bezizeja, bija šoks, stāsta Rita: "Man meita piedzima 2009. gadā, un 2010. gada beigās es uz diviem mēnešiem izgāju strādāt, bet jau kopš 2011. gada,teju trīs gadus esmu palikusi bez darba."

Rita palika bez darba, palika vispār bez jelkādiem iztikas līdzekļiem. Jo pēc 25 nepārtrauktā darbā pavadītiem gadiem viņai bezdarbnieka pabalsts tika piešķirts 28 lati 65 santīmi. Dzīvo kā gribi... Patiesībā tā arī bija, ka sākumā abiem diviem nolaidās rokas, un bija kaut kas jādara. Tieši pateicoties šai valstij un likumiem, kas darīja ģimeni spēcīgāku, viņi neaizbrauca prom.

Valsts pārvaldes sistēmas juridiskās nianses, kad faktiski viena diena spēja mainīt pabalsta apmēru, kā tas gadījās Ritas situācijā, lika rosīties un domāt, jo pa abiem - pieci bērni, tostparp pavisam maza meitiņa uz rokām, un arī kredīts, kas ņemts mājas iegādei. Tā radusies doma par putnu audzētavu un realizēts arī pirmais projekts.

"Es realizēju projektu caur NVA, man ir putnu audzētava. Putni ir tas, ko es ieraudzīju kā tukšu nišu. Jo šādas putnkopības mums Latvijā nav, mums nav mātes ganāmpulku, vismaz lielajās saimniecībās nav," turpina Rita.

Šī brīvā niša arī likusi aizdomāties, kāpēc kaķi vai papagaili nevar mājās aizvietot, piemēram, paipala, - rādot telpu, kur ir gan inkubators, gan pēc pašu idejas radītie būri ar paipalām, stāsta Rita un Kaspars.

"Mums ir dekoratīvā novirze un pie mums faktiski nāk grupas, var pieteikties ģimenes, kas var iepazīties, ka ir arī tāds mīļdzīvnieks, kas var dzīvot šādos būros, ko var nolikt uz ledusskapja. Tas ir mūsu saimes izgudrojumus. Būrītis ir vienkārši kopjams, šeit ir paletīte, kas izbrauc laukā un kur viss sakrīt iekšā, tāpēc putniņi staigā pa tīru grīdu, tā oliņa izveļas tīra, barību mēs ieberam no ārpuses, ūdentiņu no ārpuses. Trīs sekundēs, kā saka, viss kopjams un ērti lietojams. Un, redz, viņi ir mūsu ģimenes draugi, un rezultāts ir," par panākto stāsta saimniece.

„Iespējams, ja dzīve nebūtu tā situsi, mēs nebūtu šobrīd tik stipri”, analizējot savu sasniegto, ne bez lepnuma atzīst saimniecības „Ritas putni” saimniece Rita Artiševska. "Mēs paši daudzreiz esam runājuši, - ja man toreiz būtu iedevuši to pabalstu, ja viss būtu tā, kā sākotnēji plānojām, nu vai tad būtu tāda sasparošanās, tāda spēku mobilizācija un tāda spītība iekšā. Jo tagad, kad esi šo ceļu izlauzis pats, kad zini daudz vairāk nekā citi, pieredze lielāka kā citiem. Es arī neesmu tas uzņēmuma vadītājs, kurš nezina pat to pašu zemāko darbu, es to zinu un, godīgi sakot, līdz šim vēl neesamu nevienam uzticējusi to procesu no izšķilšanās līdz rezultātam."

Turklāt rodas arī jaunas idejas - Rita plāno izveidot centru, vietu, kur nākt  interesentiem un gūt zināšanas par visu ar šo nozari saistīto - putnu audzēšanu, inkubāciju, barošanu un uzturēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti